Ադրբեջանական ռազմական հենակետերը անհերքելի սպառնալիք են հանդիսանում խաղաղ բնակիչների կյանքի համար. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան գրառում է արել, որում անդրադառնում է այսօր Մարտակերտում տեղի ունեցած դեպքին, երբ խաղաղ բնակիչը գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ սպանվել էր ադրբեջանական զինուժի կողմից արձակված կրակոցից։
«Հոկտեմբերի 9-ին Արցախի Հանրապետության Մարտակերտ քաղաքի մերձակայքում նռան այգում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ ադրբեջանական դիպուկահարի ուղիղ թիրախային հարվածից կրծքավանդակի հատվածում ստացած մահացու վիրավորման հետևանքով տեղում զոհվել է Մարտակերտ քաղաքի 1966թ․ ծնված բնակիչ Արամ Տեփնանցը։
Ադրբեջանի կողմից Արցախում քաղաքացիական անձի դիտավորյալ սպանությունը նոյեմբերի 9-ին հրադադարի հաստատումից հետո ադրբեջանական կողմից խախտումների, իրականացվող սադրանքների և Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության դեմ ուղղված ոտնձգությունների համար իրական պատասխանատվության բացակայության արդյունք և հետևանք է։
Այս ընթացքում բազմիցս հայտարարել և ընդգծել ենք միջադեպերի հեղինակներին պատասխանատվության ենթարկելու գործուն մեխանիզմների անհրաժեշտությունը, համարելով, որ դա է իրական հնարավորությունն եւ արդյունավետ միջոցը միջադեպերի կրկնությունը կանխելու համար, քանի որ հստակ հասկանալի է, որ միջադեպերի առթիվ Արցախի իրավապահ մարմինների կողմից հարուցված գործերը կրում են ադրբեջանցիների հանցավոր արարքները արձանագրելու և դրանց քրեադատավարական գնահատական տալու բնույթ, սակայն դրանք չեն կարող բավարար արդյունք ապահովել, եթե «կյանքի իրավունքը» հարգելու պարտականություն ստանձնած Ադրբեջանը չհարգի այդ իրավունքը։
Այսօր գրանցված միջադեպը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ադրբեջանական ռազմական հենակետերը, որոնք տեղակայված են Արցախի խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում, անհերքելի սպառնալիք են հանդիսանում խաղաղ բնակիչների կյանքի և բնականոն կենսագործունեության համար։ Ուստի նրանց անհապաղ հեռացումը միայն կարող է իրական անվտանգություն ապահովել խաղաղ քաղաքացիական բնակավայրերի համար» , - գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը։

Азербайджан, взявший на себя обязательство уважать "право на жизнь", не соблюдает это право: Гегам Степанян
9 октября гражданин Республики Арцах 1966 года рождения Арам Тепнанц был убит на месте после смертельного ранения в грудь азербайджанским снайпером во время работы в гранатовом саду близ города Мартакерт. Об этом написал на своей странице в Facebook защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
"Умышленное убийство мирного жителя Азербайджаном является результатом отсутствия реальной ответственности за нарушения режима прекращения огня, установленного в трехстороннем заявлении от 9 ноября, за провокации Азербайджана, а также за посягательства на жизнь, здоровье, физическую и психическую неприкосновенность народа Арцаха.
Мы неоднократно заявляли о необходимости эффективных механизмов привлечения к ответственности виновных в инцидентах, считая, что это реальная возможность и эффективный способ предотвратить повторение инцидентов, поскольку очевидно, что дела, возбужденные правоохранительными органами Арцаха, предназначены для записи и криминальной оценки инцидентов, однако они не могут дать достаточных результатов, если Азербайджан, взявший на себя обязательство уважать "право на жизнь", не соблюдает это право.
Сегодняшний инцидент еще раз доказывает, что азербайджанские военные позиции, расположенные в окрестностях мирных населенных пунктов Арцаха, представляют неоспоримую угрозу для нормальной жизни мирного населения. Поэтому только их немедленное устранение может обеспечить реальную безопасность мирных населенных пунктов", - отметил Гегам Степанян.