Ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ ինքնիշխան տարածքից․ Էմանուել Մակրոն
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ելիսեյան պալատում հյուրընկալվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
Դիմավորման արարողությունից հետո երկու երկրների առաջնորդները ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով:
Իր խոսքում Էմանուել Մակրոնը նշել է. «Բարև ձեզ տիկնայք և պարոնայք, շատ ուրախ եմ այսօր Փարիզում հյուրընկալել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար պարոն Նիկոլ Փաշինյանին:
Թանկագին Նիկոլ, ի նպաստ ժողովրդավարության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի Ձեր հանձնառությունից ի վեր, մենք վերջին տարիներին շատ ենք աշխատել միասին: Հիշում եմ հատկապես Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում իմ այցելությունը Երևան և մեր բազմաթիվ քննարկումները: Այս աշխատանքային այցը տեղի է ունենում Հայաստանի համար շատ կարևոր պահին:
Հայաստանն այսօր բախվել է անվտանգության լուրջ ճգնաժամի: Նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարությունից ի վեր, որը վերջ դրեց Ղարաբաղում պատերազմական գործողություններին, մենք պարոն Փաշինյանի հետ գնահատելով իրավիճակը` նկատում ենք, որ եթե անգամ հրադադարն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է, շատ անելիքներ կան: Եվ Ֆրանսիան պատրաստ է իր օժանդակությունը բերել` ի նպաստ բնակչության: Առաջին հերթին խոսքս վերաբերում է բոլոր գերիներին, այդ թվում` ռազմագերիների և անազատության մեջ գտնվող բոլոր անձանց ազատ արձակմանը:
Նաև շատ կարևոր հարց է պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը ԼՂ-ում և շրջակա տարածքներում։ Թե՛ քրիստոնեական, թե՛ մահմեդական ժառանգությունը պետք է անպայման պահպանվի։ Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր` ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի կողքին, Ֆրանսիայի պարտքն է ամեն ինչ անել, որ կողմերը հասնեն դեէսկալացիայի և հաստատեն երկխոսություն:
Ուզում եմ խոսել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վերջին միջադեպերի մասին: Ինչպես արդեն ասել էի պարոն Փաշինյան, սահմանագծման և սահմանազատման բոլոր աշխատանքները պետք է իրականացվեն բացառապես բանակցությունների միջոցով և ոչ մի դեպքում չպետք է դիմել ուժի: Ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ ինքնիշխան տարածքից և կոչ եմ անում կողմերին վերադառնալ մայիսի 11֊ի դրությամբ եղած դիրքեր: Մենք կփորձենք օգնել երկխոսության հաստատման հարցում:
Այս դժվար իրավիճակում, որտեղ հայտնվել է Հայաստանը, Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է ինչպես միշտ՝ նախ նաև մարդասիրական ոլորտում: Նախ և առաջ մեր բուժհաստատությունները համագորածակցել են Հայաստանի բուժհաստատությունների հետ, ընտրվել են Հայաստանի բազմաթիվ հիվանդանոցներ, որոնք ունեցել են այդ կարիքը: Մենք նաև բացառիկ աջակցություն ենք ցուցաբերել Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության գործունեությանը, որը զբաղվում է Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և նրանց ընտանիքներին սատարման ու անհետ կորած զինվորների որոնողական աշխատանքներով:
Մենք պարոն Փաշինյանի հետ խոսել ենք նաև տնտեսական գործակցության մասին, հստակեցրել ենք որոշակի բնագավառներում փոխգործակցությունը, որի նպատակն է օգնել Հայաստանին զարգացնել ենթակառուցվածքներն ու շարունակել մեր հանձնառությունը կլիմայի փոփոխությունների բնագավառում: Այս նպատակով է, որ շատ մեծ հաճույքով ընդունում եմ այսօր վարչապետի պաշտոնակատարին:
Թանկագին Նիկոլ, մենք համերաշխ ենք Հայաստանի հետ և կմնանք: Այս դժվարին ժամանակներին Ֆրանսիան հաստատակամ է, որպեսզի տարածաշրջանում, ի վերջո, խաղաղություն հաստատվի:
Շնորհակալություն և ևս մեկ անգամ բարի գալուստ»:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ, մեծարգո պարոն նախագահ, սիրելի Էմանուել,
Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել հրավերի համար: Եվ այսօր ինչպես նշեցիք՝ շատ լայն օրակարգ ունենք քննարկելու: Ես ուզում եմ նախ ընդգծել, որ Ֆրանսիայի նախագահը դեռ վաղուցվանից ունի այց նախատեսված Հայաստանի Հանրապետություն, որը նախորդ տարի կորոնավիրուսի պատճառով տեղի չունեցավ: Հույս ունեմ, որ մենք միասին կորոնավիրուսի և մյուս ճգնաժամերը կհաղթահարենք: Սիրով սպասում եմ աշնանը, սպասում ենք Ձեզ Երևանում, պարոն նախագահ:
Ֆրանսիան ու Հայաստանն ունեն առանձնաշնորհեալ հարաբերություններ և շատ կարևոր է արձանագրել, որ այս ընթացքում հայ ժողովուրդը, Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես զգացել է Ֆրանսիայի և նախագահ Մակրոնի անձնական աջակցությունը: Շատ կարևոր հանգամանք եմ ուզում ընդգծել, որ նախագահ Մակրոնը մեր տարածաշրջանում ճգնաժամի մեկնարկի առաջին օրից խոսել է ճշմարտության լեզվով և այդ ձայնը լսելի է եղել ամբողջ աշխարհում: Սա շատ կարևոր է մեզ համար: Ուզում եմ ընդգծել, որ Ֆրանսիան և նախագահ Մակրոնն այդ հանձնառությունը շարունակում է, և սա չափազանց կարևոր է մեր տարածաշրջանի ճգնաժամային իրավիճակները հաղթահարելու առումով:
Ուզում եմ ընդգծել, որ կարևորում ենք Ֆրանսիայի դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր և չափազանց կարևոր է համանախագահության գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի ու տարածաշրջանային ճգնաժամերի կարգավորման, երկարատև խաղաղություն և կայունություն հաստատելու գործում: Շատ ուրախ եմ, որ պատերազմի ավարտից հետո արդեն համանախագահները երեք հայտարարություն են արել, որով ըստ էության, արձանագրում են իրենց պատրաստակամությունը փոխադարձաբար ներգրավելու և վերականգնելու Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման շուրջ բանակցությունները:
Իհարկե այսօր մենք կքննարկենք նաև այդ հնարավորությունները: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիային այս ընթացքում ցուցաբերած նաև մարդասիրական աջակցության համար, բայց մենք ընդգծում ենք Ֆրանսիայի տնտեսական ներգրավվածության կարևորությունը: Հայաստանում կան բազմաթիվ ծրագրեր՝ ենթակառուցվածքային, էներգետիկ, տնտեսական, որոնցում Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը մեզ համար չափազանց կարևոր է: Եվ ուրախ եմ արձանագրել, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը և նախագահ Մակրոնն անձամբ նույնպես հետաքրքրված են այդ ծրագրերում ներգրավվածությամբ:
Շատ կարևոր եմ համարում նաև Ֆրանսիայի և նախագահ Մակրոնի անձնական նախանձախնդրությունը մեր տարածաշրջանում մշակութային ժառանգության պահպանման գործում, հատկապես և այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում:
Եվ իհարկե, այս բոլոր ուղղություններով շատ բարձր ենք գնահատում Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը, հայ ժողովուրդը շահագրգրված է այդ ներգրավվածության մեծացմամբ, մանավանդ որ, կրկին եմ ասում, Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարգավիճակում ունի պատասխանատվություն և ներգրավվածություն` տարածաշրջանի անվտանգության, խաղաղության և երկարատև կայունության ապահովման գործում: Եվ ուրախ եմ, որ այդ շահագրգռվածությունն ու հետաքրքրությունը պահպանվում է:
Կրկին անգամ, մեծարգո պարոն նախագահ, սիրելի Էմանուել, շատ ուրախ եմ նաև անձնական առումով այսպիսի շփման հնարավորություն ունենալու համար և համոզված եմ, որ այսօրվա մեր քննարկումները կծառայեն ի շահ մեր երկրների բարեկամության ու մեր տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության: Այդ գործում Ձեր դերն իսկապես չափազանց կարևոր է»:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը բանակցությունները շարունակել են առանձնազրույցի շրջանակում` քննարկելով ինչպես հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգային հարցերը, տնտեսության ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնմանը, այնպես էլ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացոումները, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված հետագա քայլերը, հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հնարավորությունները:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan was hosted by French President Emmanuel Macron at the Elysee Palace. After the welcoming ceremony, the two leaders made statements to the media.
