Ադրբեջանական զինված ծառայողները քիչ առաջ փակել են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը. Թաթոյան
«Ադրբեջանական զինված ծառայողները քիչ առաջ փակել են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը (լուսանկարի հատվածն է): Այս փաստը հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվող ահազանգերի ստուգմամբ:
Սա միջպետական ճանապարհ է, որ ապահովում է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության բնականոն տեղաշարժը և ուղիղ կապված է մարդկանց բնականոն կյանքի հետ:
Ադրբեջանական զինված ծառայողների այս հանցավոր արարքները խախտում են մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը և ամբողջությամբ խաթարել են մարդկանց բնականոն կյանքը: Ինքնին նրանց ներկայությունն այդ ճանապարհներին մարդկանց կյանքի իրավունքի և միջազգայնորեն երաշխավորված մյուս կենսական իրավունքների խախտում է:
Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ (Շուռնուխ-Կարմրաքար հատված) միջպետական ճանապարհը ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից երեկ գիշերը 23:00-ի սահմաններում փակելուց հետո այս հատվածով նույնպես մարդկանց տեղաշարժը դադարեցված է»:

Азербайджанские вооруженные служащие некоторое время назад заблокировали также и часть дороги Горис-Воротан: Татоян
"Азербайджанские вооруженные служащие некоторое время назад заблокировали также и часть дороги Горис-Воротан Сюникской области Республики Армения (на фотографии участок). Этот факт был подтвержден проверкой жалоб, представленных Защитнику прав человека.
Это межгосударственная дорога, которая обеспечивает естественное передвижение гражданского населения Республики Армения и напрямую связана с нормальной жизнью людей.
Эти преступные действия азербайджанских вооруженных служащих нарушают право людей на свободное передвижение и полностью подрывают нормальную жизнь людей. Само их присутствие на данных дорогах является нарушением права людей на жизнь и других международно гарантированных жизненно важных прав.
Передвижение людей прекращено по данному участку после блокирования межгосударственной дороги у села Давид Бек общины Капан (участок Шурнух-Кармракар) со стороны азербайджанских вооруженных служащих прошлой ночью около 23:00".