Նիկոլ Փաշինյանն ու Իրակլի Ղարիբաշվիլին հանդես են եկել մամուլի համատեղ հայտարարությամբ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Թբիլիսիում ավարտվել են հայ-վրացական բարձր մակարդակի բանակցությունները։
Երկու երկրների վարչապետները հանդիպել են զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին և հանդես եկել բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով: Հայտարարությունների տեքստի ամբողջական սղագրությունը ներկայացվում է ստորև.
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլի –
Պարոն վարչապետ, պատվիրակության անդամներ, ողջունում եմ բոլորիդ։
Ողջունում եմ իմ բարեկամին, իմ գործընկերոջը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Ինձ համար մեծ պատիվ է նրան հյուրընկալել Վրաստանում։ Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ պարոն վարչապետին՝ ընտրություններում հաղթելու կապակցությամբ։ Սա, իհարկե, լավ հնարավորություն է, որ նոր դարաշրջան սկսվի Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար։ Ես ծանոթացա պարոն վարչապետի նոր տեսլականին, որը միայն զարգացման հետ է կապված՝ իր երկրի կայուն զարգացման և հայ ժողովրդի բարեկեցության հետ։
Իհարկե, Ղարաբաղյան պատերազմը մեր տարածաշրջանի համար բարդ մարտահրավեր էր, բայց այժմ, ծանոթանալով պարոն վարչապետի նոր տեսլականին, հավատում եմ, որ տվյալ մարտահրավերը կվերածվի նոր հնարավորության։ Հնարավորության, որը բարեկեցություն կբերի Հայաստանին և հայ ժողովրդին։ Ուզում եմ ասել նաև, որ, իհարկե, մեզ համար մեծ կարևորություն ունի Հայաստանի կայունությունը՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական, և դա անմիջապես կապված է մեր երկրի և ողջ տարածաշրջանի կայունության հետ։
Համապատասխանաբար մեր ընդհանուր տարածաշրջանային նպատակը կտեղավորեմ 3 բառի մեջ. դրանք են՝ խաղաղություն, կայունություն և բարեկեցություն, որը միավորում է մեր տարածաշրջանի բոլոր երեք երկրներիս։ Վրաստանը, ինչպես հայտնի է, միշտ եղել է Հարավային Կովկասում խաղաղ համագործակցության և համագոյակցության կողմնակից։ Մենք սա որոշ ժամանակ առաջ գործով ապացուցեցինք. մի քանի ամիս առաջ մեզ հնարավորություն տրվեց Վրաստանի և, մասնավորապես, իմ միջնորդությամբ և պարոն վարչապետի անմիջական մասնակցությամբ և ցանկությամբ, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահի ջանքերով՝ երեք երկրների առաջնորդներով հասանք հաջողության, որը կապված էր հայ գերիների վերադարձի և Ադրբեջանին քարտեզների փաստաթղթերի փոխանցման հետ։ Այս հաջող նախադեպը մեզ տալիս է լավատեսության հնարավորություն։
Ես վարչապետին ևս մեկ անգամ հավաստեցի իմ պատրաստակամությունը, որ Վրաստանը կշարունակի ակտիվ միջնորդի դերը, որպեսզի վերականգնվի վստահությունը, որը շատ կարևոր է և հիմքերի հիմքն է մեր հետագա համագործակցության։ Մենք պատրաստ ենք քննարկել համագործակցության նոր գաղափարներ, նոր նախագծեր։ Իհարկե, մենք քննարկեցինք հարցեր, որոնք կապված են տնտեսության, առևտրի, տրանսպորտի, կապի հետ։ Այդ թվում՝ զանգվածային նախագծերի մասին խոսեցինք, որ ունի վարչապետը։ Խոսեցինք զբոսաշրջության, էներգետիկայի, մշակույթի, կրթության մասին։ Սրանք այն հարցերն են, որոնք այսօր քննարկել ենք և որի շուրջ ունենք բացարձակ համընկում։
Ուզում եմ ասել նաև, որ մեր երկիրն ունի հետաքրքիր տարանցիկ ներուժ։ Հենց այդ մասին էլ մենք քննարկում ունեցանք։ Մեր երկրների ունեցած այդ ողջ ներուժը ամբողջությամբ պետք է օգտագործվի և յուրացվի։
