Հպարտություն է, երբ միջազգային մակարդակներում հայտարարվում է ՀՀ ՄԻՊ-ի՝ որևէ մեկից կախում չունենալու և երկրում ունեցած առանցքային դերի մասին. Թաթոյան
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի մի քանի օր առաջվա զեկույցից մեջբերում: Թաթոյանի գրառումն ամբողջությամբ՝ ստորև.
«Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը «A» կարգավիճակ ունեցող Օմբուդսման և Մարդու իրավունքների ազգային հաստատություն է՝ մարդու իրավունքների և սահմանադրական օրենքով իր կարգավիճակին վերաբերող մյուս ոլորտներում երկարատև փորձով:
Այս հաստատությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ամրապնդման հարցերում առանցքային դերակատար, կարող է առանցքային դեր ունենալ Հայաստանում դրանց զարգացման ու ամրապնդման համար»:
Սրանից քիչ առաջ էլ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ն էր ընդունել նման փաստաթուղթ:
Այս պահին միայն նշեմ, որ հպարտություն է, երբ միջազգային ամենահեղինակավոր մակարդակներում հայտարարվում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի «A» կարգավիճակի, որևէ մեկից կախում չունենալու, իսկական անկախ լինելու և երկրում ունեցած առանցքային դերի մասին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր միջազգային գործընկերներին մեր աշխատանքը գնահատելու համար, իսկ մեր ողջ անձնակազմին շնորհավորում եմ նման պատվաբեր գնահատականների արժանանալու համար:

Можно гордиться, когда на самых авторитетных международных уровнях заявляется о статусе "А" и о реальной независимости института Омбудсмена РА: Татоян
Защитник прав человека РА Арман Татоян на своей странице в Facebook привел цитату из последнего доклада Венецианской комиссии:
"Институт Омбудсмена Армении по международной классификации имеет высокий статус "A", с многолетним опытом деятельности в сфере прав человека и других сферах, касащихся его статуса.
Данный институт является важной структурой с точки зрения укрепления верховенства закона, прав человека и демократии в Армении.
Он отметил, что ранее до этого БДИПЧ ОБСЕ принял подобный документ.
"На данный момент отмечу только, что по-настоящему можно гордиться, когда на самых авторитетных международных уровнях заявляется о статусе "А" Защитника прав человека РА, о неимении зависимости от кого-либо, о реальной независимости и ключевой роли в стране.
Благодарю наших международных коллег за то, что оценили нашу работу, а весь наш персонал поздравляю в связи с такой высокой оценкой.