Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական կայունության և անվտանգության ապահովումն առաջնահերթ խնդիր է Մոսկվայի համար. Զախարովա
Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական կայունության և անվտանգության ապահովումը առաջնահերթ խնդիր է Մոսկվայի համար, որին ուղղված ՌԴ-ն համապատասխան քաղաքականություն է վարում: Այդ մասին  ամենշաբաթյա  ճեպազրույցի ընթացքում ասել է Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ անդրադառնալով Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հայտարարությանը, որ Թեհրանը Այսրկովկասում աշխարհաքաղաքական իրադրության փոփոխման միտումներ է տեսնում, հայտնում է Թերթ-ը:
«Երեկ Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարարները քննարկել են «3+3» ձևաչափ ստեղծելու նախաձեռնությունը (Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա, Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան): Մեր իրանցի ընկերները դրական են վերաբերվում այս նախաձեռնությանը», - ասել է Զախարովան։
Մարիա Զախարովան այդ համատեքստում անդրադարձել է նախորդ օրը՝ հոկտեմբերի 6-ին, Ռուսաստանի և Իրանի արտգործնախարարների հանդիպմանը՝ նշելով, որ Ռուսաստանը համապատասխան համապարփակ քաղաքականություն է վարում՝ այդ թվում երկխոսություն պահպանելով տարածաշրջանի բոլոր խաղացողների հետ:

Zakharova Speaks About Tendencies of Geopolitical Changes in South Caucasus
Ensuring geopolitical stability and security in the South Caucasus is a priority for Moscow, ARMENPRESS reports official representative of the Russian MFA Maria Zakharova said in a weekly briefing, commenting on the announcment of Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian that Tehran sees tendencies of geopolitical changes in South Caucasus.
In this context, Maria Zakharova referred to the the meeting of the Foreign Ministers of Russia and Iran of the previous day, October 6, noting that Russia pursues a comprehensive policy, including maintaining a dialogue with all players in the region.
"Yesterday, the Foreign Ministers of the Russian Federation and the Islamic Republic of Iran discussed the initiative to create a "3 + 3" format (Russia, Iran, Turkey, Armenia, Azerbaijan, Georgia). Our Iranian friends are positive about this initiative," Zakharova said.