Ուզում եմ նշել նաև, որ տարածաշրջանում, որտեղ վերջին 30 տարվա ընթացքում բազմաթիվ հակամարտություններ են եղել և դեռ կան լուծելու, մեր ընդհանուր տեսլականը ու ջանքը պետք է լինի այն, որ փուլերով, այս տարածաշրջանը վերածենք նոր հնարավորությունների, զարգացման ու խաղաղության տարածաշրջանի։ Սա պետք է լինի մեր գլխավոր տեսլականը, և հենց այդ ուղղությամբ կշարունակենք աշխատել։
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում պարոն վարչապետին ժամանման համար։ Սա մեզ համար մեծ պատիվ է, և ուրախ եմ հյուրընկալել նրան։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան –
Մեծարգո պարոն վարչապետ,
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության համար։ Իհարկե, մեր երկրներին, մեր ժողովուրդներին իրար կապում է դարավոր բարեկամությունը, և ես պիտի շարունակեմ վարչապետ Ղարիբաշվիլիի արտահայտած միտքը՝ այսօրվա մեր քննարկումների կարևոր առանձնահատկություններից մեկն այն էր, որ մեր խոսակցության մի հսկայական մասը նվիրված էր մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգին, ինչի վերաբերյալ մենք՝ ես և մեր քաղաքական ուժի ներկայացուցիչները, մեր ժողովրդի հետ խոսակցություն ենք ունեցել վերջերս կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում։
Այո, մենք փոխադարձաբար արձանագրում ենք, որ, ցավոք, մեր տարածաշրջանում բազմաթիվ չլուծված հարցեր, կոնֆլիկտներ և սպառնալիքներ կան, բայց մենք մեր երկխոսության մեջ փորձում ենք ավելի շատ իրար օգնել, որպեսզի կենտրոնանանք հնարավորությունների վրա, որոնք զուգահեռաբար գոյություն ունեն։ Կարծում եմ՝ հնարավորությունների օգտագործման հարցում իրար աջակցելը հենց այդ բանաձևն է, որը պիտի մեզ համար ավելի հնարավոր և հասանելի դարձնի ռիսկերի կառավարումը։
Պիտի ևս մեկ անգամ վարչապետ Ղարիբաշվիլիին շնորհակալություն հայտնեմ հունիսին 15 հայ գերիներին վերադարձի, հայրենադարձման գործում ցուցաբերած աջակցության համար։ Այդ օրերին, երբ մենք քննարկում էինք, երևի մի քանի տասնյակ անգամ իրար հետ հեռախոսով կապվել ենք, և դա նախընտրական քարոզարշավի շրջան էր, ես նույնիսկ հումորով ասում եմ՝ այդ երկու օրվա ընթացքում ես ավելի շատ Վրաստանի վարչապետի հետ էի շփվում, քան մեր ընտրողների։ Կարծում եմ, որ այդ երկու օրերը շատ կարևոր էին նաև մեր անձնական փոխգործակցության նոր մակարդակ ձևավորելու առումով, և այդ օրերին ձևավորված մթնոլորտ շատ լավ հենք է, որպեսզի մեր երկրների և կառավարությունների հարաբերություններն ավելի արդյունավետ և սերտ տրամաբանություն ունենան։
Մենք պայմանավորվեցինք, որ առաջիկայում նորից կակտիվացնենք միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները։ Պիտի ընդգծեմ նաև հետևյալ հանգամանքը, որ նախկինում ընդգծվել է. մեր հարաբերությունների առումով չափազանց կարևոր է, որ մեր երկրները շարունակաբար ի ցույց են դնում իրենց նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը և ժողովրդավարական գործընթացներին, և սա, կարծում եմ, նույնպես՝ մեզ համար, մեր հարաբերությունների զարգացման համար ստեղծում է նոր հնարավորություններ։
Այնուամենայնիվ, ես վարչապետ Ղարիբաշվիլիին ներկայացրեցի Կառավարության ծրագրում ի հայտ եկած՝ տարածաշրջանային թեմաների և տարածաշրջանային լուծումների վերաբերյալ այն առաջարկությունները և պատկերացումները, որոնք մենք ունենք, որոնց մասին հայտարարել ենք։ Կարծում եմ՝ այստեղ էլ նոր հնարավորություններ կան, որոնց օգտագործումը, կիրառումը դեռևս փաստ չէ, բայց մենք խոսում էինք այն մասին, որ, այնուամենայնիվ, պետք է ջանքեր գործադրել այդ հնարավորություններն օգտագործելու համար։
