Հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ կմտնի կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող օրենսդրական կարգավորումը. վարչապետը հանձնարարել է ապահովել դրա կիրարկումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հանրապետությունում կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակը և պատվաստումային գործընթացը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է իրավիճակը երկրում 2021թ. սեպտեմբերի 23-ի դրությամբ. ընդհանուր կատարվել է 1 669 977 թեստավորում, հաստատվել է 255 648 դեպք, բուժում է ստանում 11396 անձ, առողջացել է՝ 237 855, մահացել է՝ 5200, մահվան ելքեր այլ պատճառով՝ 1197: Երեկ կատարվել է 5823 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 939 նոր դեպք, ունենք 592 առողջացած, 19 մահվան դեպք: Դպրոցական սեզոնի բացմամբ պայմանավորված՝ դեպքերի շարունակվող աճ է գրանցվում. հիվանդանոցային մահճակալային ֆոնդը գերլարված ռեժիմով է աշխատում, արձանագրվում է հիվանդության ծանր և ծայրահեղ ծանր ընթացքների ավելացում և վերակենդանացման բաժանմունքների գերծանրաբեռնում: Այս պահին Covid-ով վարակված պացիենտներին սպասարկում է 18 բժշկական կազմակերպություն: Ունենք 25 երեխայի և շուրջ 30 հղի կանանց հոսպիտալացման դեպքեր, նրանց վիճակը գտնվում է մշտական խիստ հսկողության ներքո: Ծայրահեղ ծանր վիճակում է գտնվում 169 քաղաքացի, թոքերի արհեստական օդափոխման սարքին միացված է 68 քաղաքացի:
Անդրադառնալով պատվաստումներին՝ Առողջապահության նախարարը զեկուցել է, որ այսօրվա դրությամբ Covid-19-ի դեմ իրականացված պատվաստումների թիվը 277 000-ից ավելի է, երեկ իրականացվել է ավելի քան 9900 պատվաստում: Դրական դինամիկայի մասին է վկայում քաղաքացիների տրամադրվածությունը. ԱՆ ուսումնասիրության համաձայն՝ եթե այս տարվա մարտ ամսին մարդկանց միայն 10 տոկոսն էր պատրաստ պատվաստել, ապա այժմ մոտ 50 տոկոսը կողմ է արտահայտվել պատվաստվելուն:
Վարչապետի հարցադրմանն ի պատասխան՝ նախարարը հավաստիացրել է, որ հանրապետությունում պատվաստանյութերի քանակը բավարար մակարդակի վրա է, գործընթացին զուգընթաց առկա պաշարները համալրվում են նոր խմբաքանակով:
Ծավալվել է մտքերի փոխանակություն կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հակահամաճարակային կանոնները պահպանելու և պատվաստման գործընթացը խթանելու անելիքների շուրջ: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել ԱՆ կողմից հաստատված՝ 2021թ. հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող հրամանին, համաձայն որի՝ տնտեսական գործունեություն իրականացնողները պետք է իրենց աշխատակիցներից պահանջեն պատվաստման սերտիֆիկատ կամ 14 օրը մեկ անգամ ՊՇՌ թեստավորման բացասական արդյունք:
Վարչապետը հանձնարարել է շահագրգիռ պետական կառույցներին՝ յուրաքանչյուրն իր մասով ապահովել հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող հրամանի կիրարկումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է այս օրենսդրական կարգավորման կարևորությունը՝ համաճարակային իրավիճակը կառավարելի շրջանակում պահելու և հանրային առողջապահական պատասխանատվություն ապահովելու համատեքստում և կարևորել այս ուղղությամբ հանրային լայն իրազեկումը:

В Армении с 1 октября вступает в силу законодательное регулирование по предотвращению распространения коронавирусной инфекции
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна 23 сентября состоялось обсуждение, в ходе были затронуты сложившаяся вследствии эпидемии коронавируса ситуация в стране и процесс вакцинации.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян представила ситуацию в стране по состоянию на 23 сентября 2021 года: всего было проведено 1 669 977 тестов, подтверждено 255 648 случаев заболевания, лечение получает 11 396 человек, 237 855 выздоровели, 5200 умерли и еще 1197 человек умерли по другим причинам. Вчера было проведено 5823 тестирования, в том числе подтверждено 939 новых случаев заболевания коронавирусом, 592 человека выздоровели, зарегистрировано 19 случаев смерти.
В связи с открытием школьного сезона фиксируется постоянный рост заболеваемости. Койко-фонд работает в напряженном режиме, наблюдается рост тяжелого, крайне тяжелого течения болезни и перегруженность реанимационных отделений. В настоящее время действует 18 медицинских организаций, обслуживающих инфицированных Covid пациентов. У нас есть случаи госпитализации 25 детей и около 30 беременных женщин, их состояние находится под постоянным строгим контролем. В критическом состоянии находятся 169 граждан, 68 человек подключены к аппарату искусственной вентиляции легких.
Коснувшись вакцинации министр здравоохранения сообщила, что на сегодня количество прививок от Covid-19 составляет более 277 тыс, вчера было проведено более 9900 прививок. Настрой граждан свидетельствует о положительной динамике. Согласно исследованию министерства здравоохранения, если в марте этого года только 10% людей были готовы к вакцинации, то сейчас около 50% выражаются за вакцинацию.
В ответ на вопрос премьер-министра, министр заверила, что количество вакцин в стране находится на достаточном уровне, имеющиеся запасы пополняются новыми партиями.
Состоялся обмен мнениями о том, что делать для поддержания соблюдения противоэпидемических правил, предотвращения распространения коронавируса и продвижения процесса вакцинации. В частности, было затронуто вступающее в силу с 1 октября 2021 года решение министерства здравоохранения, согласно которой субъекты экономической деятельности должны требовать от своих сотрудников иметь справку о вакцинации или отрицательный результат ПЦР каждые 14 дней.
Премьер-министр поручил заинтересованным госструктурам каждому по своей части обеспечить выполнение приказа, который вступит в силу с 1 октября. Никол Пашинян подчеркнул важность этого законодательного регулирования в контексте контроля над эпидемической ситуацией, обеспечения общественного здравоохранения и повышения осведомленности общественности.