In his speech, Emanuel Macron noted: “Ladies and gentlemen, I am pleased to host Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan in Paris. Dear Nikol, we have worked hard together in recent years in support of your commitment to promoting democracy and fighting corruption. I have kept fond recollections of my stay in Yerevan and our discussions held during the Francophonie Summit. This working visit is taking place at a crucial for Armenia time.
Armenia is facing a serious security-related crisis today. In the wake of the November 9 ceasefire, which ended the hostilities in Karabakh, Mr. Pashinyan and I assessed the situation and concluded that even if the ceasefire is being maintained in general, there is still much to be done.
France is prepared to provide assistance for people. First of all, I mean the prisoners of war, including the release of all prisoners of war and captives. The preservation of historical and cultural heritage in Nagorno-Karabakh and the surrounding areas is also a very important issue. Both Christian and Muslim heritage must be preserved.
As a co-chair of the OSCE Minsk Group, alongside the United States and Russia, France is bound by duty to do its best to achieve a de-escalation and re-establishment of dialogue between the parties.
I would also like to refer to the border incidents between Armenia and Azerbaijan. As I have already stated, Mr. Pashinyan, all demarcation and delimitation work should be carried out exclusively through negotiations; in no case should force be used.
The Azerbaijani troops must leave Armenia’s sovereign territory. I call on the parties to return to the positions they stood at as of May 11. We will try to help establish a dialogue.
France will support Armenia in this difficult situation as it has always done, first of all in the humanitarian sphere. Our medical institutions have been cooperating with their Armenian partners. We have also provided exceptional support to the International Committee of the Red Cross, which is involved in the search for prisoners of war held in Azerbaijan, their families and the search for missing soldiers.
Mr. Pashinyan and I next talked about economic cooperation. We outlined the opportunities available in specific areas in a bid to help Armenia develop infrastructure and continue with our joint commitment in the field of climate change. This is why I am very pleased to host the Acting Prime Minister today.
Dear Nikol, we stand in solidarity with Armenia and we will continue to do so. France is determined to bring peace to the region in this difficult period. Thank you again and welcome to France.”
Addressing the audience, Nikol Pashinyan said: “Thank you, Mr. President, dear Emmanuel,
First of all, thank you for the invitation. And as you mentioned, we have a hectic agenda to discuss today. Let me remind that the French President has to pay a scheduled visit to the Republic of Armenia, which was cancelled last year due to the coronavirus. I hope we will overcome the global pandemic and other crises together. I look forward to seeing you in the fall, we are waiting for you in Yerevan, Mr. President.
France and Armenia boast privileged relationship; I consider it important to state that the Armenian people, the Republic of Armenia highly appreciate the support received from France and from President Macron personally.
I would like to emphasize that President Macron has spoken the language of truth since the first days of the regional crisis, a voice that has been heard all over the world. This is extremely important. I also wish to emphasize that France and President Macron continue to honor their commitment, which is important in terms of overcoming the crisis in our region.
We attach great importance to the role played by France as a co-chair of the OSCE Minsk Group; the co-chairing activity is extremely important for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and regional crises, as well as in terms of achieving lasting peace and stability in the region.
I am pleased that the Co-Chairs have already made three statements since the end of the hostilities, which in fact evidence their readiness to get mutually involved and resume the negotiations on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. And of course, we will discuss it today.
I would also like to thank France for humanitarian assistance provided during this difficult period, but we emphasize the importance of economic involvement. We would appreciate France’s broader involvement in several Armenian projects covering infrastructure, energy, economy, etc. And I am pleased to note that the French government and President Macron himself are interested in contributing to these projects.
I highly value President Macron’s thoughtfulness of cultural heritage, especially in Nagorno-Karabakh. The Republic of Armenia, the Armenian people are eager to see broader involvement on the part of your country, especially considering that as an OSCE Minsk Group co-chair, France has a commitment and responsibility to promote security, peace and stability in the region. And I am happy to see your continued interest in this matter.
Mr. President, dear Emmanuel, I am pleased to have another opportunity for face-to-face communication. I am confident that today’s discussions will serve the best interests of our two nations and will help bring security and stability to our region. You have to play a crucial role in this respect.”
Nikol Pashinyan and Emmanuel Macron continued the talks in private, discussing a broad range of issues, including economic cooperation, regional developments in the South Caucasus, the steps to take towards the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the OSCE Minsk Group framework, as well as opportunities for a peaceful resolution of the situation on the Armenian-Azerbaijani border.