Արարատ Միրզոյանը ընդունել է Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ նախագահի հատուկ ներկայացուցչին
Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ընդունել է Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Անիկա Սյոդերին:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ դերը՝ որպես համապարփակ և համագործակցային անվտանգության հայեցակարգի վրա հիմնված տարածաշրջանային կազմակերպություն։ Այս համատեքստում նախարարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության, ԵԱՀԿ գործող նախագահի և նրա անձնական ներկայացուցչի գործունեությունը:
44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հասցեագրման համատեքստում հատկապես շեշտվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ տարածաշրջանում տևական խաղաղության հնարավոր է հասնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման միջոցով:

Арарат Мирзоян принял специального представителя председателя ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа
5 октября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял специального представителя действующего председателя ОБСЕ на Южном Кавказе Анику Сёдер.
Арарат Мирзоян подчеркнул роль ОБСЕ как региональной организации, основанной на концепции всеобъемлющей и коллективной безопасности. В этом контексте министр отметил важность деятельности сопредседательства Минской группы ОБСЕ, действующего председателя ОБСЕ и его личного представителя.
В контексте решения гуманитарных проблем, возникших вследствие 44-дневной войны, была особо подчеркнута необходимость скорейшего возвращения армянских военнопленных и гражданских заложников, удерживаемых в Азербайджане
Глава МИД Армении подчеркнул, что долгосрочного мира в регионе можно достичь посредством всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.