Իրանը դադարեցնում է էլեկտրաէներգիայի արտահանումն Իրաք
Իրանական կողմը դադարեցնում Է ԷլեկտրաԷներգիայի արտահանումն Իրաք դրա դեֆիցիտի պատճառով: Այդ մասին հայտնել Է Իրանի Էլեկտրաբաշխիչ ընկերության գործադիր տնօրեն Մոստաֆա Ռաջաբի Մաշհադին, որի խոսքն օգոստոսի 10-ին մեջբերում Է Fars գործակալությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մեր երկրի կարիքներն են դարձել այն բանի պատճառը, որ մենք դադարեցրել ենք ԷլեկտրաԷներգիայի արտահանումն Իրաք»,- ասել Է նա: Ռաջաբի Մաշհադին նաեւ տեղեկացրել Է Աֆղանստան արտահանության կրճատման մասին: «Այսօր առկա պայմանագին համապատասխան մենք Աֆղանստանին ենք մատակարարել 13 մեգավատ ԷլեկտրաԷներգիա, մինչդեռ անցյալ շաբաթ այդ ցուցանիշը կազմել Է 100 մեգավատ»,- հավելել Է նա:
Իրանի ընկերության գործադիր տնօրենի խոսքով՝ «անցյալ տարի երկիրն արտահանել Է շուրջ 2 հազար մեգավատ ԷլեկտրաԷներգիա, իսկ այս տարի ներքին կարիքների պատճառով արտահանումը կրճատել ենք մինչեւ 150 մեգավատ»: Իրանում Էլեկտրամատակարարման իրավիճակն այս ամռանը սրվել Է եւ հանգեցրել լույսի կանոնավոր անջատման ամբողջ երկրում:
Խնդիրը մի քանի անգամ բողոքի ակցիաների Է հանգեցրել քաղաքներում: Իրանի իշխանությունները ձգտում են կրճատելու ԷլեկտրաԷներգիայի սպառման մակարդակը՝ դիմելով դրա մատակարարման սահմանափակման այն պետական հիմնարկություններին, որոնք չեն պահպանում կարգադրությունները:
Հուլիսի 27-ին Թեհրանում 210 պետական հիմնարկներ լիովին անջատվել են Էլեկտրամատակարարումից սահմանված կանոնների խախտման պատճաով: Էլեկտրամատակարարման բնագավառում ընդհատումներն Իրանի համար շարքային երեւույթ են ամռան սեզոնին: Հանգուցային պատճառներից մեկն օդորակիչների համատարած օգտագործումն Է շոգ եղանակին: Այս տարի իրավիճակը սաստացել Է երաշտի պատճառով, որը նվազեցնում Է հիդրոԷլեկտրակայանների օգտագործման հնաավորությունները:

Иран приостанавливает экспорт электроэнергии в Ирак
Иранская сторона приостанавливает экспорт электроэнергии в Ирак из-за ее дефицита. Об этом сообщил исполнительный директор Энергораспределительной компании Ирана Мостафа Раджаби Машхади, слова которого приводит во вторник агентство Fars, передает ТАСС.
"Потребности нашей страны стали причиной того, что мы прекратили экспорт электроэнергии в Ирак", - сказал он. Раджаби Машхади информировал также о сокращении экспорта в Афганистан. "Сегодня в соответствии с имеющимся договором мы поставили в Афганистан 13 мегаватт электроэнергии, в то время как на прошлой неделе этот показатель составлял 100 мегаватт", - добавил он.
По словам исполнительного директора иранской компании, "в прошлом году страна экспортировала около 2 тыс. мегаватт электроэнергии, а в этом году из-за внутренних потребностей экспорт сократили до 150 мегаватт".
Ситуация с энергообеспечением Ирана обострилась этим летом и привела к регулярному отключению света по всей стане. Проблема несколько раз приводила к акциям протеста в городах. Власти Ирана стремятся сократить уровень потребления электроэнергии, прибегая к ограничению ее подачи тем государственным учреждениям, которые не соблюдают предписания. 27 июля 210 госучреждений в Тегеране были полностью отключены от энергоснабжения за нарушение установленных правил.