Սերբիայում ձերբակալել են Հայաստանի կողմից հետախուզվող ԵԱՀԿ-ում Հյուսիսային Մակեդոնիայի առաքելության ղեկավարի տեղակալին
© Sputnik / Табылды Кадырбеков
Հայաստանի իշխանությունների կողմից միջազգային հետախուզում հայտարարելու հիման վրա Սերբիայի իրավապահ մարմինները ձերբակալել են ԵԱՀԿ-ում Հյուսիսային Մակեդոնիայի առաքելության ղեկավարի տեղակալ Միլե Միլենկովսկուն, փոխանցում է Aysor.am:
Հայաստանի իրավապահ մարմինների տեղեկություններով 2018 թվականին Հյուսիսային Մակեդոնիայի երեք դիվանագետներ Միլենկովսկու գլխավորությամբ Հայաստանից դուրս են բերել նախկին իշխանության մի ներկայացուցչի, որը մեղադրվում է խոշոր գումար հափշտակելու մեջ, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է «Alsat-M» հեռուստաալիքը:
Միլենկովսկուն ձերբակալել են դեռևս օգոստոսի 27-ին՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի տարածք մուտք գործելու համար «Պրեսևո» սահմանակետը հատելիս: Դա նաև հաստատել է Սերբիայի արտաքին գործերի նախարարությունը:

По требованию Армении задержан замглавы миссии Северной Македонии при ОБСЕ
Правоохранительные органы Сербии на основании международного ордера, инициированного властями Армении, задержали заместителя руководителя миссии Северной Македонии при ОБСЕ в Вене Миле Миленковски. Как передает ТАСС, об этом сообщил в пятницу северомакедонский телеканал Alsat-M.
Задержание произошло еще 27 августа при пересечении Миленковски пограничного пункта "Прешево" для въезда на территорию Северной Македонии. Однако только в пятницу, 3 сентября, национальное министерство иностранных дел республики это подтвердило.
По данным телеканала, сербские компетентные органы действовали в соответствии с запросом армянской стороны, которая ведет расследование дела, по которому в качестве одного из фигурантов проходит Миленковски. При этом дипломат является родственником ныне отбывающего тюремный срок за превышение служебных полномочий бывшего руководителя национальной контрразведки страны Сашо Миялкова.
По сведениям армянских правоохранительных органов, в 2018 году три дипломата Северной Македонии во главе с Миленковски частным бортом вывезли из Армении некоего представителя бывшей власти страны, обвиненного в хищении крупной суммы денег.