Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնում վերընտրվեց Ֆումիո Կիսիդան
Ճապոնիայի խորհրդարանի ստորին պալատը նոյեմբերի 10-ին կառավարող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության (ԼԴԿ) նախագահ Ֆումիո Կիսիդային վերընտրեց երկրի վարչապետի պաշտոնում: Քվեարկությունը հեռարձակվել է խորհրդարանի կայքում:
Նշենք, որ Կիսիդայի թեկնածության օգտին քվեարկել է 465 պատգամավորներից 297-ը՝ հիմնականում ԼԴԿ-ից և կառավարող կոալիցիայի գծով վերջինիս կրտսեր գործընկեր «Կոմեյտո» կուսակցությունից, որոնք միասին բացարձակ մեծամասնություն ունեն ստորին պալատում: Հաջորդող թեկնածուն՝ Ճապոնիայի սահմանադրական-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Յուկիո էդանոն ստացել է 108 ձայն: Վերին պալատում քվեարկության արդյունքներով Կիսիդան հավաքել է 242 հնարավորից 141 ձայն, իսկ էդանոն՝ 60:
Դրա հետ մեկտեղ՝ վարչապետին ընտրելիս ստորին պալատը գերակայություն ունի վերին պալատի նկատմամբ, և հենց այնտեղ քվեարկության արդյունքն է որոշում կառավարության նոր ղեկավարին: Կիսիդան կառավարող կուսակցության նախագահի պաշտոնն զբաղեցրել է սեպտեմբերի 29-ին, իսկ հոկտեմբերի 4-ին ընտրվել է վարչապետ: Նրա վերանշանակումն այդ պաշտոնում ընդունված ընթացակարգ է խորհրդարանի ստորին պալատի՝ հոկտեմբերի 31-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներով: ԼԴԿ-ն դրանից հետո կորցրել է տեղերի մի մասը, բայց պահապնել է բացարձակ մեծամասնությունը (465 տեղից 261-ը):

Фумио Кисида переизбран на пост премьер-министра Японии
Депутаты нижней палаты парламента Японии в среду переизбрали председателя правящей Либерально-демократической партии (ЛДП) Фумио Кисиду на пост премьер-министра страны. Трансляция голосования велась на сайте парламента, передает ТАСС.
За кандидатуру Кисиды проголосовали 297 из 465 депутатов в основном от ЛДП и ее младшего партнера по правящей коалиции - партии "Комэйто", которые вместе удерживают абсолютное большинство в нижней палате. Следующий за ним лидер оппозиционной Конституционно-демократической партии Японии Юкио Эдано получил 108 голосов.
По итогам голосования в верхней палате Кисида набрал 141 голос из 242 возможных, а Эдано - 60. Вместе с тем при избрании премьера нижняя палата имеет приоритет над верхней, и именно результат голосования в ней определяет нового главу правительства.
Кисида занял должность председателя правящей партии 29 сентября, а 4 октября был избран премьер-министром. Его переназначение на этом посту является формальной процедурой по итогам состоявшихся 31 октября выборов в нижнюю палату парламента. ЛДП после них потеряла часть мест, но сохранила абсолютное большинство (261 из 465 мест).
Правительство Кисиды в ноябре намерено утвердить новый пакет мер по поддержке экономики и населения на фоне пандемии. Как ожидается, его объем составит более 30 трлн иен (более $265 млрд). Часть суммы будет направлена на выплату пособий семьям с детьми младше 18 лет в размере 100 тыс. иен (около $880).