ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարն առաջիկայում նախատեսում է այցելել Իրան
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նոյեմբերի 1-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Զոհուրիին։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ նախարարը ողջունել է դեսպանին և կարևորել է երկու երկրների միջև արդեն իսկ հաստատված վստահելի գործընկերային հարարաբերություններն ու տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցությունը՝ շեշտելով, որ Հայաստանն ու Իրանն ունեն երկկողմ հարաբերությունների մեծ օրակարգ։
Իրանի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության  համար և իր հերթին  ընդգծել, որ ՏԿԵ նախարարության հետ լավ համագործակցություն է առկա և վստահություն է հայտնել, որ այն կշարունակվի նաև առաջիկայում։ Դեսպանի խոսքով՝ Հայաստանի և Իրանի պատմամշակութային խորը կապերը նպաստում են տարբեր ուղղություններով երկկողմ համագործակցության զարգացմանը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել  տարածաշրջանային զարգացումներին։ Դեսպանը կարևորել է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, ընդգծել, որ Սյունիքի մարզը կարևոր է նաև  իրենց համար և առաջիկայում  նախատեսում են տարբեր պատվիրակությունների փոխայցեր, որոնք կկարողանան իրենց մասնակցությունն ունենալ Սյունիքի մարզում իրականացվող  տարբեր նախագծերին։
Նախարարը կարևորել է Սյունիքում ենթակառուցվածքների դերը՝ այդ կոնտեքստում ընդգծելով  մարզում իրականացվող ակտիվ ճանապարհաշինական աշխատանքները։ Սանոսյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ արդեն ավարտին է մոտենում Տաթև-Աղվանի ճանապարհահատվածի շինարարությունը, Տաթև- Լծեն հատվաճի շինարարությունը՝ ընթացքի մեջ է։ Ռազմավարական առումով նախարարն ընդգծել է Սիսիան-Քաջարան և Քաջարան-Ագարակ ճանապարհի կառուցումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային համագործակցության, տրանսպորտային և էներգետիկ ենթակառուցվածքների ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարները։
Մտքեր են փոխանակվել նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև որպես ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանի միջոցով միության շուկա Իրանի մուտք գործելու հեռանկարի շուրջ:
Քննարկվել է նաև առաջիկայում ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն նախատեսված այցի որոշ մանրամասներ:

Гнел Саносян посетит Иран
1 ноября министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран Аббаса Зохури.
Министерство территориального управления и инфраструктуры РА сообщает, что министр, приняв посла, отметил значение уже сложившихся между двумя странами доверительных партнерских отношений и сотрудничество в различных сферах, подчеркнув, что Армения и Иран имеют большую повестку двусторонних отношений.
Посол Ирана поблагодарил за прием, в свою очередь подчеркнул, что с Министерством территориального управления налажено хорошее сотрудничество, выразил уверенность, что оно будет продолжено и в ближайшее время. По словам посла, глубокие исторические и культурные связи между Арменией и Ираном способствуют развитию двустороннего сотрудничества в различных направлениях.
На встрече речь шла и о региональных событиях. Посол обратился к ситуации в регионе, подчеркнув, что Сюникская область значима и для них, и в ближайшее время планируются взаимные визиты различных делегаций, которые смогут принять участие в различных проектах, реализуемых в Сюникской области.
Министр подчеркнул роль инфраструктур в Сюнике, представив активно ведущиеся дорожно-строительные работы, проводимые в регионе. Саносян проинформировал посла, что строительство дороги Татев-Агван уже близится к завершению, ведется строительство участка Татев-Лцен. Министр подчеркнул и значение дороги Сисиан-Каджаран-Каджаран-Агарак.
Стороны обсудили перспективы регионального сотрудничества, реализации совместных программ в области транспортной и энергетической инфраструктуры.
Также обменялись мнениями о расширении сотрудничества в рамках ЕАЭС и перспективах выхода Ирана через Армению на союзный рынок.