Այո, մենք քննարկեցինք նաև տարանցման այն հնարավորությունները, որ գոյություն ունեն։ Ընդ որում, այստեղ խոսքը վերաբերում է ոչ թե առանձին վերցրած Հայաստանի և առանձին վերցրած Վրաստանի տարանցման հնարավորություններին։ Մենք քննարկում էինք, թե ինչ կարող ենք անել, որպեսզի փոխադարձաբար միմյանց պոտենցիալն ավելի մեծանա։ Այդ առումով հիմա, տեղյակ եք, որ իրականացվում են նախագծեր էներգետիկայի ոլորտում, տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտում նույնպես քննարկում ենք ծրագրեր, և հույս ունեմ, որ հնարավոր լուծումներից մեզ կհաջողվի գտնել ամենաարդյունավետ տարբերակը։
Պիտի արձանագրեմ, որ նաև կորոնավիրուսի համավարակի համատեքստում մեր մասնագետները բավական ակտիվ համագործակցել են և շարունակում են համագործակցել։ Այստեղ էլ մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել այդ չարիքի դեմ համատեղ պայքարելու մեր կարողությունները զարգացնելու ուղղությամբ։
Իհարկե, մեր հարաբերությունների համար չափազանց կարևոր գործոն է Վրաստանում հոծ հայկական համայնքի ներկայությունը։ Մեր դիրքորոշումն այն է, որ Վրաստանի հայությունը՝ որպես Վրաստանի լիիրավ և լիարժեք քաղաքացիներ, պետք է շարունակեն ծառայել, լինել կարևորագույն առանցքային գործոն Վրաստանի կայունության, միասնության, զարգացման գործում, և սա այն դիրքորոշումն է, որը մենք ունենք, արտահայտում ենք։ Նաև պիտի շնորհակալութուն հայտնեմ Վրաստանի կառավարությանը՝ այն բոլոր հնարավորությունների համար, որ ստեղծված են Վրաստանի հայության ինքնության պահպանման և զարգացման համար։ Սա մի թեմա է, որը մեզ միավորում է, մեր հարաբերությունները դարձնում է առավել արդյունավետ, առավել հեռանկարային և ռազմավարական։
Մենք բազմաթիվ հարցեր քննարկեցինք, և կարծում եմ՝ նաև ժամանակը դա ցույց տվեց։ Մեր համագործակցության օրակարգը շատ լայն է, և ամենակարևոր արձանագրումը հետևյալն է՝ մենք պայմանավորվեցինք, որ պիտի ավելի շատ կենտրոնանանք արդյունքների վրա, որպեսզի մեր քաղաքական բարձր մակարդակի երկխոսությունը կոնկրետ թվերով արտահայտություն ունենա տնտեսության ամենատարբեր ոլորտներում։

Joint Statement of Nikol Pashinyan and Irakli Garibashvili
High-level Armenian-Georgian talks led by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili have ended in Tbilisi.
The Prime Ministers of the two countries met with the media representatives and made statements summarizing the results of the talks. The full text of the statements is presented below.
Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili
Mister Prime Minister,
Members of the delegation,
Welcome!
I welcome my friend and my colleague, Prime Minister Nikol Pashinyan.
It is a great honor for me to host him here in Georgia. Once again, I would like to congratulate Mr. Prime Minister on the victory in the recent elections. Of course, it is an excellent opportunity for a new era in Armenia and for the Armenian people. I have familiarized myself with Mr. Prime Minister's new vision, which is focused exclusively on his country's stable development and the Armenian people's prosperity.
Of course, the war in Karabakh has been a challenge for our region, but now, getting acquainted with Mr. Prime Minister's new vision, I am confident that this challenge will transform into a new opportunity, opportunity that will bring prosperity to Armenia and the Armenian people. I want to also say that we attach enormous importance to Armenia's political and economic stability, as it is tied directly to the stability of our country and the region in general.
