Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Հռոմի պապի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցը Սուրբ Աթոռ մեկնարկել է Ֆրանցիսկոս Պապի հետ այսօր առավոտյան տեղի ունեցած առանձնազրույցով:
Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Սրբազան քահանայապետին՝ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև ձևավորված բարձր մակարդակի ու կառուցողական երկխոսության համար: «Որպես Սուրբ Աթոռում Հայաստանի առաջին դեսպան՝ ինձ համար հոգեկան մեծ բավարարվածություն և պատիվ է Առաքելական պալատ վերադառնալը»,-ասել է Հայաստանի նախագահը, նշելով, որ առանձնակի հպարտությամբ ու ջերմությամբ է հիշում 1999 թ. մարտին Վատիկանի գրադարանի Սիքստինյան սրահում Հայաստանում քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի տոնակատարության շրջանակներում բացված «Հայաստան-Հռոմ. երկու հազար տարվա հարաբերություններ» խորագրով ցուցահանդեսը՝ ի նշանավորում պատմական ու մշակութային հարուստ անցյալի:
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ 2021-ը հատուկ տարի է հայ-վատիկանյան հարաբերությունների համար՝ հաշվի առնելով Սուրբ Հովհաննես Պողոս Երկրորդի և Նորին Սրբության՝ Հայաստան այցերի հոբելյանական՝ համապատասխանաբար 20-րդ ու 5-րդ տարիները: «Այդ պատմական այցելությունները մշտապես վառ կմնան հայ ժողովրդի սրտում և մտքում»,- մասնավորապես ասել է նախագահ Սարգսյանն ու ընդգծել Ֆրանցիսկոս Պապի սկզբունքային դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Նախագահը երախտագիտությամբ նշել է, որ մեր երկրի համար ծանր ու դժվարին մարտահրավերների այս փուլում Վատիկանը համերաշխության ձեռք մեկնեց մեր պետությանն ու ժողովրդին: Դրա լավագույն վկայությունն են Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի օրերին ու դրանից հետո Ֆրանցիսկոս Պապի հնչեցրած խաղաղության ուղերձները, ինչպես նաև հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու կոչը:
Հայաստանի նախագահը նշել է, որ Արցախի հարցը մարդու իրավունքների խնդիր է, հայ ժողովրդի՝ իր հինավուրց քրիստոնեական բնօրրանում ապրելու, արարելու ու իր ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը իրացնելու պահանջ։

Армен Саркисян встретился с Папой Римским Франциском
Официальный визит президента Республики Армена Саркисяна в Святой Престол стартовал 11 октября с отдельной беседы с Папой Франциском.
Президент Армен Саркисян выразил Его Святейшеству благодарность за налаженный между Арменией и Святым Престолом конструктивный диалог высокого уровня. "Как первый посол Армении в Святом Престоле я испытываю большое душевное удовлетворение и честь вернуться в Апостольский дворец", - сказал президент Армении, отметив, что с особой гордостью и теплотой вспоминает открытую в марте 1999 года в Сикстинском зале Библиотеки Ватикана в рамках празднования 1700-летия провозглашения христианства государственной религией в Армении выставку "Армения - Рим: двухтысячелетние отношения" в ознаменование богатого исторического и культурного прошлого.
По словам президента Саркисяна 2021 год - особый для отношений Армении и Ватикана, учитывая, что это юбилейный год визитов в Армению Понтификов Римской католической церкви: 20-летие визита св. Иоанна Павла II и 5-ая годовщина визита Его Святейшества. "Эти исторические визиты навсегда останутся яркими в сердцах и умах армянского народа", - сказал, в частности, президент Саркисян и подчеркнул принципиальную позицию Папы Франциска в вопросе Геноцида армян.
Президент с благодарностью отметил, что в нынешний период тяжелых и трудных вызовов для нашей страны Ватикан протянул руку солидарности нашему государству и народу. Лучшим свидетельством этого являются призывы к миру и к освобождению армянских военнопленных, озвученные Папой Франциском в дни развязаной Азербайджаном против Арцаха войны и после неё.
Президент Армении отметил, что вопрос Арцаха - это проблема прав человека: требование армянского народа о реализации своего неотъемлемого права на самоопределение, на право жить и творить в своей древней христианской колыбели.