Մինչև մենք մեր երեխաների համար անվտանգության երաշխիքներ չստեղծենք, ադրբեջանցիները միշտ էլ սանձարձակ են լինելու. Արման Թաթոյան
«Մենք ինքներս պետք է ստեղծենք մեր երեխաների, մեր իրավունքների պաշտպանության ու անվտանգության երաշխիքներ: Մինչև դա չանենք, ադրբեջանական զինված ծառայողները միշտ էլ գործելու են այսպիսի հանցանքներ, թույլ են տալու սանձարցակ պահվածք: Միշտ լինելու է անորոշություն: Գրեթե 1 տարի է, ինչ խնդիրների մասին այդքան զգուշացնում եմ կոնկրետ փաստերով:
Այս տեսանյութում ադրբեջանական զինված ու դիմակավորված ծառայողները կանգնեցրել են երեխաներ տեղափոխող քաղաքացիական ավտոբուս: Երեխաներն Արցախից են, որ երթևեկում են Որոտանի ճանապարհով: Արցախի իմ գործընկերոջ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի (Gegham G. Stepanyan) հետ համատեղ պարզել ենք, որ Արցախի ֆուտբոլ խաղացող երեխաներ են՝ 15-16 տարեկան: Ադրբեջանական ծառայողները՝ զինված ու դիմակավորված, ստուգել են երեխաների հեռախոսները՝ ինչ-որ տեսանյութեր գտնելու պատրվակով: Երեխաների ավտոբուսն այդպես պահել են 10-15 րոպե: Այդ ընթացքում նաև ավտոբուսի վրայից դանակով քերել են Արցախի դրոշը:
Ադրբեջանական աղբյուրները հպարտությամբ տարածում են այս տեսանյութը: Բայց այստեղ հարցը պահվածքն է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները ցուցաբերում են երեխաների նկատմամբ, երեխաներին բացահայտ ահաբեկելու նպատակ՝ դիմակով ու զինված:
Հիմա էլ տեսանյութը տեղադրել են ադրբեջանական սոցիական ցանցերում, ու այն ուղեկցվում է երեխաներին ուղղված լկտի վիրավորանքներով, հայերին սպանելու կոչերով և խորքային ատելությամբ: Այս ամենը տարիների պետական հովանավորչությամբ ադրբեջանական հայատյացության քաղաքականության արդյունք է: Ապացույցները մենք փաստագրել ենք»:

Пока мы не гарантируем безопасность для наших детей, азербайджанцы всегда будут необузданными: Татоян
Мы сами должны гарантировать безопасть наших детей, создать гарантии защиты наших прав и безопасности. Как передает News.am, об этом на своей странице в Facebook сообщил омбудсмен Армении Арман Татоян.
"Пока мы не сделаем этого, азербайджанские военнослужащие будут продолжать совершать подобные преступления, допускать необузданное поведение. Уже почти год, как я предупреждаю о проблемах.
В этом видео азербайджанские вооруженные в масках остановили гражданский автобус, перевозивший детей. Дети из Арцаха ехали по Воротанской дороге. Вместе с моим коллегой из Арцаха, защитником прав человека Гегамом Степаняном мы выяснили, что это были играющие в футбол дети 15-16 лет.
Вооруженные азербайджанские солдаты в масках проверили телефоны детей под предлогом поиска каких-то видеоматериалов. Детский автобус задержали на 10-15 минут. За это время с автобуса ножом отодрали наклейку с флагом Арцаха", - отметил Татоян.
Омбудсмен обращает внимание на то, как вооруженные азербайджанцы ведут себя с детьми, добавляя, что комментарии под размещенным в соцсетях видеоролике полны оскорблений, слов ненависти, призывов убивать армян и пронизаны глубокой ненавистью.
"Все это - результат армяноненавистнической политики, проводимой в Азербайджане на государственном уровне. Доказательства зафиксированы", написал Арман Татоян.