Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավորներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի ՀՀ-ի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Արտյոմ Դմիտրուկի գլխավորությամբ Գերագույն ռադայի պատգամավորները ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի ղեկավար Հրաչյա Հակոբյանի եւ խմբի անդամների ուղեկցությամբ նոյեմբերի 15-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Հյուրերը մեր երկրում են` Ուկրաինայի հայերի միության հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված աշխատանքային համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Նրանք ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
«Հայաստանը եւ Ուկրաինան եղբայրական երկրներ են: Հայերի ցեղասպանությունը մարդկության պատմության այն փաստն է, որը չպետք է կրկնվի: Նման իրողություններն անթույլատրելի են»,- ասել է Արտյոմ Դմիտրուկը:
Ըստ պատգամավորի` Ուկրաինան եւ Հայաստանն ունեն շատ ընդհանրություններ. ինչպես ուկրաինացիները, այնպես էլ հայերը տարբեր ժամանակներում ստացել են ցավոտ հարվածներ: «Մենք պետք է բարեկամ լինենք, անհրաժեշտ պահերին օգնության ձեռք մեկնենք միմյանց»,-ընդգծել է ուկրաինացի պատգամավորը:

Депутаты Верховной Рады Украины посетили мемориал в Цицернакаберде
15 ноября депутаты Верховной Рады Украины во главе с руководителем группы по межпарламентским связям с РА А.Дмитруком в сопровождении руководителя группы дружбы Армения-Украина  Г.Акопяна и членов группы посетили мемориал в Цицернакаберде. Гости находятся в РА для участия в рабочей конференции к 20-летию Союза армян Украины.
Они возложили цветы к Вечному огню по жертвам Геноцида армян, молчанием почтили память Св.Мучеников.
''Армения и Украина – братские   страны. Геноцид армян – факт человеческой истории, который не должен повториться. Подобное недопустимо'', - отметил А.Дмитрук.
''У Украины и Армении много общего – и украинцы, и армяне получали в различные времена болезненные удары. Мы должны быть друзьями, помогать друг другу в трудные времена'', - подчеркнул украинский депутат.