Հույս ունենք՝ Գորիսի այլընտրանքային ճանապարհը հնարավորինս շուտ կկառուցվի. ՀՀ-ում Իրանի դեսպան
Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին հույս է հայտնել , որ Գորիսի այլընտրանքային ճանապարհը կկառուցվի հնարավորինս արագ։ Այս մասին հայտնում է Pars Today-ը, փոխանցում է Panorama.am-ը։
Դեսպանն ասել է, թե «Ղարաբաղյան 44-օրյա պատերազմից հետո ձեռք է բերվել եռակողմ խաղաղության համաձայնություն՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի միջև։ Դրանից հետո բանակցություններ են սկսվել սահմանազատման վերաբերյալ»։
«Խորհրդային միության քարտեզների համաձայն Հայաստանի Գորիս-Կապան ճանապարհի երկու հատվածները պատկանում են Ադրբեջանին, սակայն համաձայնություն է ձեռք բերվել մինչև սահմանազատման գործընթացի սկսվելը փոխադրամիջոցներն առանց արգելքի այս ուղղությամբ երթևեկեն։
Այժմ, ինչպես գիտեք, Գորիս-Կապան ճանապարհի որոշ հատվածներում ադրբեջանցի ոստիկաններն ու սահմանապահներն արդեն մի քանի օր է կանգնեցնում են իրանական բեռները Հայաստան տեղափոխող վարորդներին՝ որպես մաքսատուրք որոշակի գումարներ են գանձում իրանցի վարորդներից։ Թերևս Ադրբեջանը օտարերկրյա տրանսպորտային միջոցների յուրաքանչյուր մուտք ու ելքի համար գանձում է ճանապարհային հարկ։
Իրանական կողմը, այդ թվում դեսպանատունը, ջանքեր է գործադրում, որպեսզի, որքան շուտ այս հարցն իր լուծումն ստանա և մինչև այդ Հայաստանի կառավարությունից ակնկալում ենք, որ Սյունիքում այլընտրանքային ճանապարհը հնարավորինս շուտ կառուցվի։ Խոսքը Տաթևի ճանապարհի մասին է և իրանցի վարորդները բեռնափոխադրումները կկատարեն այս ճանապարհով՝ անվտանգ ու ապահով պայմաններում»,-ասել է դեսպանը։

Надеемся, альтернативная Горисская дорога будет достроена как можно скорее: посол Ирана в Армении
Чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббас Бадахшан Зохури выразил надежду, что альтернативная Горисская дорога будет достроена в ближайшее время, пишет Pars Today.
"После 44-дневной войны в Карабахе между Арменией, Азербайджаном и Россией было достигнуто трехстороннее мирное соглашение. После этого начались переговоры о демаркации границы", – сказал посол, передает Panorama.am.
"Согласно советским картам, два участка армянской дороги Горис-Капан принадлежат Азербайджану. Однако была достигнута договоренность о беспрепятственном проезде транспортных средств до начала процесса делимитации.
Теперь, как вы знаете, на определенных участках дороги Горис-Капан, азербайджанская полиция и пограничники уже несколько дней останавливают перевозящих иранские грузы в Армению водителей, взимая с них определенные суммы в качестве таможенных пошлин.
Азербайджан при этом взимает дорожный налог за каждый въезд-выезд иностранных транспортных средств.
Иранская сторона, в том числе посольство, прилагает усилия для скорейшего решения этого вопроса, а до этого мы ожидаем, что правительство Армении как можно скорее достроит альтернативную дорогу в Сюнике. Речь идет о дороге Татева, по которой иранские водители будут осуществлять грузоперевозки в безопасных и надежных условиях", – отметил посол.