Հայաստանը տարածքներ նվաճելու մտադրություն չունի. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանը, ինչպես ցանկացած խաղաղասեր պետություն, զինված ուժերը զարգացնելու և վերափոխելու է ոչ թե ագրեսիայի, այլ ագրեսիայից պաշտպանվելու համար: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանը տարածքներ նվաճելու մտադրություն չունի: Անվտանգության համակարգի զարգացման իմաստով կարևոր է ոչ միայն բանակի պաշտպանական կարողությունների արդիականացումը, այլև Հայաստանի շուրջ բարենպաստ արտաքին միջավայրի ձևավորումը, Հայաստանի, Արցախի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգի հետևողական իրագործումը, որը մենք տեսնում ենք մեր տարածաշրջանում թշնամանքի մթնոլորտի հաղթահարման, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման նպատակով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով բանակցային գործընթացի վերականգնման, տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման միջոցով:
Պետք է ընդգծել, որ տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը կարող է որակապես փոխել Հայաստանի տնտեսության բովանդակությունը և կառուցվածքը, լրացուցիչ խթան դառնալ ներհայաստանյան ենթակառուցվածքների զարգացման համար, ապահովել երկարաժաշմեկտ ներառական տնտեսական աճ, ՀՀ քաղաքացիների հավասար պայմաններ տնտեսական գործունեության  մեջ ներգրավվելու համար, էականորեն բարձրացնել մեր երկրի գրավչությունը տեղական և օրարերկրյա ներդրումների  համար»:

Разблокирование экономической и транспортной инфраструктуры позитивно повлияет на экономику Армении: Пашинян
Разблокирование экономической и транспортной инфраструктуры региона может качественно изменить содержание и структуру экономики Армении. Об этом в Национальном Собрании Армении в ходе обсуждения проекта бюджета на 2022 год 25 октября заявил премьер-министр республики Никол Пашинян, передает News.am.
В плане развития системы безопасности, премьер-министр отметил не только важность модернизации армии, повышение ее обороноспособности, но и необходимость создания благоприятной внешней среды вокруг Армении.
''Также важна последовательная реализация повестки вступления в эру мирного развития. Это касается и Армении, и Карабаха, и всего нашего региона. Мы считаем, что это единственный путь, который позволит преодолеть атмосферу вражды в регионе Южного Кавказа. Благодаря этому, мы сможем возобновить переговорный процесс по нагорно-карабахскому конфликту и урегулировать его. Это именно то, что позволит нам разблокировать региональную экономическую и транспортную инфраструктуру. Это может стать дополнительным толчком для развития внутренней инфраструктуры, обеспечить долгосрочный инклюзивный экономический рост, создав равные условия для граждан Армении, которые хотят осуществлять экономическую деятельность, значительно повысив привлекательность экономики для местных и иностранных инвесторов'', - сказал Пашинян.