Հենրիխ Մխիթարյանը մեծապես կօգնի մեզ. Խոակին Կապառոս
Սեպտեմբերի 1-ին՝ Սկոպյեի «Տոդոր Պրոեսկի» մարզադաշտի մամուլի ասուլիսների սրահում, կայացավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի և ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի նախախաղային մամուլի ասուլիսը:
-Հենրիխ, Ազգերի լիգայի խմբում և Աշխարհի առաջնության մեկնարկային երեք խաղերում հաղթելուց հետո, զգացվում է, որ հավաքականում ձևավորվել է հաղթողի հոգեբանություն: Այդ առումով ի՞նչ կարող եք ասել որպես թիմի ավագ:
-Կարող եմ ասել, որ հաղթողի հոգեբանությունը ձևավորվել էր դեռ Ազգերի լիգայի նախորդ խաղարկությունում, որտեղ մեր հավաքականը հաղթեց։ Դա փոխանցվեց արդեն որակավորման առաջին երեք խաղերին։ Թիմային խաղի որակը մեզ մոտ շատ է բարձրացել, և կարծում եմ, որ այն գնալով էլ ավելի կբարելավվի։
-Դուք մի քանի դեպքերում նշել եք, որ հավաքականի յուրաքանչյուր ֆուտբոլիստ Ձեր բացակայության պայմաններում պետք է կարողանա պատասխանատվություն վերցնել իր ուսերին ու թիմին առաջ տանել: Արդյո՞ք դա այն էր, ինչ տեսաք նախորդ 3 խաղերում, և նույնը պետք է ցուցադրել առաջիկա հանդիպումներում՝ արդեն Ձեր ներկայությամբ:
-Եղան առանցքային ֆուտբոլիստներ, որոնք թիմին տարան իրենց հետևից և արդյունք ապահովեցին, ինչը շատ գովելի է։ Հուսամ, որ մյուս խաղերին նույնպես դա կրկնվի։ Մի քանի անգամ նշել եմ, որ թիմում ոչ թե մեկ-երկու ֆուտբոլիստ պիտի առաջատարի որակներ ունենա, այլ ամբողջ թիմը պետք է իր վրա պատասխանատվություն վերցնի։ Ցավոք, վաղվա խաղում մեր թիմից երեք առանցքային ֆուտբոլիստներ որակազրկման պատճառով հանդես չեն գա, սակայն վստահ եմ, որ նրանց փոխարինողները պատվով հանդես կգան և կօգնեն հավաքականին։
-Պարոն Կապառոս, վաղվա խաղում Հյուսիսային Մակեդոնիայի հավաքականը կունենա նոր գլխավոր մարզիչ: Ըստ Ձեզ՝ ո՞ր թիմը կշահի դրանից։
-Հյուսիսային Մակեդոնիայի հավաքականի մասին շատ մեծ կարծիք ունեմ։ Այդ թիմը ապացուցեց, որ լավ աշխատանքի շնորհիվ կարելի է մասնակցել մեծ մրցաշարերի։ Այո, դաշտի տեր թիմը ունի նոր գլխավոր մարզիչ և երիտասարդ ֆուտբոլիստներ, սակայն կարծում եմ, որ վաղվա խաղին մասնակցող ֆուտբոլիստների մեծ մասը ամռանը խաղում էին նաև ԵՎՐՈ-ում։ Ազգային հավաքականների կյանքն այսպիսին է։
-Դուք նշեցիք, որ վաղը փորձելու եք խաղալ Ձեր խաղը։ Ի՞նչ է դա նշանակում։ Արդյո՞ք ամբողջ խաղը կենտրոնանալու է հավաքական վերադարձած Հենրիխ Մխիթարյանի վրա։
-Մենք թիմային խաղ ենք դավանում։ Մխիթարյանը, իհարկե, շատ մեծ տաղանդով ֆուտբոլիստ է, և նա գիտի, որ իր տաղանդը պետք է ծառայեցնի մեր թիմին։ Վստահ եմ, որ նրա խաղը կօգնի մեր թիմին։
-Պարոն Կապառոս, առաջին խաղում մեր հավաքականին չեն օգնի առանցքային ֆուտբոլիստներ Հարոյանը, Բայրամյանը և Բարսեղյանը: Արդեն որոշե՞լ եք, թե ովքեր են փոխարինելու այս ֆուտբոլիստներին և արդյո՞ք սպասվում են նաև մարտավարական փոփոխություններ։
-Մենք դեռ մեկ մարզում ունենք մինչև խաղը և վաղը կորոշենք, թե ովքեր կփոխարինեն բացակայող ֆուտբոլիստներին։
-Մրցակիցն ունի նոր գլխավոր մարզիչ, որի օրոք առաջին խաղն է անցկացնելու: Ինչքանո՞վ էր այդ գործոնը դժվարեցրել մրցակցի խաղի ուսումնասիրությունը և արդյո՞ք խաղաոճի կտրուկ փոփոխություն եք ակնկալում:
-Չեմ կարծում, որ Հյուսիսային Մակեդոնիայի հավաքականի խաղը կտրուկ փոփոխության կենթարկվի։ Նրանք իրենց զինանոցում տարբեր խաղաոճեր ունեն։ Սակայն անկախ դրանից, մենք մրցում ենք բավական բարձր մակարդակ ունեցող թիմի հետ։

