Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածուն հայտարարել է Ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին
ԱՄՆ նախկին հանրապետական սենատոր Ջեֆ Ֆլեյքը, ով Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների հաջորդ դեսպանի թեկնածուն է, պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ հակադարձելով այս հարցում իր նախկին դիրքորոշմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա հայտարարել է Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստի ժամանակ:
Մասնավորապես, երբ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը հարցրել է, թե արդյոք նա փոխել է դիրքորոշումը և պատրաստ է «միանալ այս մարմնին և վարչակազմին՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերահաստատելու գործում», Ջեֆ Ֆլեյքը հաստատակամ «այո» է պատասխանել:
Ամերիկյան The National News-ի փոխանցմամբ, 2005, 2007, 2010 և 2014 թվականներին Ֆլեքը, որը Սենատում և Ներկայացուցիչների տանը ներկայացնում էր Արիզոնա նահանգը, դեմ էր քվեարկել Ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին օրենքներին:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստին նա ապակայունացնող է անվանել Թուրքիայի դերակատարումը հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարցում: «Եթե իմ թեկնածությունը հաստատվի, ես կհորդորեմ Թուրքիային աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությանը կայուն ու տևական լուծում գտնելու ջանքերին»,- ասել է նա:
Ֆլեյքը խոստացել է նաև անկեղծորեն պաշտպանել ժողովրդավարական արժեքներն ու մարդու իրավունքները: «Ես շարունակելու եմ բարձրաձայնել ճշմարտությունը, լինել ազնիվ՝ ինչպես գործող դեսպանը, պետդեպարտամենտն ու նախագահը»,- նշել է նա:

Кандидат в послы США в Турции объявил о признании Геноцида армян
Бывший сенатор-республиканец Джефф Флейк, который является кандидатом на пост посла США в Турции, официально признал Геноцид армян, противореча своей прежней позиции по этому вопросу. Как сообщает "Арменпресс", он заявил об этом на заседании Комитета Сената по международным отношениям.
В частности, на вопрос председателя Комитета Боба Менендеса, изменил ли он свою позицию и готов ли "присоединиться к этому органу и администрации в деле подтверждения Геноцида армян", Джефф Флейк сказал решительное "да".
По данным The National News, в 2005, 2007, 2010 и 2014 годах Флейк, который представлял штат Аризона в Сенате, голосовал против законов о признании Геноцида.
На заседании Комитета Сената по международным отношениям он назвал роль Турции в армяно-азербайджанском конфликте дестабилизирующей. "Если моя кандидатура будет одобрена, я буду призывать Турцию поддержать усилия по поиску прочного и длительного решения конфликта между Арменией и Азербайджаном", - сказал он.
Флейк пообещал искренне защищать демократические ценности и права человека. "Я буду продолжать говорить правду, быть честным как действующий посол, Государственный департамент и президент", - сказал он.