Մինչև մենք մեր երեխաների համար անվտանգության երաշխիքներ չստեղծենք, ադրբեջանցիները միշտ էլ սանձարձակ են լինելու. Արման Թաթոյան
«Մենք ինքներս պետք է ստեղծենք մեր երեխաների, մեր իրավունքների պաշտպանության ու անվտանգության երաշխիքներ: Մինչև դա չանենք, ադրբեջանական զինված ծառայողները միշտ էլ գործելու են այսպիսի հանցանքներ, թույլ են տալու սանձարցակ պահվածք: Միշտ լինելու է անորոշություն: Գրեթե 1 տարի է, ինչ խնդիրների մասին այդքան զգուշացնում եմ կոնկրետ փաստերով:
Այս տեսանյութում ադրբեջանական զինված ու դիմակավորված ծառայողները կանգնեցրել են երեխաներ տեղափոխող քաղաքացիական ավտոբուս: Երեխաներն Արցախից են, որ երթևեկում են Որոտանի ճանապարհով: Արցախի իմ գործընկերոջ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի (Gegham G. Stepanyan) հետ համատեղ պարզել ենք, որ Արցախի ֆուտբոլ խաղացող երեխաներ են՝ 15-16 տարեկան: Ադրբեջանական ծառայողները՝ զինված ու դիմակավորված, ստուգել են երեխաների հեռախոսները՝ ինչ-որ տեսանյութեր գտնելու պատրվակով: Երեխաների ավտոբուսն այդպես պահել են 10-15 րոպե: Այդ ընթացքում նաև ավտոբուսի վրայից դանակով քերել են Արցախի դրոշը:
Ադրբեջանական աղբյուրները հպարտությամբ տարածում են այս տեսանյութը: Բայց այստեղ հարցը պահվածքն է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները ցուցաբերում են երեխաների նկատմամբ, երեխաներին բացահայտ ահաբեկելու նպատակ՝ դիմակով ու զինված:
Հիմա էլ տեսանյութը տեղադրել են ադրբեջանական սոցիական ցանցերում, ու այն ուղեկցվում է երեխաներին ուղղված լկտի վիրավորանքներով, հայերին սպանելու կոչերով և խորքային ատելությամբ: Այս ամենը տարիների պետական հովանավորչությամբ ադրբեջանական հայատյացության քաղաքականության արդյունք է: Ապացույցները մենք փաստագրել ենք»:

Masked and armed Azerbaijani servicemen illegally stopped a civilian bus carrying a group of Armenian children on a road in Vorotan in Armenia’s Goris community to evidently intimidate them, Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said on Facebook on FridayPanorama reports.
The ombudsman shared a video showing the Azerbaijani servicemen checking the children’s phones under the pretext of finding some video footage.
The teenage boys, aged between 15-16, were travelling to Armenia from Artsakh to play football, Tatoyan said.
“The Azerbaijani soldiers, wearing masks and weapons, checked the children’s phones under the pretext of finding some videos. They kept the children’s bus for 10-15 minutes. During that time, they scraped the Artsakh flag off the bus with a knife,” the ombudsman said.
“Azerbaijani sources are proudly sharing the video. But the issue here is the behavior of the Azerbaijani forces aimed at overtly terrifying the children,” Tatoyan said.
He said the video had gone viral on Azerbaijani social media platforms, accompanied by insulting comments and hateful calls to kill Armenians.
“All this is the result of years of state-sponsored anti-Armenian policy of Azerbaijan. We have documented the evidence,” Tatoyan added.