Ռուսաստանից գնված Ս-400-ը կօգտագործվեն «ճիշտ տեղում և ճիշտ ժամանակին». Թուրքիայի Պնախարար
Ռուսաստանից գնված Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերը կօգտագործվեն «ճիշտ տեղում և ճիշտ ժամանակին», հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Դուք հարցնում եք, թե որտեղ է հիմա Ս-400-ը. եղե՞լ է օդային հարձակում, որում մենք չենք օգտագործել Ս-400, բոլորը պետք է իմանան, որ Ս-400-ը կօգտագործվի ճիշտ տեղում և ճիշտ ժամանակին»: Աքարն ասել է խորհրդարանում՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նա հավելել է, որ Անկարան բազմիցս հայտարարել է իր պատրաստակամության մասին պարզաբանել ԱՄՆ-ի պահանջների «անհիմն լինելը» Ս-400-ի վերաբերյալ, որոնք պաշտպանական համակարգեր են և Թուրքիայի կողմից կկիրառվեն այնպես, ինչպես ՆԱՏՕ-ի այլ երկրների հետ սպասարկվող Ս-300 համակարգերը։

В Минобороны Турции рассказали об использовании комплексов С-400
Закупленные у России зенитно-ракетные комплексы С-400 будут задействованы "в нужном месте и в нужное время", заявил глава минобороны Турции Хулуси Акар, передает РИА Новости
"Вы спрашиваете, где сейчас С-400. Разве произошла воздушная атака, при которой мы не использовали С-400? Все должны знать, что С-400 будут использоваться в нужном месте и в нужное время", - заявил Акар в парламенте, отвечая на вопросы депутатов.
Он добавил, что Анкара неоднократно заявляла о готовности разъяснить необоснованность претензий США по вопросу С-400, которые являются системами оборонного назначения и будут задействованы Турцией точно так же, как используются комплексы С-300, находящиеся на вооружении других стран НАТО.