Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ
Սեպտեմբերի 22-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։
Կողմերը քննարկել են հայ-ֆրանսիական առաձնաշնորհյալ հարաբերություններին, տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հետագա ընդլայնմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանկարներին։ Նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ հայրենադարձումը։
Երկուստեք կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян провел встречу с главой МИД Франции Жан-Ив Ле Дрианом
Находящийся в Нью-Йорке для участия в работе Генеральной Ассамблеи ООН 22 сентября министр иностранных дел Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дрианом.
Стороны обсудили вопросы армяно-французских привилегированных отношений, дальнейшего расширения и углубления взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Были затронуты гуманитарные проблемы, создавшиеся в результате 44-дневной войны и перспективы урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Министр Мирзоян подчеркнул важность скорейшего возвращения армянских военнопленных и гражданских заложников, удерживаемых в Азербайджане.
Обе стороны подчеркнули необходимость возобновления процесса мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.