ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ ստորաբաժանումները խոցել են Ադրբեջանի ԶՈՒ սպառազինության մեջ գտնվող «Aerostar» տիպի ԱԹՍ. ՊՆ-ն լուսանկար է հրապարակել
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ հուլիսի 29-ին, ժամը 23։00-ից սկսած, հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում արձանագրվել են ԱԹՍ-ների՝ ՀՀ օդային տարած մուտք գործելու փորձեր։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների գործողությունների արդյունքում բոլոր փորձերը կասեցվել են։
Մասնավորապես՝ խոցվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ սպառազինության մեջ գտնվող «Aerostar» տիպի ԱԹՍ, որի բեկորներն ընկել են Գեղարքունիքի մարզի Վանեվան գյուղից 3.5 կիլոմետր դեպի հյուսիս։
«Հայաստանյան ԶԼՄ-ներին և սոցիալական ցանցերի օգտատերերին ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում չտարածել չճշտված, առավել ևս` ակնհայտ խեղաթյուրված և խուճապ առաջացնող տեղեկություններ և առաջնորդվել պաշտպանական գերատեսչության պաշտոնական հաղորդագրություններով:

Сбит находящийся на вооружении ВС Азербайджана БПЛА Aerostar: минобороны Армении опубликовало фотографии
Министерство обороны Армении, коснувшись реакции на распространенное оборонным ведомством утром 30 июля сообщение, распространило заявление, в котором говорится:
"С 23:00 29 июля на участке Гегаркуника армяно-азербайджанской границы были зафиксированы попытки проникновения БПЛА в воздушное пространство Республики Армения. В результате действий подразделений ПВО ВС РА все попытки были пресечены.
В частности, сбит находящийся на вооружении ВС Азербайджана БПЛА Aerostar, обломки которого упали в 3,5 км к северу от села Ваневан Гегаркуникской области Армении.
Вновь призываем армянские СМИ и пользователей социальных сетей не распространять непроверенную, более того, заведомо искаженную и вызывающую панику информацию, руководствоваться лишь официальными сообщениями оборонного ведомства.