Կրեմլը գնահատել է համատեղ բանակ ստեղծելու Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պլանների մասին տեղեկությունները
Կրեմլում լիահույս են, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների զարգացումը ի վնաս տարածաշրջանի կայունության չի լինելու, այսպիսի դիրքորոշում է արտահայտել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Հասկանալի է, Ադրբեջանը եւ Թուրքիան զարգացնում են երկկողմ կապեր։ Նորից՝ դա նրանց սուվերեն գործն է։ Կարեւոր է, որպեսզի դա չվնասի տարածաշրջանի կայունությանն ու կանխատեսելիությանը։ Այս հաշվով մենք կանոնավոր շփումներ ունենք թե՛ թուրք, թե՛ ադրբեջանցի գործընկերների հետ»,- պատասխանել է Պեսկովը լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես են Կրեմլում նայում այդպիսի նախագծին եւ արդյո՞ք համարում են, որ այն կարող է պոտենցիալ սպառնալիք լինել Ռուսաստանի եւ նրա դաշնակիցների համար։
Կրեմլին, հավաստիացրել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղարը, հայտնի չեն գործադիր իշխանության՝ Թուրքիայի նախագահի կամ Ադրբեջանի նախագահի, ինչ-որ արտահայտություններ այդ հաշվով։
Ավելի վաղ թուրքական խորհրդարանի նախագահ Մուսթաֆա Շենթոփը հայտարարել էր, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը բանակցություններ են վարում համատեղ թյուրքական բանակ ստեղծելու վերաբերյալ։

Кремль прокомментировал планы Азербайджана и Турции по совместной армии
В Кремле надеются, что развитие отношений Азербайджана и Турции будет не в ущерб стабильности в регионе, такую позицию высказал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости
"Разумеется, Азербайджан и Турция развивают двусторонние связи. Опять же, это суверенное дело. Важно, чтобы это не шло в ущерб атмосфере стабильности и предсказуемости в регионе. На этот счет у нас регулярные контакты и с турецкими партнерами, и с азербайджанскими", - ответил Песков на вопрос журналистов о том, как в Кремле смотрят на такой проект и считают ли, что он может потенциально угрожать России и ее союзникам.
Кремлю, как уточнил пресс-секретарь главы государства, неизвестно о каких-то высказываниях исполнительной власти - президента Турции или президента Азербайджана - на этот счет.
Напомним, что ранее глава турецкого парламента Мустафа Шентоп заявил, что Турция и Азербайджан ведут переговоры по созданию совместной тюркской армии.