Կարծում եմ` մեր միջազգային գործընկերները հասկացել են, որ Հայաստանը պարտված չէ, Արցախը պարտված չէ, հայությունը պարտված չէ. Արա Այվազյան
Մայիսի 31-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հրաժեշտի հանդիպում ունեցավ ԱԳՆ անձնակազմի հետ:
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը շնորհակալություն հայտնեց անձնակազմին՝ համատեղ աշխատանքի ընթացքում դրսևորած պրոֆեսիոնալիզմի և մասնագիտական նվիրվածության համար:
Իր խոսքում Արա Այվազյանը, մասնավորապես, նշեց. «Երբ ես համաձայնեցի ստանձնել այս պաշտոնը, դա իմ կյանքի ամենադժվար, բայց, միևնույն ժամանակ, ամենահեշտ որոշումն էր: Հեշտ որոշում էր, քանի որ ես՝ անձնապես, և վստահ եմ՝ Դուք՝ բոլորդ, գիտակցում էինք, որ պարտք ունենք մեր զոհերի առջև, պարտք ունենք մեր երկրի առջև: Դժվար էր, քանի որ շատ լավ հասկանում և գիտակցում էի, թե ինչ հսկայական պատասխանատվություն է ինձ վրա և մեր բոլորի վրա, քանի որ մենք իրավունք չունեինք սխալվելու: Մենք իրավունք չունեինք անելու այնպիսի քայլ, որի համար հետագայում մեր ժողովուրդը և մեր պատմությունը մեզ չէր ների:
Երբ ստանձնեցի այս պաշտոնը, ես հայտարարեցի, որ դիվանագիտությունը պարտված չէ, և մինչև այսօր էլ պնդում եմ, որ մեր դիվանագիտությունը պարտված չէ: Շատերն ինձ հետ համաձայն չեն, բայց այս ընթացքում մենք բոլորս՝ այստեղ և դեսպանություններում գտնվողներս, ապացուցեցինք, որ ոչ միայն պարտված չենք,  այլ նաև կարողանում ենք մեր պետական և ազգային շահերը առաջ մղել և նշել կարմիր գծերը: Այս տարի, երբ լրանում է մեր նախարարության 30-ամյակը, կարևոր շրջան է, հասունության շրջան է. կարծես թե մենք այս ողջ ընթացքում պատրաստվում էինք այս օրերին, այս ժամանակներին:
Իսկապես շատ բան է արվել, ես հիմա չեմ ցանկանում թվարկել, և ոչ էլ ուզում եմ գնահատական տալ. դա հետագայի համար է։ Բայց կարծում եմ` մենք բոլորս կարող ենք բաց ճակատով դուրս գալ փողոց և քայլել։ Կարծում եմ` մեր միջազգային գործընկերները հասկացել են, որ Հայաստանը պարտված չէ, Արցախը պարտված չէ, հայությունը պարտված չէ։ Մեր թշնամիները նույնպես դա հասկացել են։ Եվ ոչ պակաս կարևոր է այն, որ այս տագնապալի օրերին մենք դարձանք այն կառույցը, որն ըմբռնելի դարձավ մեր հասարակության համար, մեր ձայնը գնալով ավելի լսելի դարձավ, և մենք առավել քան երբևէ վստահություն ձեռք բերեցինք մեր ժողովրդի առջև։ Ես ուզում եմ այսօր ձեզ բոլորիդ շատ շնորհակալություն հայտնել, իսկապես ինձ համար մեծ պատիվ էր աշխատել բոլորիդ հետ։ Իմ գործելաոճը մշտապես եղել է կոլեգիալ, և հուսով եմ` զգացել եք, որ բոլորիդ աշխատանքը, բոլորիդ խորհուրդը հասանելի է եղել նախարարության ղեկավարության համար։ Ոչ միայն հասանելի է եղել, այլև մեր որոշումները, որոնք կայացրել ենք այս ընթացքում, իսկապես հիմնված են եղել ձեր բոլորի մասնագիտական աշխատանքի և խորհրդի վրա։
Ես շատ դժվարությամբ եմ այս որոշումն ընդունել, բայց երբ ստանձնել եմ այս պաշտոնը, ինձ համար եղել է մի չափանիշ. այս նախարարությունը, որ ծնունդն է անկախության, պետք է անշեղորեն պաշտպանի մեր ինքնիշխանությունը, մեր անկախությունը, մեր պետական, ազգային շահերը։ Հուսով եմ, որ ձեզ ամոթով չեմ թողել, և իմ հրաժարականի որոշումը պայմանավորված էր հենց այդ պատճառով, որպեսզի երբևիցե որևէ կասկած չլինի, որ այս նախարարությունը կարող է ինչ-որ քայլ անել կամ համաձայնություն տալ ինչ-որ գաղափարների, նախաձեռնությունների, որոնք մեր պետականության, մեր ազգային և պետական շահի դեմ են եղել։ Մենք միասին երկար ճանապարհ ենք անցել, և այսօր ես ձեզ հրաժեշտ եմ տալիս ամենաբարի հիշողություններով։
Մեր ողջ անձնակազմին՝ դիվանագետներին և ոչ դիվանագետներին, մենք մի ընտանիք ենք եղել, իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում։ Ձեզ մաղթում եմ նույն ոգով շարունակել աշխատել։ Եվ իմ խորհուրդը. ընդհանրապես դիվանագետը ընկալվում է որպես հարմարվող, համակերպվող, սուր անկյուններից խուսափող անձ։ Ես կարծում եմ՝ այս դժվարին պայմաններում մենք դրա իրավունքը չունենք, և մեր մեջ, իսկապես, գնալով, վստահ եմ, կլինեն սկզբունքային դիվանագետներ, ովքեր ուղենիշ կդառնան մեր հասարակության համար։ Մեկ անգամ ևս շատ շնորհակալություն և ձեզ ամենայն բարիք»։

