Այս պահի դրությամբ ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև որևէ հանդիպում նախատեսված չէ. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը պատասխանել է  լրատվամիջոցների հարցերին։ Պատասխանները հրապարակել է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Վարչապետ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է բարձր և բարձրագույն մակարդակով վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններն Ադրբեջանի հետ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և մանդատի ներքո:
Սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի, ինչպես նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցում խորհրդատվական օժանդակություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս երկու համանախագահող երկրները՝ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան, ինչպես նաև Եվրամիությունը:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը վերը նշված օրակարգի մասին հայտարարել է դեռ ամիսներ առաջ և հետևողական է լինելու դրա առաջմղման, Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի շահերը պաշտպանելու, տևական խաղաղություն և կայունություն հաստատելու հարցում:
Միևնույն ժամանակ ուզում եմ ընդգծել, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև որևէ հանդիպում նախատեսված չէ։ Կան տարբեր ֆորմատներով տարբեր հանդիպումների առաջարկներ, որոնք քննարկման փուլում են:
Ուզում եմ նաև ընդգծել, որ այս թեմայի շուրջ որոշ շրջանակների տարածած լուրերը ակնհայտ սադրիչ բնույթ ունեն և իրականությանը չեն համապատասխանում:
Իրավիճակի մեջ ճիշտ կողմնորոշվելու համար խորհուրդ կտայի ուսումնասիրել 2021 թվականի հունվարի 11-ի մոսկովյան եռակողմ հանդիպմանը նախորդած լուրերը, պնդումները, «բացահայտումները», ծանոթանալ հանդիպման արդյունքներին ու բովանդակությանը և հետահայաց վերլուծել, թե որքանո՞վ էին համապատասխանում հանդիպումից առաջ տարածվող լուրերը իրականությանը», - նշել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը:

No meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev is planned at the moment, Armenian foreign ministry spokesperson Vahan Hunanyan said, commenting on media reports. He said that there are proposals for different meetings in different formats which are at the discussion stageArmenpress reports.
"I would like to state that the rumors spread by some circles on this topic are obviously provocative and have nothing to do with the reality. In order to orient correctly in the situation, I would advise to study the reports, claims, "revelations" before the trilateral meeting in Moscow on January 11, 2021, to get acquainted with the results and content of the meeting and then analyze to what extent the reports spread before the meeting were in accordance with the reality", the MFA spokesperson said.
He reminded that Prime Minister Pashinyan has repeatedly stated that Armenia is ready to resume the high-level negotiations with Azerbaijan over the settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.