Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել Ասկերանի շրջանում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 2-ին աշխատանքային շրջայց է կատարել Ասկերանի շրջանում։ Արցախի նախագահի տեղեկատվության գլխավոր  վարչությունից հայտնում են, որ երկրի ղեկավարը նախ ծանոթացել է պետական միջոցներով կառուցվող Կարկառ գետի գլխավոր հանգույցի շինաշխատանքներին: Պատասխանատունների ներկայացմամբ՝ ծրագիրն իրականացվում է ըստ ժամանակացույցի: Նախագահը հանձնարարել է ավելացնել աշխատուժի հնարավորությունները և համակարգն ամբողջությամբ շահագործման հանձնել տարեվերջին: Արդյունքում կայուն ոռոգովի կդառնան ենթաշրջանի ավելի քան 2 հազար հեկտար հարթավայրային գոտում գտնվող հողատարածքներ, որոնք էականորեն փոխելու են տարածքում գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության տեսակարար կշիռը:
Այցի ընթացքում նախագահը հանդիպումներ է ունեցել Խանապատ և Խրամորթ համայնքների բնակիչների հետ: Քննարկվել են ինչպես անվտանգային, այնպես էլ սոցիալ-տնտեսական խնդիրները: Բարձր գնահատելով երկու համայնքներում տեղահանված տասնյակ ընտանիքների տեղավորման աշխատանքները՝ նախագահն ընդգծել է, որ պետք է շարունակել գործընթացը՝ խոստանալով, որ Կառավարությունն այդ ուղղությամբ կակտիվացնի գործադրվող ջանքերը: Անդրադառնալով ենթակառուցվածքներին վերաբերող ծրագրերին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ընթացիկ տարում կասֆալտապատվի դեպի Խրամորթ տանող ճանապարհը, կշարունակվեն ներհամայնքային ճանապարհների սալապատման աշխատանքները, բարձրացված բոլոր խնդիրներին կտրվեն պատշաճ լուծումներ:
Հանրապետության նախագահին ուղեկցել են ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար Արմեն Թովմասյանը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Араик Арутюнян побывал с рабочей поездкой в Аскеранском районе
Глава государства ознакомился со строительными работами главного гидроузла реки Каркар, проводимыми за счет государственных средств. По словам ответственных лиц, программа осуществляется по заранее согласованному графику. Президент поручил увеличить возможности рабочей силы и сдать систему в эксплуатацию в конце года. В результате этого более 2000 гектаров земель в равнинной зоне подрайона станут стабильно орошаемыми, что существенно изменит удельный вес производства сельскохозяйственной продукции на этих территориях.
В ходе визита президент провел встречи с жителями общин Ханапат и Храморт. Были обсуждены проблемы безопасности и социально-экономического характера. Высоко оценив работы по размещению вынужденно перемещенных семей в этих селах, президент подчеркнул необходимость продолжить процесс, и пообещал, что правительство активизирует усилия в этом направлении. Коснувшись программ, связанных с инфраструктурами, Араик Арутюнян отметил, что в текущем году будет заасфальтирована дорога, ведущая к селу Храморт, будут продолжены работы по асфальтированию внутриобщинных дорог, все выявленные проблемы получат надлежащее решение.
Президента сопровождали министр экономики и сельского хозяйства Армен Товмасян, министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян, другие должностные лица.