ՀՀ ԱԺ նախագահը ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանի հետ քննարկել է հայ-իտալական օրակարգի ծրագրերը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 1-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին:
ԱԺ-ից հայտնում են, որ ԱԺ նախագահը, ողջունելով դեսպանին, բարձր է գնահատել հայ-իտալական հարաբերությունները բոլոր բնագավառներում՝ վստահություն հայտնելով, որ դեսպանի առաքելությունը նոր լիցք կհաղորդի բարեկամական կապերին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը հատկանշական է համարել հայ-իտալական խորհրդարանական օրակարգերի կյանքի կոչումը:
Կողմերը քննարկել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին և այլ անձանց շուտափույթ հայրենիք վերադարձնելու անհրաժեշտությունը: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտությամբ ընդգծել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի ընդունած բանաձևի կարևորությունը, որով Ադրբեջանին կոչ է արվում ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին:
Հանդիպմանը արձանագրվել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում հայ-իտալական արդյունավետ համագործակցությունը:

Speaker of Parliament of Armenia received Ambassador of Italy to Armenia
Speaker of Parliament Alen Simonyan received today Ambassador of Italy to Armenia Alfonso Di Riso, the Parliament’s press service said, Armenpress reports.
"Welcoming the Ambassador, Alen Simonyan highly valued the Armenian-Italian relations in all areas, expressing confidence that the Ambassador’s mission will give a new impetus to the friendly ties", the statement says.
The meeting sides attached importance to the multilateral inter-parliamentary cooperation.
In turn the Italian Ambassador thanked for the reception and attached importance to the implementation of the Armenian-Italian parliamentary agendas.
The sides discussed the necessity of returning the Armenian prisoners of war and civilians from the Azerbaijani captivity. Alen Simonyan emphasized the importance of the resolution adopted by the Chamber of Deputies of Italy, which calls on Azerbaijan to release the Armenian POWs.