Մասնավոր խոշոր ներդրում Մարտակերտում, պետական մեծածավալ նոր ծրագրերի իրականացում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 12-ին աշխատանքային այցով եղել է Մարտակերտի շրջանում:
Երկրի ղեկավարը, նախ, շրջանի պատասխանատուների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է անցկացրել, քննարկել կրթական, շինարարական և գյուղատնտեսական ծրագրերի ընթացքը, հետաքրքրվել առկա խնդիրներով ու դրանց լուծման վերաբերյալ մի շարք հանձնարարականներ տվել։ «Ինչպես արդեն հայտարարել եմ, 2022թ․-ի հունվարի 1-ից նախատեսվում է միջինը 20 տոկոսով բարձրացնել սոցվճարները և պետական համակարգի աշխատողների աշխատավարձերը։ Սակայն պետք է ընդգծեմ, որ քննարկում ենք ուսուցիչների աշխատավարձերը հայտարարվածից ավելի շատ բարձրացնելու հնարավորությունը»,- ասել է նախագահը։
Անդրադառնալով բնակարանային խնդիրներին՝ Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ Մարտակերտ քաղաքում բազմաբնակարան նոր շենքեր կկառուցվեն, իսկ շրջանի բնակչության թվի ավելացումը կառավարության տեսանելի ծրագրերի մեջ կարևոր տեղ է զբաղեցնում։ «Ինչ վերաբերում է ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ապա հաջորդ տարվա ընթացքում հիմնականում կավարտվեն շրջանի գյուղական համայնքները մայրուղիներին կապող ճանապարհների ասֆալտապատման աշխատանքները։ Իսկ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կավարտվեն Մարտակերտ քաղաքի ներհամայնքային փողոցների բարեկարգումն ու ասֆալտապատումը»,- նշել է Ա․ Հարությունյանը։
Նախագահի խոսքով՝ մեծ միջոցներ կհատկացվեն ոռոգման ցանցի վերականգնմանն ու կառուցմանը։ Այդ համատեքստում ուշադրության կենտրոնում է լինելու այգեգործության զարգացումը, մասնավորապես՝ խաղողի և նռան այգիների հիմնումը, որոնք հեռանկարային են լինելու Արցախի վերամշակող արդյունաբերության համար։ «Շրջանում կկառուցվի նաև կաթնամթերային մեծ ֆերմա, որը կխթանի անասնաբուծությունն ու կերային խոտաբույսերի աճեցումը»,- տեղեկացրել է նախագահը և ավելացրել, որ պետական ծրագրերով Մարտակերտում իրականացվելիք տնտեսական քաղաքականությունն այդքանով չի սահմանափակվելու։
Այնուհետև Հանրապետության նախագահն այցելել է Մարտակերտի հարակից տարածքներում գտնվող դաշտեր և խաղողայգիներ, հետևել խաղողաքաղին, հետաքրքրվել բերքատվության ցուցանիշներով։
Նախագահը եղել է նաև Արցախում հիմնադրվող հանքարդյունաբերական նոր գործարանի տարածքում և ծանոթացել իրականացվող աշխատանքներին։ Պատերազմից հետո ընկերությունն Արցախում առաջին ամենախոշոր մասնավոր ներդրումային ծրագիրն է սկսել՝ մի քանի միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ։ Պատասխանատուների հավաստմամբ՝ 3 ամիս անց կսկսեն հանքանյութի արդյունահանման և վերամշակման աշխատանքը, որը կապահովի շուրջ 400 աշխատատեղ։
Այցի ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը Մարտակերտի Սուրբ Հովհաննու Կարապետ եկեղեցում մասնակցել է Խաչվերացի տոնին նվիրված Սուրբ պատարագին։

Large Private Investment in Martakert, Implementation of Large-Scale New State Programs
On September 12 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan paid a working visit to Martakert region.
First of all, the head of state held a consultation with the participation of the responsibles of the region, discussed the course of educational, structural and agricultural programs, inquired about the existing problems and gave a number of instructions on their solution. "As I have already announced from January 1, 2022 it is planned to increase the social payments and the salaries of the employees of the state system by 20% on average. However, I must emphasize that we are discussing the possibility of raising teachers' salaries more than announced", the President said.
Touching upon housing issues Arayik Harutyunyan stressed that new apartment buildings will be built in the city of Martakert, and the increase in the population of the region is in a significant part of the Government's visible plans. "As for the development of infrastructure, next year mainly the asphalting of the roads connecting the rural communities of the region with the highways will be completed. During the next three years, the improvement and asphalting of the intra-community streets of Martakert will be completed", Arayik Harutyunyan noted.
According to the President large funds will be allocated for the restoration and construction of the irrigation network. In this context, the focus will be on the development of horticulture, particularly, the establishment of vine and pomegranate yards, which will be promising for the processing industry of Artsakh. "A large dairy farm will be built in the region, which will stimulate animal husbandry and the cultivation of fodder herbs", the President informed that the economic policy to be implemented in Martakert by state programs will not be limited to that.
Afterwards, the President of the Republic visited the fields and vineyards in the vicinity of Martakert, look after the grape harvest and interested in the yield indices.
The President also visited the territory of the new mining factory to be established in Artsakh and got acquainted with the works being carried out. After the war, the company launched the first largest private investment program in Artsakh with worth several million US dollars. According to the responsibles, in 3 months they will start extracting and processing work, which will provide about 400 jobs.
During the visit, Arayik Harutyunyan took part in the Holy Liturgy dedicated to the Feast of the Exaltation of the Holy Cross in Saint John the Baptist Church in Martakert.