Կտրականապես արգելվում է զինծառայողների շրջանում նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն ու որևէ թեկնածուի օգտին քվեարկելու ուղղորդելը. ՊՆ
Առ այս պահը եղած հրապարակումներում առկա պնդումները զինծառայողների՝ հրամանատարների կողմից որոշակի քաղաքական ուժի օգտին քվեարկելու ուղղորդումների վերաբերյալ չեն համապատասխանում իրականությանը։ Այս մասին ասված է ՊՆ հայտարարության մեջ:
«Սոցիալական ցանցերում և մի շարք լրատվամիջոցներով տեղեկություններ են շրջանառվում 2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության ընթացքում զինծառայողների՝ հրամանատարների կողմից որոշակի քաղաքական ուժի օգտին քվեարկելու ուղղորդումների վերաբերյալ։
Նմանօրինակ բոլոր տեղեկությունները պաշտպանության նախարարությունում մանրամասն ուսումնասիրության են ենթարկվում։ Առ այս պահը եղած հրապարակումներում առկա պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Ակնհայտ է, որ ուղղորդումների մասին պնդումները հիմնվում են բացառապես զինծառայողներին ընտրական տեղամասեր համակարգված կերպով բերելու փաստի վրա, իսկ հրապարակումներին կից տեսանյութերն ասվածի վկայությունն են. այդ տեսանյութերում ընդամենը պատկերված են ընտրական տեղամասերի մոտ գտնվող զինծառայողներ, իսկ ուղղորդումների մասին պնդումներն այդ տեսանյութերի հեղինակների ենթադրություններն են, որոնք զուրկ են որևէ հիմնավոր փաստարկից։
Ավելին, այս պահին առկա՝ ուղղորդումների վերաբերյալ հրապարակումներում նշված ընտրատեղամասերում, ընտրական հանձնաժողովների կողմից, զինծառայողների քվեարկության հետ կապված խախտումներ չեն արձանագրվել։
Հարկ ենք համարում նշել, որ ժամկետային զինծառայողներին քվեարկության համար խմբերով ընտրական տեղամասեր բերելը պայմանավորված է նրանց տեղաշարժը համակարգված կերպով իրականացնելու ծառայողական անհրաժեշտությամբ։
Ինչ վերաբերում է նախընտրական գործընթացին և բուն քվեարկությանը, ապա առկա է պաշտպանության նախարարի համապատասխան հրաման, որով կտրականապես արգելվում է զինծառայողների շրջանում նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն ու որևէ թեկնածուի օգտին քվեարկելու ուղղորդելը։
Համոզիչ կերպով կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ զինծառայողների քվեարկության վերաբերյալ անհիմն, չփաստարկված պնդումներից։ Պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է դիտարկել քվեարկության ընթացքը՝ զինծառայողների քվեարկության հետ կապված ահազանգերն ուսումնասիրելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Минобороны РА: категорически запрещается проведение предвыборной агитации среди военнослужащих и направление голосования в пользу какого-либо кандидата
В социальных сетях и ряде СМИ муссируются сведения о том, что во время голосования на внеочередных парламентских выборах 20 июня 2021 года военнослужащим дали  указания голосовать за определенную политическую силу. Об этом говорится в заявлении минобороны Армении, передает NEWS.am.
"Все подобные сведения в министерстве обороны подвергаются детальному изучению. Имеющиеся на данный момент утверждения в публикациях не соответствуют действительности.
Очевидно, что утверждения об указаниях основываются исключительно на фактах скоординированного приведения военнослужащих на избирательные участки, а видеоматериалы к публикациям являются свидетельством сказанного: в этих видеоматериалах всего лишь изображены находящиеся у избирательных участков военнослужащие, а утверждения о даче указаний — предположения авторов этих видеоматериалов, которые лишены какого-либо обоснованного аргумента. Более того, на данный момент на избирательных участках в связи с голосованием военнослужащих нарушений не зафиксировано.
Считаем необходимым отметить, что приведение военнослужащих срочной службы в избирательные участки группами для голосования обусловлено служебной необходимостью скоординированного осуществления их перемещения. Что касается предвыборного процесса и самого голосования, то есть соответствующий приказ министра обороны, которым категорически запрещается проведение предвыборной агитации среди военнослужащих и направление голосования в пользу какого-либо кандидата.
Убедительно призываем воздержаться от необоснованных, не подтвержденных утверждений о голосовании военнослужащих. Министерство обороны продолжает изучать сообщения, связанных с голосованием военнослужащих", говорится в заявлении.