Consequently, I would encapsulate our common regional goal in three words: peace, stability, and prosperity, something that binds together all three countries of our region. As you know, Georgia has always been an advocate of peaceful cooperation and coexistence in the South Caucasus. And we proved it in deed not long ago. A few months ago, we had an opportunity-namely through my mediation and direct involvement and commitment from Mr. Prime Minister, and through the efforts of the President of Azerbaijan-and we, the leaders of our three countries, succeeded in achieving an agreement on releasing Armenian POWs in return of providing Azerbaijan with maps. This successful precedent gives us an opportunity for optimism.
I reassured to the Prime Minister my full commitment to continuing active mediation toward confidence-building, something very important to us as the cornerstone of our further cooperation. We are open to discuss new ideas for cooperation, new projects. Of course, we discussed issues related to economy, trade, transport, and connectivity, including large-scale projects suggested by Mr. Prime Minister. We also talked about tourism, energy, culture, education. These are the issues we just discussed and have a perfect agreement on.
I want to say that our country has very exciting transit potential, something we also discussed, so that our countries' potential may be used to the fullest.
I want to also note that given the numerous conflicts raging in the course of the past three decades in the region, with some of them still unresolved, our common vision and effort must be dedicated to the region's gradual transformation into a place of new opportunities, development, and peace. This must be our main vision, and we will continue working in this direction.
Once again, I thank Mr. Prime Minister for his visit. It is an honour and joy for us to host him.
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan
Esteemed Mr. Prime Minister,
Firstly, I want to thank you for the warm reception. Of course, our countries and peoples are linked with centuries-old friendship, and I have to continue the idea of Prime Minister Garibashvili that one of the key peculiarities of our todays discussion was that the biggest portion of our today's talks was dedicated to opening an era of peaceful development in our region, something my political force and I discussed with our citizens during the recent early elections.
Yes, we mutually state that, unfortunately, there are many unresolved issues, conflicts and threats in our region, but we try to help each other to focus on the opportunities that exist in parallel. I think that supporting each other in utilizing the opportunities is the very formula that should make risk management more feasible and accessible for us.
Once again, I want to thank Prime Minister Garibashvili for his assistance in the repatriation of 15 Armenian POWs on June 15. During those days, when we were discussing, we called each other dozens of times, it was a pre-election campaign period, and I was even joking, saying that during those two days I communicated more with the Prime Minister of Georgia than with our voters. I think that those two days were very important in terms of forming a new level of personal cooperation between us, and the atmosphere created during those days is an excellent basis for more effective and closer relations between our countries and Governments.
We agreed to reactivate the work of the intergovernmental commission in the near future. I must also emphasize the fact which has been emphasized before. In terms of our relations, it is very important that our countries continue to show their commitment to democracy, to democratic processes, and this, I think, also creates new opportunities for us to develop our relations. In terms of our relations, it's very important that our countries continuously demonstrate their commitment to democracy and democratic processes, which creates new opportunities for the development of relations.
I presented to Prime Minister Garibashvili our proposals and perceptions over regional issues and solutions enshrined in the Action Plan of the Armenian Government. I think there are new opportunities here as well, the use of which is not a reality yet, but we were talking about that we should make efforts to use those opportunities.
Yes, we discussed the existing transit opportunities. By the way, this does not refer to the transit opportunities of Armenia separately, or of Georgia separately. We discussed what we could do to enhance each other's potential. In that sense, now you are aware that programs are being implemented in the field of energy, we are also discussing programs in the field of transport communication, I hope that we will be able to find the most effective option from the possible solutions.
I must state that in the context of the coronavirus pandemic, our specialists have cooperated quite actively and continue to cooperate. Here, too, we have expressed readiness to jointly develop our capabilities to fight against this evil.
Of course, the presence of a large Armenian community in Georgia is a very important factor for our relations. Our position is that the Armenians of Georgia, as full-fledged citizens of Georgia, must continue to serve, be a key factor in the stability, unity, development of Georgia, this is the position we have, we express. I want to thank the Government of Georgia for the opportunities created for the preservation and development of the identity of the Armenians of Georgia. This is a topic that unites us, makes our relations more effective, promising and strategic.
We discussed many issues, and I think it could be noted by the time we spend on the discussions. The agenda of our cooperation is very wide, and the most important recording is the following: we agreed that we should focus more on the results, so that our high-level political dialogue can be reflected by concrete numbers in various sectors of the economy.