Ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ ինքնիշխան տարածքից․ Էմանուել Մակրոն
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ելիսեյան պալատում հյուրընկալվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
Դիմավորման արարողությունից հետո երկու երկրների առաջնորդները ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով:
Իր խոսքում Էմանուել Մակրոնը նշել է. «Բարև ձեզ տիկնայք և պարոնայք, շատ ուրախ եմ այսօր Փարիզում հյուրընկալել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար պարոն Նիկոլ Փաշինյանին:
Թանկագին Նիկոլ, ի նպաստ ժողովրդավարության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի Ձեր հանձնառությունից ի վեր, մենք վերջին տարիներին շատ ենք աշխատել միասին: Հիշում եմ հատկապես Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում իմ այցելությունը Երևան և մեր բազմաթիվ քննարկումները: Այս աշխատանքային այցը տեղի է ունենում Հայաստանի համար շատ կարևոր պահին:
Հայաստանն այսօր բախվել է անվտանգության լուրջ ճգնաժամի: Նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարությունից ի վեր, որը վերջ դրեց Ղարաբաղում պատերազմական գործողություններին, մենք պարոն Փաշինյանի հետ գնահատելով իրավիճակը` նկատում ենք, որ եթե անգամ հրադադարն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է, շատ անելիքներ կան: Եվ Ֆրանսիան պատրաստ է իր օժանդակությունը բերել` ի նպաստ բնակչության: Առաջին հերթին խոսքս վերաբերում է բոլոր գերիներին, այդ թվում` ռազմագերիների և անազատության մեջ գտնվող բոլոր անձանց ազատ արձակմանը:
Նաև շատ կարևոր հարց է պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը ԼՂ-ում և շրջակա տարածքներում։ Թե՛ քրիստոնեական, թե՛ մահմեդական ժառանգությունը պետք է անպայման պահպանվի։ Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր` ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի կողքին, Ֆրանսիայի պարտքն է ամեն ինչ անել, որ կողմերը հասնեն դեէսկալացիայի և հաստատեն երկխոսություն:
Ուզում եմ խոսել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վերջին միջադեպերի մասին: Ինչպես արդեն ասել էի պարոն Փաշինյան, սահմանագծման և սահմանազատման բոլոր աշխատանքները պետք է իրականացվեն բացառապես բանակցությունների միջոցով և ոչ մի դեպքում չպետք է դիմել ուժի: Ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ ինքնիշխան տարածքից և կոչ եմ անում կողմերին վերադառնալ մայիսի 11֊ի դրությամբ եղած դիրքեր: Մենք կփորձենք օգնել երկխոսության հաստատման հարցում:
Այս դժվար իրավիճակում, որտեղ հայտնվել է Հայաստանը, Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է ինչպես միշտ՝ նախ նաև մարդասիրական ոլորտում: Նախ և առաջ մեր բուժհաստատությունները համագորածակցել են Հայաստանի բուժհաստատությունների հետ, ընտրվել են Հայաստանի բազմաթիվ հիվանդանոցներ, որոնք ունեցել են այդ կարիքը: Մենք նաև բացառիկ աջակցություն ենք ցուցաբերել Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության գործունեությանը, որը զբաղվում է Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և նրանց ընտանիքներին սատարման ու անհետ կորած զինվորների որոնողական աշխատանքներով:
Մենք պարոն Փաշինյանի հետ խոսել ենք նաև տնտեսական գործակցության մասին, հստակեցրել ենք որոշակի բնագավառներում փոխգործակցությունը, որի նպատակն է օգնել Հայաստանին զարգացնել ենթակառուցվածքներն ու շարունակել մեր հանձնառությունը կլիմայի փոփոխությունների բնագավառում: Այս նպատակով է, որ շատ մեծ հաճույքով ընդունում եմ այսօր վարչապետի պաշտոնակատարին:
Թանկագին Նիկոլ, մենք համերաշխ ենք Հայաստանի հետ և կմնանք: Այս դժվարին ժամանակներին Ֆրանսիան հաստատակամ է, որպեսզի տարածաշրջանում, ի վերջո, խաղաղություն հաստատվի:
Շնորհակալություն և ևս մեկ անգամ բարի գալուստ»:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ, մեծարգո պարոն նախագահ, սիրելի Էմանուել,
Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել հրավերի համար: Եվ այսօր ինչպես նշեցիք՝ շատ լայն օրակարգ ունենք քննարկելու: Ես ուզում եմ նախ ընդգծել, որ Ֆրանսիայի նախագահը դեռ վաղուցվանից ունի այց նախատեսված Հայաստանի Հանրապետություն, որը նախորդ տարի կորոնավիրուսի պատճառով տեղի չունեցավ: Հույս ունեմ, որ մենք միասին կորոնավիրուսի և մյուս ճգնաժամերը կհաղթահարենք: Սիրով սպասում եմ աշնանը, սպասում ենք Ձեզ Երևանում, պարոն նախագահ:
