Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմի հետևանքով կա 42 հազար տեղահանված
Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմի ընթացքում Արցախի 742 զինծառայող է զոհվել, Արցախի քաղաքացիություն ունեցող 45 զինվոր համարվում է անհայտ կորած: Սպանվել է 80 քաղաքացի։ Եվս 38-ը գերության մեջ է: Տվյալները ՀՀ Ազգային ժողովում Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած քննարկման ժամանակ  ներկայացրեց Հայաստանում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը, փոխանցում է Panorama.am:
Նա հայտնեց, որ պատերազմի հետևանքով կա 42 հազար տեղահանված, որից 38 հազար154 քաղաքացի զրկվել է բնակավայրից և անշարժ գույքից: Տեղահանվածներից 15 հազարը գտնվում են Ստեփանակերտում, ևս 5 հազարը՝ Արցախի շրջաններում: Կնքվել է վարձակալության 3 հազար պայմանագիր, 1960-ը բնակվում է հյուրանոցներում:
«Նախատեսվում է մինչև տարեվերջ Ստեփանակերտում կառուցել 300 բնակարան` տեղահանվածներին տեղավորելու համար, նաև շրջաններում չբնակեցված տներն են ներառվում այդ ծրագրում»,- ասաց Ս.Ղազարյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ պատերազմի հետևանքով 192 բնակավայր՝ 185 գյուղ և 5 քաղաք, անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:
«Արցախի Հանրապետությունն այս պահին ունի բնակֆոնդի ավելացման սուր կարիք, որոշ ծրագրեր արդեն իսկ մեկնարկել են»,- ասաց ներկայացրեց Հայաստանում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչը:
Ս. Ղազարյանը նշեց, որ պատերազմի հետևանքով մեծ վնասներ են կերել Արցախի Հանրապետության ենթակառուցվածքները, գործող 36 ՀԷԿ-երից մնացել է 6-ը: Լուրջ խնդիրներ կան հեռահաղորդակցության ոլորտում, նախնական վնասը կազմում է ավելի քան 42 միլիոն դրամ: Ջրամատակարարման համակարգը նույնպես խիստ վնասվել է:
Պատերազմի հետևանքով տուժել է 1226 տնտեսվարող սուբյեկտ: Գյուղատնտեսական նշանակության վարելահողերի 75 տոկոսն անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:
Նա ասաց, որ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքների հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը լուրջ վտանգի տակ է. վտանգված է 2000 հուշարձան՝ 13 վանական համալիր, 122 եկեղեցի, 52 ամրոց, 523 խաչքար: Արցախի կորսված տարածքներում են մնացել 127 դպրոցական գրադարան, 12 թանգարան ավելի քան 20 հազար նմուշներով:
«Նոյեմբերի 9-ից հետո ևս արձանագրվել են հայկական մշակութային ժառանագության ոչնչացման և վանդալիզմի դեպքեր»,- նշեց Ս. Ղազարյանը:
ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի հարցին, թե ինչո՞ւ նախքան, օրինակ, Հադրութի, Շուշիի ընկնելը, թանգարաններից նմուշները չեն հանվել, Ս. Ղազարյանը պատասխանեց. «Այս հարցն ավելի շատ համապատասխան քննչական մարմինների գործառույթն է, պետք է հասկանալ՝ արդյոք եղել է հնարավորություն թանգարաններից նմուշները տեղափոխելու համար: Հույս ունեմ այս մասով պատասխանը կտրվի, ինչքանով տեղյակ եմ՝ քննությունն ընթանում է»:
Ս. Ղազարյանի կողմից ներկայացված տվյալների համաձայն, տեղահանված և ՀՀ-ում ժամանակավորապես բնակվող արցախցիների թիվը կազմում է 20 հազար 717 մարդ կամ 5343 ընտանիք, 30 տոկոսը բնակվում է Երևանում, 70 տոկոսը՝ ՀՀ մարզերում:

Вследствие третьей карабахской войны у нас 42 тысяч переселенцев
В результате третьей карабахской войны погибли 742 военнослужащих Арцаха, 45 имеющих гражданство Республики Арцах военнослужащих считаются пропавшими без вести. Убиты 80 гражданских лиц. Еще 38 человек находятся в плену. Такие данные представил Постоянный представитель Арцаха в РА Сергей Казарян на обсуждении, организованном Постоянной комиссией НС по защите прав человека и общественным вопросам, передает Panorama.am.
Он сообщил, что число переселенцев вследствие войны составляет 42 тысячи, 38 тысяч 154 из них лишились населенных пунктов и недвижимости. 15 тысяч переселенцев находятся в Степанакерте, еще 5 тысяч – в районах Арцаха. Заключено 3 тысячи договоров об аренде, 1960 граждан проживают в гостиницах.
"Предусматривается до конца года в Степанакерте построить 300 квартир для размещения вынужденных переселенцев, в эту программу включаются также незаселенные дома в районах", – сказал С. Казарян.
Он заявил, что вследствие войны 192 населенных пункта – 185 сел и 5 городов – перешли под контроль Азербайджана.
"На данный момент Республика Арцах остро нуждается в увеличении жилищного фонда, некоторые программы уже стартовали", – сказал представитель Арцаха в Армении.
По словам Казаряна, из-за войны пострадали также инфраструктуры Республики Арцах, из действующих 36 ГЭС остались 6. Серьезные проблемы имеются в сфере телекоммуникаций, предварительный ущерб составляет свыше 42 млн драмов. Серьезно пострадала также система водоснабжения.
Вследствие войны пострадали 1226 хозяйствующих субъектов. Под контроль Азербайджана перешли 75% пахотных земель.
Он указал, что под серьезной угрозой оказалось историко-культурное наследие на перешедших под контроль врага территориях. Речь о 2000 памятниках – 13 монастырских  комплексах, 122 церквях, 52 крепостях, 523 хачкарах. На оккупированных у Арцаха территориях остались 127 школьных библиотек, 12 музеев с более чем 20 тыс. экспонатов.
"После 9 ноября также регистрируются случаи вандализма и уничтожения армянского культурного наследия", – сказал Казарян.
На вопрос председателя постоянной комиссии НС по вопросам защиты прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян, почему до падения, например, Гадрута и Шуши образцы не были вывезены из музеев, С. Казарян ответил: "Этот вопрос больше является функцией соответствующих следственных органов, необходимо понять, была ли возможность для эвакуации образцов из музеев. Надеюсь, ответ по этому поводу будет дан, насколько мне известно, ведется расследование".
По данным Казаряна, число вынужденных переселенцев из Арцаха, временно проживающих в Армении, составляет 20 717 человек или 5 343 семьи, 30% проживают в Ереване, 70% – в областях Армении.