Օսմանյան կայսրության ժամանակներն անցել են. Հունաստանի ԱԳՆ
«Օսմանյան կայսրության ժամանակներն անցել են»,- ասել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը՝ Թուրքիային կոչ անելով հետեւել միջազգային իրավունքի նորմերին, տեղեկացնում է Kathimerini-ն։
«Թուրքիան պետք է վերջապես հասկանա, որ այլեւս չի կարող իրեն այնպես պահել, ասես ապրում ենք 18 կամ 19-րդ դարում»,- ասել է Դենդիասը։ «Օսմանյան կայսրության ժամանակներն անցել են... Միջազգային իրավունքի եւ ծովային իրավունքի հարգումը ղեկավար սկզբունք է պետությունների միջեւ հարաբերություններում»,- նշել է նա։
«Դրա գիտակցումը կլիներ թուրքական հասարակության շահերին համապատասխան, որի մեծ մասը, կարծում եմ, արդեն կիսում է այս մոտեցումները»,- ասել է նա։

Дни Османской империи прошли: МИД Греции
"Дни Османской империи прошли", - заявил министр иностранных дел Греции Никос Дендиас, призвав Турцию соблюдать нормы международного права, передает Kathimerini.
"Турция должна наконец понять, что она больше не может вести себя так, как будто мы живем в 18 или 19 веке", - сказал Дендиас. "Дни Османской империи прошли ... Уважение международного права и морского права являются руководящими принципами отношений между государствами", - отметил он. "Осознание этого было бы в интересах турецкого общества, большая часть которого, я полагаю, уже разделяет эти взгляды", - сказал он.