Ֆրանսիան ու Հայաստանն ունեն առանձնաշնորհեալ հարաբերություններ և շատ կարևոր է արձանագրել, որ այս ընթացքում հայ ժողովուրդը, Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես զգացել է Ֆրանսիայի և նախագահ Մակրոնի անձնական աջակցությունը: Շատ կարևոր հանգամանք եմ ուզում ընդգծել, որ նախագահ Մակրոնը մեր տարածաշրջանում ճգնաժամի մեկնարկի առաջին օրից խոսել է ճշմարտության լեզվով և այդ ձայնը լսելի է եղել ամբողջ աշխարհում: Սա շատ կարևոր է մեզ համար: Ուզում եմ ընդգծել, որ Ֆրանսիան և նախագահ Մակրոնն այդ հանձնառությունը շարունակում է, և սա չափազանց կարևոր է մեր տարածաշրջանի ճգնաժամային իրավիճակները հաղթահարելու առումով:
Ուզում եմ ընդգծել, որ կարևորում ենք Ֆրանսիայի դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր և չափազանց կարևոր է համանախագահության գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի ու տարածաշրջանային ճգնաժամերի կարգավորման, երկարատև խաղաղություն և կայունություն հաստատելու գործում: Շատ ուրախ եմ, որ պատերազմի ավարտից հետո արդեն համանախագահները երեք հայտարարություն են արել, որով ըստ էության, արձանագրում են իրենց պատրաստակամությունը փոխադարձաբար ներգրավելու և վերականգնելու Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման շուրջ բանակցությունները:
Իհարկե այսօր մենք կքննարկենք նաև այդ հնարավորությունները: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիային այս ընթացքում ցուցաբերած նաև մարդասիրական աջակցության համար, բայց մենք ընդգծում ենք Ֆրանսիայի տնտեսական ներգրավվածության կարևորությունը: Հայաստանում կան բազմաթիվ ծրագրեր՝ ենթակառուցվածքային, էներգետիկ, տնտեսական, որոնցում Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը մեզ համար չափազանց կարևոր է: Եվ ուրախ եմ արձանագրել, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը և նախագահ Մակրոնն անձամբ նույնպես հետաքրքրված են այդ ծրագրերում ներգրավվածությամբ:
Շատ կարևոր եմ համարում նաև Ֆրանսիայի և նախագահ Մակրոնի անձնական նախանձախնդրությունը մեր տարածաշրջանում մշակութային ժառանգության պահպանման գործում, հատկապես և այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում:
Եվ իհարկե, այս բոլոր ուղղություններով շատ բարձր ենք գնահատում Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը, հայ ժողովուրդը շահագրգրված է այդ ներգրավվածության մեծացմամբ, մանավանդ որ, կրկին եմ ասում, Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարգավիճակում ունի պատասխանատվություն և ներգրավվածություն` տարածաշրջանի անվտանգության, խաղաղության և երկարատև կայունության ապահովման գործում: Եվ ուրախ եմ, որ այդ շահագրգռվածությունն ու հետաքրքրությունը պահպանվում է:
Կրկին անգամ, մեծարգո պարոն նախագահ, սիրելի Էմանուել, շատ ուրախ եմ նաև անձնական առումով այսպիսի շփման հնարավորություն ունենալու համար և համոզված եմ, որ այսօրվա մեր քննարկումները կծառայեն ի շահ մեր երկրների բարեկամության ու մեր տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության: Այդ գործում Ձեր դերն իսկապես չափազանց կարևոր է»:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը բանակցությունները շարունակել են առանձնազրույցի շրջանակում` քննարկելով ինչպես հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգային հարցերը, տնտեսության ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնմանը, այնպես էլ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացոումները, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված հետագա քայլերը, հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հնարավորությունները:

Азербайджанские войска должны быть выведены с суверенной территории Армении: Макрон
Президент Франции Эммануэль Макрон принял в Елисейском дворце исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна.
После церемонии встречи лидеры двух стран выступили с заявлениями для представителей СМИ.
В своей речи Эммануэль Макрон отметил: “Здравствуйте, дамы и господа, очень рад принимать сегодня в Париже исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Дорогой Никол, в последние годы мы вместе усердно работали, чтобы поддержать Вашу приверженность демократии и борьбе с коррупцией. Особенно запомнился мне визит в Ереван в рамках саммита Франкофонии и наши многочисленные дискуссии. Этот рабочий визит проходит в очень важное для Армении время.
Сегодня Армения столкнулась с серьезным кризисом в сфере безопасности. После объявления о прекращении огня 9 ноября, положившего конец боевым действиям в Карабахе, мы с господином Пашиняном оценили ситуацию и отмечаем, что даже если прекращение огня в целом соблюдается, многое еще предстоит сделать. И Франция готова оказать помощь на благо населения. Прежде всего речь идет об освобождении всех военнопленных и удерживаемых лиц.
