Նոյեմբերի 1-ից պարտադիր է հանրային բաց տարածքներում դիմակների կրումը. ԱՆ
ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ի թիվ 23-Ն հրամանում կատարված փոփոխության համաձայն՝ կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման ռիսկը նվազեցնելու նպատակով, նոյեմբերի 1-ից դիմակի կրումը պարտադիր է նաև բնակության վայրի բնակելի տարածքից դուրս գտնվելիս հանրային բաց տարածքներում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Առողջապահության նախարարությունից:
« ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ի թիվ 23-Ն հրամանում կատարված փոփոխության համաձայն՝ կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման ռիսկը նվազեցնելու նպատակով, նոյեմբերի 1-ից դիմակի կրումը պարտադիր է նաև բնակության վայրի բնակելի տարածքից դուրս գտնվելիս հանրային բաց տարածքներում:
-Տարիքը՝ 0-5 տարեկանը ներառյալ,
-Հայաստանի Հանրապետության նախագահի, Ամենայն հայոց կաթողիկոսի, վարչապետի, Ազգային ժողովի նախագահի, Սահմանադրական դատարանի նախագահի, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի գլխավորությամբ անցկացվող արարողակարգային միջոցառումների ժամանակ ելույթ և ուղերձ ունեցողներ և միջոցառման անմիջական մասնակիցներ (բացառությամբ լրագրողների և սպասարկող անձնակազմի).
-քրոնիկ շնչառական հիվանդությունների առկայություն՝ ասթմա, թոքերի քրոնիկ օբստրուկտիվ հիվանդություն, էմֆիզեմա կամ բրոնխիտ` ծանր շնչառական անբավարարություն, 3-րդ, 4-րդ ֆունկցիոնալ դասի քրոնիկ սրտային անբավարարությունը՝ պայմանով, որ նշված անձինք իրենց մոտ ունենան համապատասխան հիվանդության փաստը հաստատող բժշկական փաստաթուղթ,
-ֆիզիկական վարժություններ կամ հեծանվավարություն իրականացնելը.
-բացօթյա հանգստի նպատակով հատուկ առանձնացված վայրերում, հանգստյան գոտիներում և լողափներում, սարերում, անտառներում և նմանատիպ բացօթյա տարածքներում, սակայն ոչ՝ զբոսայգիներում, քաղաքային պուրակներում, բուսաբանական և կենդանաբանական այգիներում, պատմամշակութային վայրեր այցելությունների, ուխտագնացության, որպես տնտեսական գործունեություն կազմակերպված՝ անհատական և խմբային արշավների, էքսկուրսիաների, քայլարշավների, ուղևորությունների և նման բնույթի այլ միջոցառումներին մասնակցությունը,
-հեռուստահաղորդավարների` հեռուստահաղորդումների և հեռուստածրագրերի հեռարձակման ժամանակ հեռուստատեսային տաղավարում միայնակ գտնվելը,
-հեռուստահաղորդումների հեռարձակման ժամանակ սուրդոթարգմանություն իրականացնելը,
-խուլ-համրությունը (խլությամբ տառապող անձինք, որոնք շրթունքների շարժումներին հետևելով են ընկալում խոսքը),

В Армении с 1 ноября ношение масок в общественных местах станет обязательным - Минздрав
В Армении с 1 ноября ношение масок на открытом воздухе – за пределами жилой территории, станет обязательным. Об этом сообщает Минздрав РА.
"Согласно поправке, внесенной в приказ министра здравоохранения РА № 23-Н от 11 сентября 2020 года, с целью снижения риска распространения коронавирусной инфекции с 1 ноября ношение масок в общественных местах при выходе из жилой территории необходимо", - говорится в сообщении ведомства.
-Возраст младше 5 лет, включительно;
-Маски могут не носить выступающие с речью или посланием во время торжественных мероприятий под председательством президента Республики Армения, Католикоса Всех Армян, премьер-министра, спикера Национального собрания, председателя Конституционного суда, председателя Высшего судебного совета и непосредственные участники мероприятия (кроме журналистов и обслуживающего персонала).
-Наличие хронических респираторных заболеваний: астма, хроническая обструктивная болезнь легких, эмфизема или бронхит - тяжелая дыхательная недостаточность, хроническая сердечная недостаточность 3, 4 функционального класса при наличии у указанных лиц документа о соответствующем медицинском заболевании;
-Физические упражнения или езда на велосипеде;
-Отдых в специально отведенных для этого местах на природе, в зонах отдыха - пляжах, горах, лесах и других подобных открытых территориях, за исключением парков, городских скверов, ботанических и зоопарков, исторических и культурных объектов;
-Нахождение в телевизионном павильоне одного телеведущего во время трансляции телепрограмм и телепередач;