Կարևոր է պատշաճ քայլեր ձեռնարկել՝ թույլ չտալու ԼՂ-ում հայկական մշակութային ժառանգությունն արժանանա Նախիջևանի՝ հայկական ժառանգության ողբերգական ճակատագրին. Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի 41-րդ նստաշրջանին: Ելույթում Միրզոյանը մասնավորապես ասել է.
Պարո՛ն Գործադիր խորհրդի նախագահ,
Տիկի՛ն Գլխավոր տնօրեն,
Հարգելի՛ պատվիրակներ,
Կցանկանայի, առաջին հերթին, շնորհավորել նորին գերազանցություն Մոուրաոյին՝ Գլխավոր համաժողովի 41-րդ նստաշրջանի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, և հաջողություն մաղթել իր պաշտոնում։
Ցանկանում եմ նաև շնորհավորել տիկին Օզուլեյին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ:
Մենք նաև շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր անդամ երկրներին՝ Հայաստանի՝ որպես Գլխավոր համաժողովի փոխնախագահներից մեկի թեկնածությունը սատարելու համար:
Այն արտասովոր մարտահրավերները, որոնց այսօր բախվում է աշխարհը՝ զինված հակամարտություններից մինչև COVID-19 համավարակ և կլիմայի փոփոխություն, ընդգծում են կրթության, գիտության, մշակույթի, հաղորդակցության և տեղեկատվության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը: Հետևաբար, այսօր, երբ մենք նշում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 75-ամյակը, վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի արժեքներին և մեր աջակցությունը կազմակերպության Ռազմավարական վերափոխման գործընթացին։
2022 թվականին կլրանա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակը, որի ընթացքում  Հայաստանը հաստատակամորեն եղել և շարունակում է հավատարիմ մնալ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մանդատին՝ ուղղված համամարդկային արժեքների առաջմղմանը և մեր ընդհանուր, այդ թվում՝ Կայուն զարգացման 2030 թվականի  օրակարգում սահմանված նպատակների իրականացմանը: Այդ իսկ պատճառով մենք որոշել ենք ներկայացնել մեր թեկնածությունն անդամակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդին՝ 2021-2025թթ․ ժամանակահատվածի համար։
Հայաստանը հանձնառու է խթանել կրթության ապագան` հիմնված բոլորի համար հավասար հնարավորությունների սկզբունքի վրա։ Մենք կարծում ենք, որ համաշխարհային քաղաքացիական կրթությունը կարևոր գործիք է գլոբալ մարտահրավերներին հակազդելու համար։ Հավատացած ենք, որ կրթությունն ու իրազեկվածության բարձրացումը կենսական նշանակություն ունեն ատելության խոսքի և ինքնության հիմքով խտրականության կանխարգելումն առաջ մղելու գործում։ Սա նաև 2020թ.-ին Երևանի պետական համալսարանում Ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման և կրթության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի հիմնադրման հիմնական գաղափարներից է:
Մենք լիովին աջակցում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Աֆրիկայի առաջնահերթության և Փոքր կղզիների զարգացող պետությունների գլոբալ ծրագրերին, որոնք պետք է առավել խթանվեն՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կրթության և մշակույթի ոլորտներին։
Հայաստանն աջակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ջանքերին՝ ուղղված հակամարտությունների գոտիներում մշակութային ժառանգության պահպանմանը և դատապարտում մշակութային խորհրդանիշների վրա հարձակումները՝ պայմանավորված դրանց ծագման կամ ինքնության տարբերություններով:
Անցյալ տարվա աշնանը Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը միտումնավոր թիրախավորել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ ներառյալ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը: Արդյունքում, Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 22․000 երեխա զրկվել է կրթության իրավունքից։
Շուրջ մեկ տարի է նաև ինչ Հայաստանն ահազանգում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին ու անդամ պետություններին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ լուրջ սպառնալիքների մասին։
Մենք երախտապարտ ենք տիկին Օզուլեին իր ջանքերի համար՝ միտված Լեռնային Ղարաբաղ և շրջակա տարածքներ անկախ տեխնիկական առաքելություն ուղարկելուն, որը համապատասխանում է «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի  կոնվենցիային։
Ցավոք, Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակել այդ առաքելության իրականացումը։ Այս խոչընդոտող վերաբերմունքը  մեզ ստիպում է վատագույնը սպասել ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող հայկական մշակութային ժառանգության վիճակի վերաբերյալ։ Ե՛վ ռազմական գործողությունների ընթացքում, և՛ զինադադարի հաստատումից հետո ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման և վանդալիզմի բազմաթիվ փաստագրված դեպքեր են արձանագրվել, և, թերևս, ամենատխրահռչակ օրինակը անցյալ տարվա հոկտեմբերի 8-ին Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց տաճարին անօդաչու թռչող սարքից կրկնակի ճշգրիտ հարվածներն են։
Լեռնային Ղարաբաղի կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացման հետ մեկտեղ մենք ականատես ենք լինում ավելի քան 1500 մշակութային և 19000 թանգարանային նմուշներով հարուստ՝ ներկայումս ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ինքնության խեղաթյուրման և ճարտարապետական տեսքի փոփոխման անթույլատրելի դեպքերի։
Չափազանց կարևոր է միջազգային ջանքերն ուղղել և պատշաճ քայլեր ձեռնարկել՝ թույլ չտալու, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգությունը արժանանա Նախիջևանի՝ ընդհանուր թվով 28000 ոչնչացված հայկական մշակութային ժառանգության ողբերգական ճակատագրին։
Կցանկանայի եզրափակել խոսքս՝ ընդգծելով խաղաղության, հանդուրժողականության, փոխադարձ հարգանքի մշակույթի, ինչպես նաև մշակույթների միջև երկխոսության խթանման կարևորությունը՝ որպես մարդկանց միավորելու և խաղաղ համակեցությունն ամրապնդելու կարևոր գործիք: Անշուշտ դա մեզ հնարավորություն կտա իրագործել Կազմակերպության բոլոր առաջնահերթությունները:

It's Crucial to Act Appropriately to Prevent the Armenian Cultural Heritage in Karabakh to Share the Tragic Fate of Armenian Cultural Heritage of Nakhijevan
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan delivered remarks at the 41st Session of the UNESCO General Conference.
