Վարժական հավաքներին չեն մասնակցի առողջական խնդիրներ ունեցող և գիտությունների թեկնածու հանդիսացող անձինք
Օգոստոսի 25-ին մեկնարկող եռամսյա վարժական հավաքներին մասնակցելու են ենթակա շարքային և ենթասպայական կազմի մինչև 53 տարեկան, սպայական կազմից՝ մինչև 55 տարեկան պահեստազորայինները: Այս մասին «Հանրային հեռուստաընկերությանը» տված հարցազրույցում հայտնել է ՀՀ ԶՈՒ Զորակոչային և զորահավաքային ծառայության պետ, գնդապետ Արմեն Ավթանդիլյանը:
ՊՆ ներկայացուցիչը հայտնել է, որ վարժական հավաքներին մասնակցելու պարտավորությունը չի տարածվում այն քաղաքացիների վրա, որոնք առողջական խնդիրներ ունենալու հիմքով ազատված են զինվորական ծառայությունից:
«Ընտանիքի կազմում փոփոխություն լինելու՝ 4 և ավելի երեխա ունենալու դեպքում, 7-օրյա ժամկետում քաղաքացիները պարտավոր են տեղեկանք ներկայացնել իրենց տարածքային զինկոմիսարիատներ, որպեսզի մենք իմանանք իր ընտանեկան վիճակը: Առողջական խնդիր ունեցող պահեստազորայինները պարտավոր են առողջական վիճակի փոփոխման դեպքում տեղեկանք ներկայացնել զինկոմիսարիատ, որի հիման վրա բժշկական հետազոտության են ուղարկվելու, ապա զինկոմիսարիատի բուժանձնակազմը որոշելու է նրա պիտանելիությունը զինծառայության համար: Ովքեր կլինեն պիտանի, կզորակոչվեն վարժական հավաքներին»,- նշել է ՊՆ ներկայացուցիչը:
Ավթանդիլյանը շեշտել է, որ զորահավաքներին մասնակցելու պարտավորություն ունեն առաջին կարգում հաշվառված քաղաքացիները, որոնք ծառայել են բանակում և համարվում են պահեստազորային:
«Կան գիտությունների թեկնածուներ, որոնք օրենքով սահմանված կարգով ազատված են զինվորական ծառայությունից: Նրանք առաջին կարգին չեն դասվում, իսկ ռազմական ամբիոն ավարտած սպաները ենթակա են վարժական հավաքներին մասնակցելու»,- նշել է ՊՆ ներկայացուցիչը:
Ավթանդիլյանը հիշեցրել է, որ վարժական հավաքի մասնակիցներն ունենալու են զինծառայողին հավասարեցված կարգավիճակ, և, համապատասխան իրենց զինվորական կոչումներին, վարձատրվելու են. դասակի հրամանատարները՝ մոտ 180 հազար դրամ, կրտսեր ենթասպայական և շարքային անձնակազմից զորակոչվողները՝ շուրջ 148 հազար դրամ, գումարտակի հրամանատարները՝ ավելի քան 385 հազար դրամ:
Եթե, ըստ անհրաժեշտության, զորակոչված պահեստազորայինները մասնակցեն նաև մարտական հերթապահության, ապա նրանց աշխատավարձերը կարող են աճել 50-70 հազար դրամի չափով:

Кандидаты наук не будут участвовать в сборах ВС Армении
В трехмесячных сборах, которые начинаются 25 августа, примут участие  резервисты из   младшего офицерского и рядового состава до 53 лет и офицерского состава до 55 лет. Об этом в интервью Общественному телевидению заявил начальник Службы призыва ВС РА, полковник Армен Автандилян.
По его словам, обязанность участвовать в сборах не распространяется на тех граждан, которые были освобождены от военной службы по состоянию здоровья.
"В случае изменения состава семьи, если детей более 4-х, граждане обязаны в течение 7 дней предоставить справку в районные военные комиссариаты, чтобы мы знали их семейное положение. Резервисты, имеющие проблемы со здоровьем, обязаны в случае изменения состояния здоровья предоставить справку в военный комиссариат, на основании которой они будут отправлены на медицинское обследование, после чего медперсонал военного комиссариата определит его пригодность к военной службе. Те, кто окажется в хорошей форме, будут отправлены  на тренировочные сборы", - сказал представитель минобороны.
Автандилян подчеркнул, что граждане первой категории, прошедшие службу в армии, считаются резервистами.
"Есть кандидаты наук, которые в соответствии с законом освобождены от военной службы. Они не входят в первую категорию, а офицеры, окончившие военную кафедру, обязаны участвовать в сборах", - сказал он.
Автандилян напомнил, что участники сборов будут иметь статус военнослужащих и в соответствии с их воинскими званиями будут получать оплату. Командиры взвода - около 180 тысяч драм, призывники  из младшего офицерского и рядового состава  - около 148 тысяч драм, командиры батальона - более 385 тысяч драм.
Если в случае необходимости призываемые резервисты будут нести боевую службу, их заработная плата может быть увеличена на 50-70 тысяч драмов.