ԵԽ Հարավային Կովկասի պատվիրակության ղեկավարը, Հայաստանի և Ադրբեջանի հարցերով զեկուցողները կոչ են անում իրավիճակի արագ դեէսկալացիայի
Եվրոպական խորհրդարանի Հարավային Կովկասի պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Հայաստանի հարցով զեկուցող Անդրեյ Կովաչովը եւ Ադրբեջանի հարցով զեկուցող Ժելյանա Ժիվկոն հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային սրացումների և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ: Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարության ոչ պաշտոնական թարգմանությունը.
«Մենք լրջորեն մտահոգված ենք երեկվա ծանր մարտերով, որը տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին վերջին շրջանում լարվածության աճից հետո։ Ադրբեջանի կողմից սկսված ռազմական գործողությունը՝ ենթադրյալ սադրանքներին ի պատասխան, համարվում է անցյալ տարվա նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագրի ամենավատ խախտումը, որի արդյունքում մինչ այս պահը կան դեռևս չհաստատված թվով սպանված, վիրավոր և գերի ընկած զինվորներ։
Մենք կոչ ենք անում իրավիճակի արագ դեէսկալացիայի և ողջունում ենք Եվրոպական խորհրդի նախագահի ներգրավվածությունը և Ռուսաստանի միջնորդությամբ հաստատված զինադադարը։ Մենք վերահաստատում ենք, որ սահմանի հետ կապված հնարավոր տարաձայնությունները պետք է լուծվեն բանակցությունների միջոցով՝ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացում, ոչ թե ուժի կիրառման և միակողմանի գործողությունների միջոցով։
Մենք դատապարտում ենք «սահմանագծման» ցանկացած փորձ, որը նկատելի է դարձել մայիսի 12-ին ադրբեջանական զորքերի հայկական տարածք ներխուժումից հետո։ Մենք աջակցում և կոչ ենք անում բացել տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունները, ինչպես նախատեսված է նոյեմբերի 9-ի զինադադարի համաձայնագրով, ինչը մեծապես շահավետ կլինի ողջ տարածաշրջանի համար։
Սա ներառում է կապի տրամադրումը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև: Հաջողության հասնելու համար կողմերը պետք է հետևեն համաձայնագրի տեքստին և խուսափեն չափազանց ծավալուն մեկնաբանությունից:
Ավելին, մեզ անհանգստացնում են այն հաղորդագրությունները, ըստ որոնց՝ խոչընդոտվում է երթևեկությունը այն ճանապարհներով, որոնք կապում են հայկական քաղաքներն ու գյուղերը Ադրբեջանի տարածքով, և կարծում ենք, որ նման պահվածքը հակասում է այս համաձայնագրի ոգուն և անտեղի խոչընդոտում է տեղի քաղաքացիների կյանքը:
Մենք նաև ցավում ենք, որ չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին, այդ թվում՝ Եվրախորհրդարանի 2021 թվականի մայիսի 20-ի բանաձևին, հակամարտության հետ կապված բազմաթիվ հայ կալանավորներ դեռևս ազատ չեն արձակվել, և մենք այս հարցով վերսկսում ենք մեր դիմումը Ադրբեջանի իշխանություններին։ Մենք նաև վերահաստատում ենք մեր կոչը՝ փոխանակել ականապատ դաշտերի բոլոր արդի քարտեզները, որպեսզի խաղաղ բնակիչները վերադառնան նախկին հակամարտության շրջաններ։
Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք ԵՄ-ի հանձնառությունը՝ աջակցելու վստահության ամրապնդման միջոցառումներին և լուծելու ցանկացած հարց բանակցությունների սեղանի շուրջ, մասնավորապես՝ հակամարտության տևական կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի ապագա կարգավիճակի շուրջ բանակցությունների վերսկսման միջոցով՝ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ղեկավարվող գործընթացում»։

Representatives of the European Parliament Condemn Any Attempts at ''Borderisation'', as Observed since the Incursion of Azerbaijani Troops into Armenian Territory
Joint statement by the Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina KALJURAND, the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia, MEP Andrey KOVATCHEV, and the European Parliament's Standing Rapporteur on Azerbaijan, MEP Željana ZOVKO, on the escalation on the border between Armenia and Azerbaijan and the Nagorno- Karabakh conflict.
“We are seriously concerned by yesterday’s heavy fighting, which followed the recent increase in tension on the border between Armenia and Azerbaijan. The military operation launched by Azerbaijan in response to alleged provocations amounts to the worst violation to-date of last year’s 9 November ceasefire agreement, leaving an as yet unconfirmed number of killed, wounded and captured soldiers.
We urge the rapid de-escalation of the situation and welcome the engagement of European Council President and the reported Russian-mediated ceasefire. We reiterate that any possible disagreements about the border must be addressed through negotiations in a border delimitation and demarcation process, not through the use of force and unilateral actions. We condemn any attempts at “borderisation”, as observed since the incursion of Azerbaijani troops into Armenian territory on 12 May.
We support and call for the opening of economic and transport connections as foreseen in the 9 November ceasefire agreement, which would be highly beneficial for the entire region. This includes the connection between the western regions of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic. To succeed, the parties should follow the text of the agreement and avoid a too extensive interpretation. Moreover, we are concerned by reports of hindered traffic on roads that connect Armenian towns and villages through Azerbaijani territory and believe that such behaviour contradicts the spirit of this agreement and unduly hampers the lives of local citizens.
We also regret that despite numerous calls from the international community, including the European Parliament resolution of 20 May 2021, many Armenian detainees held in connection with the conflict have yet to be released, and we renew our appeal to the Azerbaijani authorities on this issue.
We also reiterate our call to exchange all up-to-date maps of minefields to permit civilians to return to former conflict regions Once again, we recall the EU’s commitment to support confidence-building measures and to address any issues at the negotiating table, in particular through the resumption of negotiations on a lasting conflict settlement and the future status of the Nagorno-Karabakh region in the process led by Minsk Group Co-Chairs.”