ՀՀ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը
«Խստորեն դատապարտում ենք հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, որի հետևանքով Արցախի Նորշեն գյուղի մերձակայքում վիրավորվել է Արցախի պաշտպանության բանակի 6 զինծառայող։ Ադրբեջանական կողմը շարունակել է հրադադարի խախտումները նաև այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, Արցախի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ՝ գնդակոծելով Պաշտպանության բանակի սանիտարական մեքենան:
Արձանագրում ենք, որ ադրբեջանական կողմից մեկ շաբաթվա ընթացքում հրադադարի ռեժիմի խախտման երկրորդ լուրջ միջադեպն է, որի արդյունքում տուժում են քաղաքացիական և զինվորական անձինք: Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Արցախի Մարտակերտ քաղաքի մերձակայքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելու ժամանակ դիպուկահար կրակոցից սպանվել էր քաղաքացիական անձ Արամ Տեփնանցը․ ՀՀ ԱԳՆ համապատասխան հայտարարության մեջ հստակ նշված էր այդ հանցագործությունը պատշաճ կերպով հետաքննելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը։
Կարևորում ենք ՌԴ խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը՝ հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման և հետագայում նման միջադեպերի կանխման նպատակով»։

Решительно осуждаем грубое нарушение вооруженными силами Азербайджана режима прекращения огня: МИД РА
Решительно осуждаем грубое нарушение вооруженными силами Азербайджана 14 октября режима прекращения огня, установленного трехсторонним заявлением от 9 ноября, в результате чего 6 военнослужащих Армии обороны Арцаха были ранены возле села Норшен в Арцахе. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
"Азербайджанская сторона продолжила нарушать режим прекращения огня в северо-восточном направлении Арцаха и сегодня 15 октября, обстреляв санитарную машину Армии обороны.
Констатируем, что это второй за неделю серьезный инцидент нарушения Азербайджаном режима прекращения огня, в результате которого страдают гражданские лица и военнослужащие. Напомним, что 9 октября  при выполнении сельскохозяйственных работ на примыкающей к городу Мартакерт территории в Арцахе в результате снайперского выстрела был убит мирный житель Арам Тепнанц. В соответствующем заявлении МИД РА четко отмечается о необходимости надлежащего расследования этого преступления и привлечения виновных к ответственности.
Мы придаем важность осуществлению необходимых шагов при посредничестве миротворческих сил РФ для безоговорочного поддержания режима прекращения огня и предотвращения подобных инцидентов в будущем", - отмечается в заявлении.