Մասնավոր խոշոր ներդրում Մարտակերտում, պետական մեծածավալ նոր ծրագրերի իրականացում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 12-ին աշխատանքային այցով եղել է Մարտակերտի շրջանում:
Երկրի ղեկավարը, նախ, շրջանի պատասխանատուների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է անցկացրել, քննարկել կրթական, շինարարական և գյուղատնտեսական ծրագրերի ընթացքը, հետաքրքրվել առկա խնդիրներով ու դրանց լուծման վերաբերյալ մի շարք հանձնարարականներ տվել։ «Ինչպես արդեն հայտարարել եմ, 2022թ․-ի հունվարի 1-ից նախատեսվում է միջինը 20 տոկոսով բարձրացնել սոցվճարները և պետական համակարգի աշխատողների աշխատավարձերը։ Սակայն պետք է ընդգծեմ, որ քննարկում ենք ուսուցիչների աշխատավարձերը հայտարարվածից ավելի շատ բարձրացնելու հնարավորությունը»,- ասել է նախագահը։
Անդրադառնալով բնակարանային խնդիրներին՝ Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ Մարտակերտ քաղաքում բազմաբնակարան նոր շենքեր կկառուցվեն, իսկ շրջանի բնակչության թվի ավելացումը կառավարության տեսանելի ծրագրերի մեջ կարևոր տեղ է զբաղեցնում։ «Ինչ վերաբերում է ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ապա հաջորդ տարվա ընթացքում հիմնականում կավարտվեն շրջանի գյուղական համայնքները մայրուղիներին կապող ճանապարհների ասֆալտապատման աշխատանքները։ Իսկ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կավարտվեն Մարտակերտ քաղաքի ներհամայնքային փողոցների բարեկարգումն ու ասֆալտապատումը»,- նշել է Ա․ Հարությունյանը։
Նախագահի խոսքով՝ մեծ միջոցներ կհատկացվեն ոռոգման ցանցի վերականգնմանն ու կառուցմանը։ Այդ համատեքստում ուշադրության կենտրոնում է լինելու այգեգործության զարգացումը, մասնավորապես՝ խաղողի և նռան այգիների հիմնումը, որոնք հեռանկարային են լինելու Արցախի վերամշակող արդյունաբերության համար։ «Շրջանում կկառուցվի նաև կաթնամթերային մեծ ֆերմա, որը կխթանի անասնաբուծությունն ու կերային խոտաբույսերի աճեցումը»,- տեղեկացրել է նախագահը և ավելացրել, որ պետական ծրագրերով Մարտակերտում իրականացվելիք տնտեսական քաղաքականությունն այդքանով չի սահմանափակվելու։
Այնուհետև Հանրապետության նախագահն այցելել է Մարտակերտի հարակից տարածքներում գտնվող դաշտեր և խաղողայգիներ, հետևել խաղողաքաղին, հետաքրքրվել բերքատվության ցուցանիշներով։
Նախագահը եղել է նաև Արցախում հիմնադրվող հանքարդյունաբերական նոր գործարանի տարածքում և ծանոթացել իրականացվող աշխատանքներին։ Պատերազմից հետո ընկերությունն Արցախում առաջին ամենախոշոր մասնավոր ներդրումային ծրագիրն է սկսել՝ մի քանի միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ։ Պատասխանատուների հավաստմամբ՝ 3 ամիս անց կսկսեն հանքանյութի արդյունահանման և վերամշակման աշխատանքը, որը կապահովի շուրջ 400 աշխատատեղ։
Այցի ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը Մարտակերտի Սուրբ Հովհաննու Կարապետ եկեղեցում մասնակցել է Խաչվերացի տոնին նվիրված Սուրբ պատարագին։

В Мартакерте будут осуществлены крупные частные инвестиции и новые государственные программы
12 сентября президент Республики Арцаха Араик Арутюнян посетил с рабочим визитом Мартакертский район.
Глава государства провел совещание с участием ответственных лиц района, обсудил ход реализации образовательных, строительных и сельскохозяйственных программ, ознакомился с существующими проблемами и дал ряд поручений по их решению. "С 1 января 2022 года планируется увеличить социальные выплаты и заработную плату сотрудников госсистемы в среднем на 20%. Обсуждается возможность еще большего повышения зарплат учителей, чем было заявлено ранее",- сказал президент.
Коснувшись жилищных вопросов, Араик Арутюнян подчеркнул, что в городе Мартакерт будут построены новые многоквартирные дома, а увеличение числа жителей района занимает важное место в повестке будущих программ правительства. "Что касается развития инфраструктуры, то в следующем году будет завершено асфальтирование дорог, соединяющих сельские населенные пункты района с автомагистралями. В течение последующих трех лет будет завершено благоустройство и асфальтирование внутриобщинных улиц города Мартакерт", - отметил А.Арутюнян.
По словам президента, значительные средства будут направлены на восстановление и строительство оросительной сети. В этом контексте в центре внимания правительства будет развитие садоводства, в частности, разбивка виноградников и гранатовых садов, что является перспективным направлением для перерабатывающей промышленности Арцаха. "В регионе будет построена большая молочная ферма, которая окажет содействие развитию животноводства и выращиванию кормовых культур", - сообщил президент и добавил, что экономическая политика, проводимая в Мартакерте в рамках государственных программ, этим не ограничится.
Затем президент республики посетил поля и виноградники в окрестностях Мартакерта, понаблюдал за процессом сбора винограда, поинтересовался показателями урожайности.
Президент посетил также территорию, на которой будет построено новая горнодобывающая фабрика, и ознакомился с осуществляемыми там работами. После войны частная компания начала первую крупнейшую инвестиционную программу в Арцахе стоимостью в несколько миллионов долларов США. По заверению ответственных лиц добыча руды и работы по ее переработке начнутся уже через три месяца, будет открыто 400 рабочих мест.
В ходе визита Араик Арутюнян присутствовал на Святой литургии в честь праздника Воздвижения Креста Господня, отслуженной в церкви Св. Иоанна Крестителя города Мартакерта.