Փաշինյանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին կխոսի Դուշանբեում (տեսանյութ)
Ստացել ենք Հայաստանի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու համար մանդատ, խորհրդարանում իր հայտարարությունը կրկնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ՔՊ-ական պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հարցին, թե հաջորդիվ ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվելու Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման, երկաթուղու և ճանապարհների գործարկման ուղղությամբ, հայտնում է «Այսօր»-ը:
Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից կրկնեց նաև Հայաստանի հետ խոսակցություն սկսելու «պատրաստակամության» վերաբերյալ Թուրքիայից ստացած «դրական ազդակների», հարաբերությունների կարգավորման շուրջ Հայաստանի արտահայտած պատրաստակամության մասին ավելի վաղ հնչեցրած իր հայտարարությունը, ապա ասաց․
«Հաջորդ քայլը, երբ փոխադարձաբար արտահայտվում է խոսակցություն սկսելու պատրաստակամություն, ենթադրվում է, որ պիտի կոնկրետ քայլեր ձեռնարկվեն այդ խոսակցությունն սկսելու համար։ Այդ խոսակցությունը կարող է լինել աշխատանքային։ Ես կարծում եմ, որ, օրինակ, խոսակցությունը տրամաբանորեն պիտի լինի նախ աշխատանքային, ապա, եթե տեսնենք, որ կան կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելու հնարավորություններ կամ կա դրա անհրաժեշտությունը, պիտի լինեն և կարող են լինել նաև հրապարակային»։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս պահին իրենք գործում են արդեն հայտարարվածի շրջանակում և պատրաստվում են այդ ուղղությամբ էլ առաջ գնալ։
«Ի միջի այոց, այսօր ես մեկնում եմ Դուշանբե՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, որտեղ Հայաստանը կստանձնի ՀԱՊԿ նախագահությունը, և այդ թեմային անդրադարձ պիտի կատարեմ նաև այդ ֆորմատում։ Ըստ էության, ասելիքը պիտի տեղավորվի այն շրջանակում, ինչն արդեն հասցրել եմ ասել հենց այս ամբիոնից», - եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян в Душанбе обратится к урегулированию отношений с Турцией
Мы получили мандат на открытие эпохи мирного развития для Армении и региона, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата фракции "Гражданский договор" Саркиса Ханданяна, какие шаги предпринимаются для урегулирования армяно-турецких отношений, разблокирования путей сообщения, передает Aysor.am.
Никол Пашинян с трибуны парламента повторил заявления о полученных из Турции "положительных сигналах" и  "готовности" начать разговор с Арменией, а также готовности Армении урегулировать отношения с Турцией.
"Следующий шаг, когда взаимно выражается готовность начать диалог, предполагает, что должны быть предприняты конкретные шаги для начала этого разговора. Я считаю, что, к примеру, сначала разговор логически должен быть рабочим, потом, если увидим, что есть возможность или необходимость зафиксировать конкретные результаты, они должны и могут стать также публичными".
По словам Пашиняна, на данный момент они действуют в рамках заявлений и собираются двигаться вперед в этом направлении.
"Кстати, сегодня я вылетаю в Душанбе для участия в саммите ОДКБ, где председательство ОДКБ перейдет к Армении, и должен обратиться к этой теме также в этом формате", - резюмировал Никол Пашинян.