Генрих Мхитарян нам очень поможет: Хоакин Капаррос
1 сентября в зале для пресс-конференций стадиона "Тодор Проески" в Скопье состоялась предматчевая пресс-конференция главного тренера национальной сборной Армении Хоакина Капарроса и капитана команды Генриха Мхитаряна.
- Генрих, после побед в групповой стадии Лиги Наций, а также в трех стартовых отборочных играх ЧМ-2022 чувствуется, что  команда обрела психологию победителя. Как капитан команды, что Вы можете сказать на этот счет?
- Могу сказать, что психология победителя сформировалась еще на предыдущем турнире Лиги Наций, где наша команда выиграла. Эта волна была подхвачена уже в трех отборочных играх. Качество командной игры у нас сильно улучшилось, и думаю, оно улучшится еще больше.
- Вы не раз отмечали, что в условиях Вашего отсутствия каждый футболист национальной сборной должен брать ответственность на себя и вести команду вперед. Было ли это тем, что Вы увидели в предыдущих трех играх и то же самое надо демонстрировать в предстоящих встречах, но уже с Вашим участием?
- Однозначно. Были ключевые футболисты, которые повели за собой команду, что весьма похвально. Надеюсь, это повторится и в других матчах. Я несколько раз говорил, что не один-два футболиста должны обладать лидерскими качествами, а вся команда должна брать на себя ответственность. К сожалению, в завтрашнем матче три ключевых игрока нашей команды не сыграют из-за дисквалификации, но я уверен, что те, кто их заменит, сыграют достойно и помогут команде.
- Господин Капаррос, в завтрашнем матче у сборной Северной Македонии будет новый главный тренер. На Ваш взгляд, какая команда будет в выигрыше от этого??
- У меня очень хорошее мнение о команде Северной Македонии. Эта команда доказала, что благодаря хорошей работе можно участвовать в крупных турнирах. Да, у хозяев поля новый главный тренер, молодые игроки, но я думаю, что большинство игроков, которые завтра выйдут на поле, летом также выступали на ЕВРО. Такова жизнь сборных.
- Вы отметили, что завтра постараетесь сыграть в свою игру. Что это означает? Будет ли вся игра строиться вокруг вернувшегося в сборную Генриха Мхитаряна?
- Мы исповедуем командную игру. Мхитарян, конечно же, футболист с большим талантом, и он знает, что его талант должен служить нашей команде. Уверен, что его игра поможет нашей команде.
- Господин Капаррос, ключевые игроки Ароян, Байрамян и Барсегян не помогут нашей команде в первом матче. Вы уже решили, кто заменит этих футболистов и ожидаются ли тактические изменения?
- Перед игрой у нас еще одна тренировка. Завтра решим, кто заменит этих футболистов.
- У Северной Македонии новый главный тренер, под руководством которого она проведет свою первую игру. Насколько этот фактор затруднил изучение игры соперника и ожидаете ли вы кардинального изменения стиля игры?
- Не думаю, что игра сборной Северной Македонии кардинально изменится. У них в арсенале разные стили игры. Но, несмотря на это, мы соревнуемся с командой достаточно высокого уровня.