Հայաստանն ու Իրանը պլանավորում են օպերատիվ կապ ստեղծել Մեղրիի և Նորդուզ անցակետերի միջև
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանի գլխավորած պատվիրակությունը Նորդուզ սահմանային անցակետում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության մաքսային ծառայության ղեկավարի տեղակալ Իբրահիմ Նաղդիի գլխավորած պատվիրակության հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Օրակարգում  եղել են մի շարք աշխատանքային հարցեր, որոնք վերաբերում են երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության զարգացման խթանման նպատակով Մեղրիի և Նորդուզ անցումային կետերում գործընթացների առավել դյուրին և սահուն իրականացմանը: Դիտարկվել է նաև երկու երկրների միջև ծագող խնդիրների արագ, արդյունավետ լուծման մեխանիզմների և հարթակների ստեղծման հարցը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքների միջազգային փոխադրումներին առնչվող էլեկտրոնային տվյալների փոխանակման համակարգի գործարկմանը վերաբերող հարցեր:
Հայ և իրանցի գործընկերները պայմանավորվել են ակտիվացնել երկու երկրների համապատասխան ստորաբաժանումների գործակցությունը, ինչը դրական կանդրադառնա մաքսային կանոնների խախտման դեպքերի բացահայտման և խնդիրների առավել արագ լուծման գործընթացի վրա: Նախատեսվում է՝ երկու գործընկեր կառույցների մասնագետների տեսակոնֆերանսների միջոցով առավել մանրամասն քննարկել համատեղ աշխատանքների իրականացման տեխնիկական հարցերը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նաև պարբերական դարձնել բարձր մակարդակի հանդիպումները՝ երկու բարեկամ երկրների մաքսային ծառայության ոլորտին առնչվող ընթացիկ խնդիրներին օպերատիվ  լուծումներ տալու նպատակով:

Армения и Иран намерены создать оперативную связь между КПП Мегри и Нордузом
На пограничном пункте Ирана Нордуз делегация во главе с заместителем председателя Комитета государственных доходов Республики Армения Ашотом Мурадяном встретилась с делегацией, возглавляемой заместителем начальника таможенной службы Исламской Республики Иран Ибрагимом Нагди. Об этом "Арменпресс" сообщили в Управлении по связям с общественностью Комитета государственных доходов.
Повестка дня включала ряд рабочих вопросов, связанных с более гибким и облегченным внедрением процессов на контрольно-пропускных пунктах Мегри и Нордуза с целью содействия развитию торговли между двумя странами. Также был рассмотрен вопрос создания механизмов и платформ для быстрого и эффективного решения проблем, возникающих между двумя странами.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с функционированием системы электронного обмена данными о международных перевозках грузов между Арменией и Ираном.
Армянские и иранские партнеры договорились активизировать сотрудничество профильных подразделений двух стран, что положительно скажется на процессе выявления случаев нарушения таможенных правил и более быстрого решения проблем. Технические вопросы совместной работы планируется подробнее обсудить в формате видеоконференций специалистов двух партнерских организаций.
Стороны также выразили готовность для оперативного решения текущих вопросов, связанных с таможенной службой двух дружественных стран, проводить регулярные встречи.