Հայաստանը սեպտեմբերի 16-ին կստանձնի ՀԱՊԿ նախագահությունը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 16-ին Դուշանբեում՝ Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի նախագահությամբ: Այդ մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, այսօր լրագրողներին հայտնել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը:
«Հավաքական անվտանգության խորհրդի անդամները կքննարկեն միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության արդիական հիմնախնդիրները և  ՀԱՊԿ գործունեության հիմնական արդյունքները: Ամենակարևոր հարցերից մեկը կլինի իրավիճակը Աֆղանստանում և դրա ազդեցությունը ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության վրա»,- ասել է նա։
Ըստ Զայնետդինովի, նստաշրջանի ընթացքում կընդունվի Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագիրը, ինչպես նաև խաղաղապահությանը վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ապահովում են ՀԱՊԿ զորքերի (հավաքական ուժեր) գործունեությունը և ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի վերազինումը ժամանակակից զենքով, ռազմական և հատուկ տեխնիկայով և հատուկ միջոցներով: Բացի այդ, դիտարկվելու է կազմակերպության 2022 թվականի բյուջեն:
«Հաշվի առնելով ՀԱՊԿ նախագահության փոխանցումը Հայաստանի Հանրապետությանը 2021-2022 թվականներին՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կներկայացնի երկրի առաջնահերթությունները, որոնք պետք է իրականացվեն»,-ասել է կազմակերպության մամուլի քարտուղարը:
Բացի այդ, Դուշանբեում կկայանա ԱԳ նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստը, որի ընթացքում կքննարկվի ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության տարածաշրջանների ռազմաքաղաքական իրավիճակը:
Ակնկալվում է մի շարք կարևոր քաղաքական հայտարարությունների ընդունում, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների՝ «Աֆղանստանի իրավիճակի մասին» համատեղ հայտարարությունը:

Совбез ОДКБ обсудит ситуацию в Афганистане 16 сентября в Душанбе
Сессия Совета коллективной безопасности (СКБ) Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) состоится 16 сентября в Душанбе под председательством президента Таджикистана Эмомали Рахмона. Как передает ТАСС, об этом сообщил журналистам в понедельник пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
"Члены СКБ обсудят актуальные проблемы международной и региональной безопасности и основные итоги деятельности ОДКБ в межсессионный период. Одним из самых важных вопросов станет ситуация в Афганистане и ее влияние на безопасность государств - членов ОДКБ", - сказал он.
По словам Зайнетдинова, в ходе сессии будет принята декларация Совета коллективной безопасности, а также подписан ряд документов, касающихся миротворчества, обеспечения деятельности Войск (Коллективных сил) ОДКБ и оснащения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ современными вооружением, военной и специальной техникой, специальными средствами. Кроме того, будет рассмотрен бюджет организации на 2022 год.
"С учетом перехода председательства в ОДКБ к Республике Армения в 2021-2022 годах премьер-министр Армении Никол Пашинян представит приоритеты страны, которые предстоит реализовать", - отметил пресс-секретарь организации.
Кроме того, в Душанбе пройдет совместное заседание Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности, в ходе которого будет обсуждаться военно-политическая обстановка в регионах коллективной безопасности ОДКБ.
Как ожидается, будет принят ряд важных политических заявлений, в том числе Совместное заявление государств - членов ОДКБ "О положении в Афганистане".