Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարարն այցելել է Մոսկվա
Մայիսի 23-28-ը Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն աշխատանքային այցով գտվում էր Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում։
Այցի ընթացքում Արցախի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը  հանդիպումներ է ունեցել ՌԴ քաղաքական, հասարակական, գիտակրթական շրջանակների, Ռուսաստանի հայ համայնքի և Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկվել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, հնարավոր զարգացումներին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարներին, Արցախ-Սփյուռք կապերի հետագա խորացմանն առնչվող հարցեր։

Working Visit of the Foreign Minister of Artsakh to Moscow
On May 23-28, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan was on a working visit to the capital of the Russian Federation - Moscow.
During the visit, the Foreign Minister of Artsakh had meetings with representatives of the Russian Federation’s political, public, scientific-educational circles, the Armenian community of Russia and the Armenian Apostolic Church.
Issues related to the current situation and possible developments in the region, the prospects for the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, and the further deepening of Artsakh-Diaspora relations were discussed.