Արմեն Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ նախագահի՝ միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին:
Նախագահ Սարգսյանն ու Միխայիլ Շվիդկոյն անդրադարձել են մշակութային, գիտակրթական ոլորտներում հայ-ռուսական հարաբերությունների առավել սերտացման, ինչպես նաև նոր ծրագրերի ու նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորություններին: Երկու երկրների միջև հումանիտար կապերի խորացման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են երիտասարդ ստեղծագործողների, գիտնականների, արվեստի ու հասարակական գործիչների միջև համագործակցությունը, համատեղ միջոցառումների կազմակերպումը:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ գալիք տարի Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS 6-րդ փառատոնը, իսկ այս տարի հոկտեմբերին Դիլիջանում անցկացվելու է «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը», որի հիմնական թեմաները նվիրված են լինելու գլոբալ և տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականությանը և նոր տեխնոլոգիաներին, այդ թվում՝ արհեստական բանականությանը, կենսատեխնոլոգիաներին:
Նախագահը նշել է, որ այս բոլոր միջոցառումներին և քննարկումներին ակնկալվում է նաև ռուսաստանցի գործընկերների ակտիվ ներգրավվածությունը, որոնցից շատերի հետ արդեն իսկ արդյունավետ գործակցություն է ձևավորվել:
Հանդիպմանը խոսվել է նաև գալիք տարի «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը» Ռուսաստանի Դաշնությունում կազմակերպելու հնարավորության մասին:

Армен Саркисян принял специального представителя президента РФ по вопросам международного культурного сотрудничества
Президент Республики Армен Саркисян принял специального представителя Президента Российской Федерации по вопросам международного культурного сотрудничества Михаила Швыдкого.
Президент Саркисян и Михаил Швыдкой обсудили вопросы, касающиеся ещё большего упрочения армяно-российских отношений в культурной и научной сферах, а также возможностей реализации новых программ и инициатив. В контексте углубления гуманитарных связей между двумя странами собеседники подчеркнули важность сотрудничества между молодыми людьми творческих профессий, учёными, деятелями искусства и общественными деятелями, организации совместных мероприятий.
Президент Саркисян отметил, что в будущем году Армения готовится принять Международный фестиваль науки и искусства STARMUS VI, а в октябре этого года в Дилижане будет проведён «Армянский саммит умов», основные темы которого будут посвящены глобальной и региональной геополитике и новым технологиям, в том числе искусственному интеллекту, биотехнологиям.
Президент отметил, что на всех этих мероприятиях и обсуждениях ожидается также активное участие российских коллег, со многими из которых уже налажено эффективное взаимодействие.
На встрече речь шла также о возможности в будущем году организовать "Армянский саммит умов" в Российской Федерации.