ՀՀ-ում Իրանի դեսպանը մտահոգություն է հայտնել Իրանը Հայաստանին կապող ենթակառուցվածքների օգտագործման շուրջ ծագած խնդիրների վերաբերյալ
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:
«Արձանագրելով հայ-իրանական հարաբերությունների կարևորությունը ընդգծել ենք, որ բարձր և բարձրագույն մակարդակով հանդիպումների ինտենսիվությունը վկայում է երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման և արդյունավետ փոխգործակցության մասին:
Դեսպան Զոհուրին նկատեց, որ հայ-իրանական հարաբերությունները համագործակցության հաջող մոդել են, որոնք նկատելի որակական փոփոխություն են կրել վերջին տարիների ընթացքում: Երկուստեք շեշտվեց առևտրաշրջանառության բարձր մակարդակը, որը անցնող տարվա ընթացքում գրանցել է զգալի աճ:
Դեսպան Զոհուրին մտահոգություն է հայտնել Իրանը Հայաստանին կապող ենթակառուցվածքների օգտագործման շուրջ ծագած խնդիրների մասին: Անդրադառնալով Իրանը Հայաստանին կապող ենթակառուցվածքների անխափան շահագործմանը՝ ընդգծել եմ, որ Հայաստանը գիտակցում է այս հարցի զգայուն լինելը իրանցի գործընկերների համար, և նույնպես կարևորում է հարցի արագ լուծումը:
Առանձին անդրադարձ կտարելով Հնդկաստանից Սև Ծով բեռնափոխադրումների հարցին` երկուստեք շեշտել ենք Իրանի Չաբահար նավահանգստի կարևորությունը, ինչպես նաև արձանագրվել է, որ Հայաստանն այդ ճանապարհին կարևոր օղակ է:
Քննարկել ենք նաև երկու երկրների միջև անվտանգային, տնտեսական, էներգետիկ համագործակցության ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր»,- գրել է Գրիգորյանը:

Посол Зохури выразил обеспокоенность по поводу проблем, возникших относительно использования инфраструктур, соединяющих Иран с Арменией
Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Иран в Армении Е.П. Аббаса Бадахшана Зохури, передает пресс-служба Совета безопасности Армении.
"Констатируя важность армяно-иранских отношений для двух стран, стороны подчеркнули, что интенсивность встреч на высоком и высшем уровнях свидетельствует о развитии отношений и эффективном взаимодействии между двумя странами.
Посол Зохури отметил, что армяно-иранские отношения являются успешной моделью сотрудничества, которая в течение последних лет претерпела заметные качественные изменения. Обоюдносторонне был подчеркнут высокий уровень товарооборота, который за прошедший год зафиксировал значительный рост.
Посол Зохури выразил озабоченность по поводу проблем, возникших относительно использования инфраструктур, соединяющих Иран с Арменией. Касаясь бесперебойной эксплуатации инфраструктур, соединяющих обе страны, секретарь Григорян подчеркнул, что Армения осознает чувствительность данного вопроса для иранских коллег, и также придает значимость скорейшему решению вопроса.
Отдельно затронув вопрос грузоперевозок из Индии к Черному морю, обоюдно была подчеркнута важность иранского порта Чабахар, а также было отмечено, что Армения является важным звеном на этом пути.
Стороны обсудили вопросы, связанные с активизацией сотрудничества в сфере безопасности, экономики и энергетики между двумя странами", - отмечается в сообщении.