ԱԳՆ են հրավիրվել Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ
Հուլիսի 9-10-ը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի օկուպացված տարածքներ կազմակերպված այցելությանը որոշ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցիչների մասնակցության առնչությամբ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն են հրավիրվել համապատասխան դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները։
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ դեսպաններին է փոխանցվել նրանց երկրների կառավարություններին ուղղված հայտագրեր, որտեղ, մասնավորապես, նշվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բացարձակապես անընդունելի է համարում Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչների այցելությունն Արցախի օկուպացված տարածքներ, այդ թվում՝ Հադրութ և Արցախի պատմական կենտրոն՝ Շուշի քաղաք, որոնք ենթարկվել են էթնիկ զտումների, իսկ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրագործվել են պատերազմական հանցագործություններ և զանգվածային ոճրագործություններ։ Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նմանատիպ միջոցառումներով փորձում են օրինականացնել Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացված ագրեսիան և ամրապնդել հակամարտությունն ուժի կիրառմամբ լուծելու սեփական պնդումները։
Բոլոր հանդիպումների ընթացքում շեշտվել է, որ դիվանագիտական ներկայացուցիչների ներգրավվումը նմանօրինակ այցելություններին հակասում է Հայաստանի Հանրապետության և տվյալ երկրների միջև ձևավորված համագործակցության ոգուն, ինչպես նաև՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիրքորոշմանը։ Այս տեսակետից Հայաստանը հաստատակամորեն կոչ է անում ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք կարող են արդարացնել ուժի կիրառումը և դրանով իսկ խաթարել տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը։
Ուժի կիրառումը և զանգվածային ոճրագործությունները չեն կարող լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը, որի կարգավորումը հնարավոր է միայն բանակցությունների միջոցով՝ միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նախաձեռնել է նաև քայլեր՝ հասցնելու Հայաստանի Հանրապետության վերոնշյալ դիրքորոշումը համապատասխան այն երկրների մայրաքաղաքներին, որոնք իրենց դիվանագիտական ներկայացուցչությունները Հայաստանում հավատարմագրել են համատեղության կարգով։

Heads of a Number of Diplomatic Missions Accredited in Armenia were Invited to the Ministry of Foreign Affairs of Armenia
The heads of the relevant diplomatic missions were invited to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia with regard to the participation of the diplomatic representatives of some countries in the visit organized by the Azerbaijani authorities to the occupied territories of Nagorno-Karabakh on July 9-10.
The ambassadors have been handed over note verbal addressed to the respective governments, wherein it was particularly stated that the Republic of Armenia considers utterly unacceptable the visit of diplomatic representatives accredited in Azerbaijan to the occupied territories of Artsakh, including Hadrut and a historical center of Artsakh - Shushi: regions which were ethnically cleansed and their population was a subject of war crimes and other mass atrocities committed by Azerbaijani armed forces during the recent aggression. It was emphasized that by arranging such events the Azerbaijani authorities are trying to legitimize the aggression against the people of Artsakh and to strengthen their own claims of having resolved the conflict by force.
During all the meetings, it has been underlined that the involvement of diplomatic representatives in such visits contradicts the spirit of cooperation existing between the Republic of Armenia and those countries, as well as to the position of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. In this regard, Armenia strongly calls for refraining from any actions that may justify the use of force and thereby undermine regional peace and security.
The use of force and mass atrocities cannot settle the Nagorno-Karabakh conflict and the resolution of the conflict can be achieved only through negotiations under the auspices of the only internationally mandated format- the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The Ministry of Foreign Affairs has brought the above-mentioned position to the attention of the capitals of the respective countries, which hold non-resident diplomatic missions to Armenia.