ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահողին
Միավորված ազգերի կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հուլիս ամսվա նախագահող, ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Նիկոլա Դե Ռիվիերին և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ոտնձգությունները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, որոնք հանգեցրել են մարդկային կորուստների։
Նամակում շեշտվում է, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները Հայաստանի հանդեպ զուգորդվում են ամենաբարձր մակարդակով հնչող տարածքային պահանջներով, ռազմական գործողությունների սպառնալիքով, ազգային պատկանելության հողի վրա ատելության խոսքով։
Նամակը շրջանառվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին և առաջիկայում կհրապարակվի որպես ՄԱԿ ԱԽ պաշտոնական փաստաթուղթ:

Армения готова использовать законное право на самооборону: Ереван обратился к председателю СБ ООН
Армения готова реализовать законное право на самооборону, предусмотренное уставом ООН. Как передает News.am, об этом говорится в письме постпреда Армении в ООН Мгера Маркаряна французскому коллеге Николя де Ривьеру, который по ротации председательствует в Совбезе в июле 2021 года.
Маркарян представил последние события на границе Армении, которые привели к человеческим жертвам.
В письме Маркарян подчеркнул, что Армения готова использовать законное право на самооборону, на основе статьи 51 устава ООН для обеспечения своего суверенитета и территориальной целостности. Ереван убежден, что всеобъемлющее и долговременное урегулирование конфликта в Нагорном Карабахе должно происходить мирным путем, под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Письмо направлено и другим членам Совбеза, а в ближайшее время будет опубликовано как официальный документ Совета безопасности ООН.