In his speech Mirzoyan, particularly, mentioned:
''Mr. President,
Mr. Chair of the Executive Board,
Madame Director-General,
Distinguished Delegates,
I would like, first of all, to congratulate His Excellency Mourao on his election as President of the 41st session of the General Conference and to extend my wishes of success in his mandate.
I would also like to congratulate Madame Azoulay for being re-elected.
We also thank all the Member States for supporting Armenia's candidature as one of the Vice-Presidents of the General Conference.
The extraordinary challenges that the world faces today from armed conflicts to COVID-19 pandemic and the impact of climate change, emphasize the importance of expanding cooperation in the fields of education, sciences, culture, communication and information. Therefore today, as we are celebrating the 75th anniversary of UNESCO, we reiterate our commitment to the values of UNESCO and support its Strategic Transformation process.
In 2022 Armenia will mark the 30th anniversary of its UNESCO membership, during which Armenia has been and continues to be firmly committed to UNESCO's mandate to advance universal values and fulfill our common goals, including those defined in the 2030 Agenda for Sustainable Development. That is why we have decided to stand for the Executive Board of UNESCO by submitting our candidacy for the 2021-2025 term.
Armenia is committed to promoting a future of education based on the principle of equal opportunities for all. We think that Global citizenship education is an important tool to respond to global challenges. We also believe that education and awareness-raising are vital for advancing the prevention of hate speech and identity-based discrimination. This is also one of the main ideas behind establishing the UNESCO Chair on Education and Prevention of Genocide and other Atrocity Crimes in 2020 in Yerevan State University.
Armenia strongly supports UNESCO actions for Global Priority Africa and Small Islands Developing States (SIDS). These actions should be further reinforced with special attention to the fields of education and culture.
Armenia supports UNESCO's efforts to safeguard cultural heritage in conflict zones and condemn the attacks on cultural symbols because of their diverse origin or identity.
During the aggression unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh and its people last fall, the armed forces of Azerbaijan have been deliberately targeting civilian infrastructures, including schools, kindergartens, as well as Armenian cultural and religious heritage of Nagorno-Karabakh. As a result, more than 22.000 children of Nagorno-Karabakh have been deprived of their right to education.
Also, it has been almost a year since Armenia alerted the Director-General and the Member States of UNESCO on the severe threats to the Armenian cultural property located in the territories fallen underAzerbaijani control.
We are grateful to Madame Azoulay for her efforts to send an independent technical mission in and around Nagorno-Karabakh in line with the 1954 Convention on the Protection of Cultural Property in the event of armed conflict.
Unfortunately, Azerbaijan continues to block the implementation of this mission. This obstructive attitude makes us fear the worst for the state of the Armenian cultural heritage under Azerbaijani controlled territory. Both during the military hostilities and after the establishment of the ceasefire, there have been numerous documented cases of deliberate destruction and acts of vandalism by the Azerbaijani armed forces against the Armenian cultural and religious heritage, and the most notorious example is the double precise drone strikes on the Holy Saviour Ghazanchetsots Cathedral of Shushi on October 8th, last year.
Along with the physical destruction of Nagorno-Karabakh's religious and cultural heritage, we witness unacceptable cases of distortion of the identity and changing of the architectural appearance of the Armenian cultural and religious heritage in  the territories of Nagorno-Karabakh currently controlled by Azerbaijan with more than 1.500 cultural property and 19.000 museum exhibits.
It is crucial to spearhead international efforts and act appropriately to prevent the Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh to share the tragic fate of 28.000 annihilated properties of the Armenian cultural heritage of Nakhijevan.
I would like to conclude by stressing the importance of promoting a culture of peace, tolerance, mutual respect, and dialogue between cultures as an essential tool for bringing people together and promoting peaceful co-existence. It will enable us to achieve all of the Organization's priorities.