Իրանը երբևէ միջուկային զենք չի ունենա իմ նախագահության օրոք. Բայդեն
Միացյալ Նահանգները թույլ չի տա, որ Իրանը միջուկային զենք ունենա։ Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ Սպիտակ տանը կայանալիք բանակցություններից առաջ, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իրանը երբևէ միջուկային զենք չի ունենա իմ նախագահության օրոք»,- նշել է վաշինգտոնյան վարչակազմի ղեկավարը՝ հայտարարելով, որ Իրանի շուրջ իրավիճակը կքննարկի Ռիվլինի հետ։
ԱՄՆ նախագահը նաև ընդգծել է, որ իր պարտավորություններն Իսրայելի հանդեպ «անփոփոխ» են և որ ինքը «անսասան» հավատարիմ է հրեական պետության ինքնապաշտպանությանը։ Սպիտակ տան ղեկավարը աջակցություն է հայտնել Աֆրիկայի և Մերձավոր Արևելքի կողմից Իսրայելի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը։ «Եվ բացի այս կարևոր գործընթացից, մենք մեծ հույս ունենք ստեղծելու խաղաղության և կայունության ավելի լայն դաշինք։ Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը մտադիր են շարունակել համատեղ աշխատանքը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ»,- ընդգծել է ԱՄՆ նախագահը։
Նա ասել է, որ «շատ շուտով» Վաշինգտոնում կընդունի Իսրայելի նոր վարչապետ Նաֆթալի Բենեթին։ Պատասխանելով հարցին, թե կայցելի արդյոք ինքը՝ նախագահն Իսրայել, Բայդենն ընդգծել է. «Ճշգրիտ ժամկետ չունեմ, բայց կմեկնեմ (Իսրայել)»։
Ռավլինը նշել է, որ Իսրայելն ավելի լավ դաշնակից չունի, քան Միացյալ Նահանգները, և որ դեմոկրատական արժեքները կապում են երկու երկրները։ «Դուք մեր լավ բարեկամներն եք, մենք լավ բարեկամներ ենք, և կապերը Իսրայելի ու Ամերիկայի ժողովուրդների միջև հիմնված են այն ըմբռնման վրա, որ մենք կիսում ենք դեմոկրատիայի և լիբերալիզմի արժեքները»,- ավելացրել է Իսրայելի նախագահը։

Байден подтвердил, что не допустит получения Ираном ядерного оружия
Соединенные Штаты не допустят получения Ираном ядерного оружия. Об этом заявил в понедельник американский лидер Джо Байден перед переговорами с израильским президентом Реувеном Ривлином в Белом доме, передает ТАСС
"Иран никогда не получит ядерное оружие при моем президентстве", - отметил глава вашингтонской администрации, указав, что обсудит ситуацию вокруг Ирана с Ривлином.
Американский лидер также подчеркнул, что его обязательства перед Израилем "неизменны" и что он "непоколебимо привержен самообороне" еврейского государства. Глава Белого дома выразил поддержку нормализации отношений Израиля со странами Африки и Ближнего Востока. "И помимо этого важного прогресса, мы очень надеемся на создание более широкого блока мира и стабильности. Соединенные Штаты и Израиль намерены продолжать совместную работу по укреплению мира и стабильности в регионе", - подчеркнул президент США.
Он рассказал, что "очень скоро" примет в Вашингтоне нового премьер-министра Израиля Нафтали Беннета. Отвечая на вопрос, посетит ли сам президент Израиль, Байден подчеркнул: "У меня нет точных сроков, но я отправлюсь [в Израиль]".
Ривлин отметил, что у Израиля нет лучшего союзника, чем Соединенные Штаты, и что демократические ценности связывают обе страны. "Вы наши лучшие друзья, мы лучшие друзья, и связи между народом Израиля и народом Америки основаны на понимании того, что мы разделяем ценности демократии и ценности либерализма", - добавил израильский президент.