Ստեփանակերտ քաղաքում կառուցվում են բազմաբնակարան շենքեր. Արայիկ Հարությունյանը ստորագրել է պատերազմից տուժած ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու ծրագիրը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով անօթևան մնացած և շահառու այլ անձանց բնակարանային ապահովման ծրագրի մասին:
Ուզում եմ տեղեկացնել ձեզ, որ օրեր առաջ ստորագրել եմ Կառավարության որոշում՝ հաստատելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով զոհված (մահացած) և անհայտ բացակայող ճանաչված անձանց ընտանիքների, 1-ին խմբի անժամկետ հաշմանդամ ճանաչված և (կամ) անօթևան մնացած անձանց բնակարանային ապահովման ծրագիրը, որը հիմնարար փաստաթուղթ է նշված ոլորտի հետագա աշխատանքների կարգավորման ու կազմակերպման համար:
Հաշվառված շահառուներին բնակտարածքով ապահովելու նպատակով իրականացվում և իրականացվելու են, ի թիվս այլ միջոցառումների, բնակֆոնդի ձևավորման հետևյալ աշխատանքները.
• Ստեփանակերտ քաղաքում կառուցվում են բազմաբնակարան շենքեր` շուրջ 1200 բնակարանով:
• Հանրապետության գյուղական բնակավայրերում կառուցապատվում են առնվազն 20 նոր բնակելի թաղամասեր, որի շրջանակում կկառուցվեն ավելի քան 2297 բնակելի տներ ավելի քան 36 համայնքի տեղահանված բնակիչների համար: Այդ բնակելի տներից 1809-ի համար կկառուցվեն հիմքերը, իսկ թեթև կոնստրուկցիաներով դրանց կառուցումը կիրականացվի բարեգործական տարբեր ծրագրերով:
• Ստեփանակերտ քաղաքի բնակարանների առաջնային շուկայից կգնվի մոտ 1000 և երկրորդային շուկայից՝ ավելի քան 500 բնակտարածք:
• Հանրապետության շրջանների բնակարանների առաջնային շուկայից կգնվի մոտ 70 բնակարանի և երկրորդային շուկայից կգնվի և կվերանորոգվի շուրջ 1000 միավոր բնակտարածք:
• Ծրագրի շրջանակներում ապահովվելու է նաև կառուցապատվող բնակավայրերի բարեկարգումը, ենթակառուցվածքների կառուցումը կամ վերանորոգումը և բնակտարածքների կահավորումը:
Ծրագրի ֆինանսավորումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի, Արցախի Հանրապետության պետական բյուջեի, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի, և օրենսդրությամբ չարգելված այլ միջոցների հաշվին: Ի դեպ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի աշխատանքներին առաջիկայում առանձին կանդրադառնամ…
Նման ծրագրերի միջոցով լուծելու ենք բնակարանային ապահովման կարիք ունեցող մեր բոլոր քաղաքացիների բնակարանային խնդիրը։ Նշեմ, որ նախապատերազմյան ժամանակաշրջանում գործող պետական բնակարանային ծրագրերը ևս ուժի մեջ են, և կառավարությունը շարունակում է զուգահեռաբար իրականացնել իր պարտավորությունները մնացած շահառու խմբերի հանդեպ:

Президент Арцаха подписал программу обеспечения жильем семей, пострадавших от войны
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал решение правительства о предоставлении жилья семьям погибших, без вести пропавших военнослужащих, лиц  с ограниченными возможностями первой группы, семьям, лишившимся жилья в результате войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября 2020 года. Как сообщает "Арменпресс", об этом Араик Арутюнян написал на своей странице в Facebook.
Для обеспечения зарегистрированных бенефициаров жильем жилищным фондом будут проведены следующие работы:
• В Степанакерте возводятся многоквартирные дома примерно на 1 200 квартир;
• В сельских местностях республики строится не менее 20 новых жилых кварталов, в которых будет построено более 2 297 жилых домов для вынужденных переселенцев из более чем 36 населенных пунктов. Для 1 809 домов будут заложены фундаменты, возведение их из легких конструкций будет осуществляться в рамках различных благотворительных программ;
• На первичном рынке квартир Степанакерта будет закуплено около 1000 квартир. На вторичном - более 500 квартир;
• Около 70 квартир будет куплено на первичном рынке регионов республики, около 1 000 единиц квартир будет куплено и отремонтировано на вторичном рынке;
В рамках программы будет обеспечено благоустройство строящихся поселков, строительство или реконструкция инфраструктуры, благоустройство жилых массивов.
Программа финансируется государственным бюджетом Республики Армения, государственным бюджетом Республики Арцах, Всеармянским фондом "Айастан" и другими фондами, не запрещенными законом.
"В ближайшее время я отдельно коснусь деятельности Всеармянского фонда "Айастан". Посредством таких программ мы решим жилищную проблему всех наших граждан, которые нуждаются в жилье. Хочу отметить, что действуют и довоенные государственные жилищные программы, и правительство продолжает выполнять свои обязательства и перед остальными группами льготников", - написал Арутюнян.