Думаю, что международные партнеры поняли, что Армения, Арцах и армянство не побеждены: Ара Айвазян
31 мая исполняющий обязанности министра иностранных дел Ара Айвазян провел прощальную встречу с сотрудниками МИД.
И.о. министра Айвазян поблагодарил сотрудников за профессионализм и профессиональную самоотдачу, проявленные во время совместной работы.
В своей речи Ара Айвазян, в частности, отметил: "Когда я согласился занять эту должность, это было как самое трудное, так и самое простое решение в моей жизни. Простое - потому что я лично, и уверен, вы все осознавали, что у нас долг перед павшими, перед нашей страной. Было трудно, так как я очень хорошо понимал и осознавал, какая огромная ответственность возложена на меня и на всех нас, потому что у нас не было права на ошибку. Мы не имели права сделать такой шаг, за который наш народ и наша история в дальнейшем не простили бы нас.
Когда я вступил в эту должность, я заявил, что дипломатия не потерпела поражение, и до сих пор настаиваю на том, что наша дипломатия не побеждена. Многие были не согласны со мной, но за это время все мы, находящиеся здесь и в посольствах, доказали, что мы не побеждены и можем продвигать наши государственные и национальные интересы и определять красные линии. В этом году исполняется 30-летие нашего министерства, это важный период - период зрелости; казалось бы, все это время мы готовились к этим дням и временам.
Действительно, многое было сделано, не хочу сейчас ни перечислять, ни давать оценку, это будет сделано в дальнейшем. Но думаю, мы все можем выйти на улицу и идти с высоко поднятой головой. Думаю, наши международные партнеры поняли, что Армения не побеждена, Арцах не побежден, армянство не побеждено. Наши враги тоже поняли это. И не менее важно то, что в эти тревожные дни мы стали той структурой, которая стала понятной для нашего общества, наш голос стал все более слышимым, и мы более чем когда-либо обрели доверие среди нашего народа. Сегодня я хочу поблагодарить всех вас, действительно, для меня была большая честь работать со всеми вами. Мой стиль работы всегда был коллегиальным, и, надеюсь, вы почувствовали, что работа всех вас была доступна для руководства министерства. Не только была доступна, но и наши решения, которые мы приняли за это время, действительно были основаны на вашей профессиональной работе.
Мне было очень сложно принять это решение, но когда я занял эту должность, то для меня было одно правило - данное министерство, которое является рождением независимости, должно неукоснительно защищать наш суверенитет, нашу независимость и наши государственные, национальные интересы.  Надеюсь, я не оставил вас со стыдом, и мое решение уйти в отставку было обусловлено именно этой причиной, чтобы никогда не могло быть никаких сомнений в том, что это министерство может сделать любой шаг или согласиться с любыми идеями, инициативами, которые противоречат нашим национально-государственным интересам. Мы вместе прошли долгий путь, и сегодня я прощаюсь с вами самыми добрыми воспоминаниями.
Всем нашим сотрудникам, дипломатам и не дипломатам, с которыми мы были единой семьей, я выражаю глубокую благодарность. Желаю и дальше работать в том же духе. И мой совет вам. Обычно дипломата воспринимают как человека, который приспосабливается, избегает острых углов. Я считаю, что в этих сложнейших условиях у нас нет на это права, я уверен, что и дальше будут принципиальные дипломаты, которые станут ориентиром для нашего общества. Спасибо вам большое и всего наилучшего".