Ադրբեջանը խախտել է հայ գերիների կյանքի իրավունքը. ՄԻԵԴ-ը վճիռ է հրապարակել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է 2014 թվականին Ադրբեջանում գերեվարված և խոշտանգված՝ Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանի և Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի գործերով վճիռները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` որոշումը հրապարակվել է ՄԻԵԴ-ի կայքում:
Եվրադատարանը ճանաչել է, որ Բաքուն խախտել է հայ գերիների կյանքի իրավունքը, խոշտանգումներից, խտրականությունից զերծ մնալու, ազատության, անձնական անձեռնմխելիության իրավունքները:
ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին յուրաքանչյուր գործով վճարել 40 հազար եվրո:
77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը գերեվարվել էր 2014-ի հունվարին, երկու ամիս անց՝ մարտի 4-ին, նա Հայաստան էր վերադարձվել, որոշ ժամանակ անց՝ մահացել: Դատաբժշկական փորձաքննությունը ցույց էր տվել, որ Խոջոյանի մահվան պատճառը եղել է օրգանիզմի ընդհանուր ինտոքսիկացիան:
Կարեն Պետրոսյանը 2014 թվականի օգոստոսի 7-ին էր մոլորվել, հատել սահմանը, հայտնվել ադրբեջանական գյուղում: Կարճ ժամանակ անց Ադրբեջանի իշխանությունը նրան ձերբակալել էր, հաջորդ օրը հայտարարել, որ նա մահացել է սրտի կաթվածից:

Baku Violated Right of Armenian Captives to Life: ECHR
The European Court of Human Rights announced the decisions on the cases of Mamikon Khojoyan and Karen Petrosyan (residents of Verin Karmiraghbyur and Chinar villages of Tavush Province of Armenia), who were captured and tortured in Azerbaijan in 2014, News.am reports.
The ECHR acknowledged that Baku has violated the right of the Armenian captives to life, as well as the rights to abstain from tortures and discrimination and to freedom and personal immunity. The ECHR also obliged Baku to pay EUR 40,000 under each case.
Mamikon Khojoyan, 77, was captured in January 2014. Two months later, on March 4, he was returned to Armenia and died after a while. The forensic medicine expert examination showed that the reason for his death was total intoxication of the organism.
On August 7, 2014, Karen Petrosyan got lost, crossed the border and found himself in an Azerbaijani village. After a short while, the Azerbaijani authorities detained him, and the next day, they declared that Petrosyan had died from a heart attack.
Baku transferred the body of Karen Petrosyan to the Armenian side in October 2014 in an attempt to conceal the traces of violence.