Ադրբեջանցիներն սկսել են ստուգել նաև իրանական ավտոբուսները. ադրբեջանական ոստիկանական կետի շրջակայքում հակառակորդը զգալի կուտակումներ ունի. Գորիսի փոխքաղաքապետ
Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհին տեղակայված ադրբեջանցի ոստիկաններն ու սահմանապահներն այսօրվանից սկսել են ստուգել ոչ միայն իրանական բեռնատարները, այլ նաև՝ ավտոբուսները, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Գորիսի քաղաքապետի տեղակալ Կարո Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ իրանցի վարորդները ստուգումների հետ կապված լուրջ դժգոհություններ ունեն և հայկական կողմի հետ զրույցներում նշում են, որ ավելի լավ է ընդհանրապես չգան, քան այդքան ժամանակ, նյարդեր և գումար վատնեն։
«Այս պահի դրությամբ նույն վիճակն է. ադրբեջանցիները պարսկական մեքենաների հետ կապված նույն ստուգումներն են իրականացնում, խցանումներ առաջացնում։ Կարծում եմ՝ այս ամենի նպատակը մարդկանց նեղելն է։ Չգիտեմ, լավ բան չի սպասվում։ Ինչ կատարվում է, լավ բան չի սպասվում։ Հետագան ավելի վատ կլինի. կարծում եմ՝ հետագայում կսկսեն նաև հայկական մեքենաներն ստուգել։ Իսկ դուք ի՞նչ եք կարծում», - հայկական մեքենաների հնարավոր ստուգման մասով մեր հարցադրումը կանխելով՝ ասաց Կարո Քոչարյանը։
Գորիսի քաղաքապետի տեղակալի խոսքով՝ ՀՀ իշխանության նեսում ներկա պահին չկա որևէ անձ, որը կերաշխավորի, որ ադրբեջանցիները հետագայում ավելի վտանգավոր քայլերի չեն դիմելու։
Հարցին՝ ստեղծված իրավիճակում ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկի հայկական կողմը, Քոչարյանը նշեց՝ ինքը չգիտի նույնիսկ՝ ինչ պատասխանի. քայլեր պետք է ձեռնարկի ԱԱԾ-ն։
Գորիսի փոխքաղաքապետը նաև հավելեց՝ ադրբեջանական ոստիկանական կետի շրջակայքում հակառակորդը զգալի թվով կուտակումներ ունի։
«Կուտակումները շատ են։ Ադրբեջանցիները թեկուզ հայկական պետհամարանիշներով մեքենաները չեն կանգնեցնում, բայց նաև չեն էլ թույլատրում, որ մենք կանգնենք։ Էնքան որ մեզ հանում են արանքից, պարսկական համարանիշներով մեքենաները սկսում ստուգել», - ասաց Կարո Քոչարյանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 12-ից ադրբեջանցի ոստիկանները ստուգում են Հայաստան մտնող իրանական բեռնատարները, ինչից հետո համապատասխան փաստաթուղթ են տրամադրում։

Азербайджанцы начали проверять также иранские автобусы: противник сконцентрировал в окрестностях полицейского поста значительные силы: вице-мэр Гориса
Размещенные на межгосударственной дороге Горс-Капан азербайджанские полицейские и пограничники с сегодняшнего дня начали проверять не только иранские грузовики, но и автобусы, сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am вице-мэр Гориса Каро Кочарян.
По его словам, у иранских водителей есть серьезное недовольство в связи с проверками и они отмечают в беседах с армянской стороной, что лучше вообще не приезжать, чем столько времени тратить нервы и деньги.
"По состоянию на данный момент ситуация не изменилась. Азербайджанцы проводят такие же проверки иранских машин, создаются пробки. На мой взгляд, цель всего этого в притеснении людей. Не знаю, ничего хорошего нас не ждет. То, что происходит, не говорит о хорошем. В будущем будет хуже, думаю, что в дальнейшем они начнут проверять также машины с армянскими номерами. А вы как считаете?", - сказал Каро Кочарян, предупредив  возможный вопрос о проверке армянских машин.
По словам вице-мэра Гориса, внутри власти Армении на данный момент нет ни одного человека, который может гарантировать, что азербайджанцы в дальнейшем не предпримут более опасных шагов.
На вопрос, какие шаги должны предпринять армянские власти, Каро Кочарян отметил, что не знает даже, что ответить: шаги должна предпринять Служба национальной безопасности.
Вице-мэр Гориса также отметил, что в окрестностях полицейского поста Азербайджана враг сконцентрировал значительные силы.
"Много скоплений. Хотя азербайджанцы не останавливают армянские машины, но также не разрешают, чтобы мы останавливались. Просто пропускают нас и начинают проверять машины с иранскими номерами", - сказал Камо Кочарян.
Напомним, с 12 сентября азербайджанские полицейские проверяют въезжающие на территорию Армении иранские грузовики, после чего выдают водителям соответствующий документ.
Согласно распространенным сведениям, они требуют от водителей иранских грузовиков заплатить 50 000 драмов (100$), чтобы разрешить им дальнейший проезд до Еревана.