Ադրբեջանական զինծառայողները դիտավորյալ հրդեհներ են գցել Սոթք և Կութ գյուղերի հարևանությամբ. Թաթոյան
«Առավոտյան ժամը 11-ից ադրբեջանական զինծառայողները դիտավորյալ հրդեհներ են գցել Սոթք և Կութ գյուղերի հարևանությամբ՝ իրենց վրանների մոտից:
Օրվա ընթացքում ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք գյուղի ուղղությամբ հրդեհները մարվել են, իսկ Կութի հարևանությամբ հրդեհները չեն մարել ու տարածվել են եղանակային պայմաններից ելնելով: Հրապարակվող լուսանկարները ցույց են տալիս այս պահի վիճակը:
Հատուկ եմ նշում, որ այս վայրերում համայնքների բնակիչների խոտհարքերն են ու արտովայրերը, իսկ հրդեհներով դրանք պարզապես ոչնչացվում են: Հաշվի առնելով նաև, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել ու տեղակայված են գյուղերի անմիջական հարևանությամբ՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, ապա հրդեհներն իրական վտանգ են ներկայացնում նաև գյուղերի քաղաքացիական բնակչության համար:
Բնակիչների ահազանգերի ստուգումները վկայում են, որ ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ այս դիվերսիոն հանցավոր արարքերը կատարվում են դիտավորությամբ.
նախ, ադրբեջանական զինծառայողները հստակ գիտակցում են, որ տեղակայված են քաղաքացիական բնակիչներին պատկանող արոտավայրերի ու խոտհարքերի, ինչպես նաև վարելահողերի մեջ և որ մարդիկ չեն կարողանում օգտագործել անգամ ադրբեջանական դիրքերի հարևանությամբ գտնվող տարածքները, քանի որ այդ վայրերին մարդկանց անգամ մոտենալու դեպքում նրանք արձակում են կրակոցներ:
Դրանից բացի, ադրբեջանական զինծառայողները գիտակցում են, որ ներկայում եղանակային պայմաններն այնպիսին են, որ հրդեհն արագորեն տարածվելու է ու ոչնչացնելու է մարդկանց պատկանող տարածքները, զրկելու են ապրուստի աղբյուրից: Եվ հետո, նրանք գիտակցում են նաև, որ բնակիչները նույնպես տեսնելու են այս հրդեհները և դա ակնհայտորեն անում են քաղաքացիական բնակչությանը վախեցնելու նպատակով:
Երեկ էի նշել, որ ադրբեջանական զինված ուժերի հեռանալը ՀՀ գյուղերից և համայնքների միջև ճանապարհներից այլընտրանք չունի՝ երաշխավորելու համար ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը:
Սյունիքում, Գեղարքունիքում ու Արարատում ադրբեջանական վերջին ժամանակաշրջանի արարքների, այդ թվում՝ կրակոցների փաստերը վկայում են, որ դրանք դառնում են ավելի ու ավելի վտանգավոր քաղաքացիական բնակիչների համար, ունեն ուղղակի դիտավորություն, դարձել են թիրախային, իսկ իրավունքների խախտումներն կրում են զանգվածային բնույթ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հերթական հաղորդումը երկուշաբթի օրը՝ օգոստոսի 30-ին համապատասխան առաջարկներով կամ պահանջներով պաշտոնապես կուղարկվի միջազգային կառույցներին, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմիններին ու ՀՀ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին»:

Азербайджанские ВС устроили умышленные поджоги у Сотка и Кута: Татоян (фото, видео)
Азербайджанские военнослужащие устроили в воскресенье умышленные поджоги у сел Сотк и Кут Гегаркуникской области Армении. Как передает Sputnik Армения, об этом на своей странице в Facebook сообщил Омбудсмен Армении Арман Татоян.
Пожары в направлении села Сотк были потушены, а у Кута стали распространяться из-за погодных условий, отметил Татоян, опубликовав также фотографии и видео, иллюстрирующие текущую ситуацию.
"Особо отмечу, что в этих местах есть пастбища и луга, которые просто уничтожены пожарами. Учитывая, что азербайджанские вооруженные силы вторглись и находятся в непосредственной близости от сел, на суверенной территории Республики Армения, пожары представляют реальную угрозу и для мирного населения", - подчеркнул Татоян.
Сигналы, поступающие от местных жителей, не оставляют сомнений в умышленном и преступном характере действий азербайджанской стороны, направленных против гражданского населения Республики Армения, добавил защитник прав человека.
Во-первых, азербайджанские военнослужащие прекрасно осведомлены о том, что находятся на пастбищах и лугах, а также пахотных землях, принадлежащих гражданским лицам. Местные жители не могут использовать территории, прилегающие к азербайджанским позициям, потому что при малейшем приближении они открывают огонь.
Кроме того, азербайджанские военнослужащие осознают, что погодные условия способствуют стремительному распространению огня, специально уничтожая частую собственность и лишая людей средств к существованию. Также они понимают, что пожары будут замечены жителями, и очевидно делают это с целью устрашения мирного населения.
"Вчера я упомянул, что гарантировать права приграничных жителей Республики Армения, мирную и безопасную жизнь может только вывод азербайджанских вооруженных сил из сел и межобщинных территорий Республики Армения. Другой альтернативы нет", - написал Татоян.
Он добавил, что недавние действия Азербайджана, включая стрельбу в Сюнике, Гегаркунике и Арарате, представляют все большую угрозу для мирного населения и носят преднамеренных характер.
Очередной отчет Защитника прав человека РА будет официально направлен 30 августа в международные организации, государственные органы и общественные организации РА с соответствующими предложениями или требованиями.