ՊՆ-ն հրապարակել է նորակոչիկների երդման արարողությանը մասնակցելու համար սահմանված կարգը
Հակահամաճարակային միջոցառումների արդյունավետ իրականացման շնորհիվ հնարավոր եղավ վերջին մեկ տարվա ընթացքում զինված ուժերում ապահովել կայուն և վերահսկելի համաճարակային վիճակ։ Այս մասին ասված է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Թեև համավարակի հետ կապված նախկին որոշ արգելքներ և սահմանափակումներ հանվել են, սակայն հանրապետությունում դեռևս շարունակում է գործել կարանտինային ռեժիմը, և կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման կանոնների պահպանումը խիստ անհրաժեշտ է։
Կարևորելով զինծառայողների առողջությունն ու զինված ուժերի մարտունակության պահպանումը և հաշվի առնելով ԶՈւ մի շարք զորամասերում կայանալիք նորակոչիկների զինվորական երդման արարողությունները, անձնակազմի շրջանում վարակիչ հիվանդությունների և, մասնավորապես՝ կորոնավիրուսային վարակի ներթափանցումն ու տարածումը կանխարգելելու նպատակով նորակոչիկների երդման արարողությանը մասնակցելու համար սահմանվել է հետևյալ կարգը․
1․ Երդման արարողության օրը զորամաս մուտք գործելու համար նորակոչիկի հարազատները պետք է զորամաս ժամանելիս ներկայացնեն ՊՇՌ թեստի՝ 72 ժամը չլրացած բացասական պատասխանով տեղեկանք կամ կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստումը հաստատող անձնագիր (QR կոդ):
2․ Նորակոչիկների երդման արարողությունների ընթացքում զորամասերում պետք է խստագույնս պահպանել կորոնավիրուսի կանխարգելման կանոնները, մասնավորապես՝ պետք է պահել սոցիալական հեռավորություն, կրել դիմակներ, ախտահանել ձեռքերը և այլն։
Նույն կարգը գործում է նաև զինծառայողներին զորամասերում տեսակցելու դեպքում։
Հորդորում ենք զինծառայողների հարազատներին և շահագրգիռ այլ անձանց ըմբռնումով մոտենալ այս սահմանափակումներին: Եվս մեկ անգամ շեշտում ենք, որ առաջնայինը զինծառայողների առողջությունն է և բանակի մարտունակության պահպանումը։

Минобороны Армении представило порядок участия в церемонии приведения к присяге призывников
Министерство обороны Армении представило порядок участия в церемонии приведения к присяге призывников, целью которой является предотвращение проникновения и распространения коронавирусной инфекции в Вооруженные силы. Министерство обороны Республики Армения распространило сообщение, в котором говорится:
"Благодаря эффективной реализации противоэпидемических мероприятий в течение прошлого года в Вооруженных силах удалось обеспечить стабильную контролируемую эпидемическую ситуацию.
Хотя некоторые предыдущие ограничения были сняты, но в стране по-прежнему действует карантинный режим, и очень важно соблюдение правил предотвращения распространения коронавирусной инфекции.
Придавая важность здоровью военнослужащих и сохранению боеспособности Вооруженных сил, и учитывая предстоящие в ряде воинских частей ВС церемонии приведения к присяге призывников, для участия в церемонии с целью предотвращения проникновения и распространения инфекционных заболеваний и, в частности, коронавирусной инфекции, установлен следующий порядок:
1. В день церемонии для въезда в воинскую часть родные призывника должны представить справку с отрицательным результатом теста ПЦР, сделанным за 72 часа, или паспорт, подтверждающий вакцинацию от COVID-19 (QR код).
2. Во время церемонии в воинских частях нужно строго соблюдать правила профилактики, в частности, нужно соблюдать социальное расстояние, носить маски, дезинфицировать руки и т. д.
Тот же порядок действует и в случае свидания с военнослужащими в воинских частях.
Призываем родных военнослужащих и других заинтересованных лиц с пониманием отнестись к этим ограничениям. Еще раз подчеркиваем, что для боеспособности Армии первостепенное значение имеет сохранение здоровья военнослужащих".