Очень важным вопросом также является сохранение культурно-исторического наследия в Нагорном Карабахе и его окрестностях. Необходимо сохранить как христианское, так и мусульманское наследие. Как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, наряду с США и Россией, Франция обязана сделать все возможное для деэскалации и установления диалога между сторонами.
Я также хочу поговорить о недавних пограничных инцидентах между Арменией и Азербайджаном. Как я уже говорил, господин Пашинян, все демаркационные и делимитационные работы должны проводиться исключительно путем переговоров и ни в коем случае нельзя применять силу. Азербайджанские силы должны быть выведены с суверенной территории Республики Армения, и я призываю стороны вернуться на свои позиции, которые были у них по состоянию на 11 мая. Мы постараемся помочь в вопросе налаживания диалога.
В этой сложной ситуации, в которой оказалась Армения, Франция, как всегда, рядом с Арменией, прежде всего в гуманитарной сфере. Прежде всего, наши медицинские учреждения сотрудничали с медицинскими учреждениями Армении, было выбрано много больниц в Армении, которые нуждались в этом. Мы также оказали исключительную поддержку работе Международного комитета Красного Креста, который занимается поддержкой удерживаемых в Азербайджане военнопленных и членов их семей и поиском пропавших без вести солдат.
Мы также поговорим с господином Пашиняном об экономическом сотрудничестве, проясним взаимодействие в определенных областях, которое направлено на то, чтобы помочь Армении в развитии инфраструктуры и продолжить наши обязательства в области климатических изменений.
Мне очень приятно сегодня принимать исполняющего обязанности премьер-министра.
Дорогой Никол, мы солидарны и останемся солидарны с Арменией. В эти трудные времена Франция полна решимости, чтобы в регионе, наконец, установился мир.
Спасибо и еще раз добро пожаловать”.
В своей речи Никол Пашинян отметил: “Спасибо, многоуважаемый господин президент, дорогой Эммануэль,
Прежде всего, позвольте поблагодарить Вас за приглашение. И сегодня, как Вы отметили, у нас будет очень широкая повестка обсуждения. Прежде всего хочу подчеркнуть, что давно запланирован визит президента Франции в Республику Армения, который в прошлом году не состоялся из-за пандемии коронавируса. Надеюсь, что вместе мы преодолеем связанные с коронавирусом и другие кризисы. С нетерпением жду осени, мы ждем Вас в Ереване, господин президент.
Между Францией и Арменией сложились привилегированные отношения, и важно констатировать, что в этот период армянский народ, Республика Армения всегда чувствовали личную поддержку президента Франции Макрона. Хочу подчеркнуть важный аргумент: президент Макрон с первого дня кризиса в нашем регионе говорил на языке правды, и этот голос был услышан во всем мире. Для нас это очень важно. Хочу подчеркнуть, что Франция и президент Макрон продолжают эту приверженность, и это очень важно для преодоления кризисной ситуации в нашем регионе.
Хочу подчеркнуть, что мы придаем большое значение роли Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ, и сопредседательская деятельность чрезвычайно важна в урегулировании нагорно-карабахского конфликта и региональных кризисов, достижения долгосрочного мира и стабильности. Я очень рад, что после окончания войны сопредседатели выступили уже с тремя заявлениями, которые, по сути, констатируют их готовность к взаимному вовлечению и возобновлению переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Конечно, сегодня мы обсудим и эти возможности. Хочу также поблагодарить Францию за ее гуманитарную помощь в этот период, но мы подчеркиваем важность экономической вовлеченности Франции. В Армении есть много проектов - инфраструктурных, энергетических, экономических, - в которых для нас очень важно участие Франции. И мне приятно отметить, что правительство Франции и лично президент Макрон заинтересованы в участии в этих программах.
Считаю очень важным также инициативы Франции и лично президента Макрона по сохранению культурного наследия в нашем регионе, особенно в Нагорном Карабахе.
И, конечно же, мы высоко ценим участие Франции во всех этих сферах, и Республика Армения, армянский народ заинтересованы в расширении этого участия, тем более что, повторяю, Франция как сопредседатель Минской группы ОБСЕ несет ответственность и вовлечена в обеспечение региональной безопасности, мира и долгосрочной стабильности. И я рад, что эта заинтересованность сохраняется.
Еще раз, многоуважаемый господин президент, дорогой Эммануэль, мне очень приятно иметь возможность такого личного общения, и я уверен, что наши сегодняшние обсуждения будут служить интересам дружбы наших стран, безопасности и стабильности нашего региона. Ваша роль в этом деле действительно очень важна”.
Затем Никол Пашинян и Эммануэль Макрон продолжили переговоры в рамках беседы тет-а-тет, обсудив вопросы повестки армяно-французских отношений, расширения сотрудничества в экономической сфере, а также происходящие на Южном Кавказе развития, направленные на урегулирование нагорно-карабахского конфликта дальнейшие шаги в рамках Минской группы ОБСЕ, возможности мирного урегулирования ситуации на армяно-азербайджанской границе.